HoppyGo – wynajem samochodów peer-to-peer – czym właściwie jest i jak działa

Wynajem aut w formule peer-to-peer, który pojawił się w Polsce dzięki platformie HoppyGo jest ekonomiczny, ekologiczny, wygodny, bezpieczny i opłacalny. Różni się jednak od znanego nam już tradycyjnego car sharingu, gdyż nie wprowadza do obiegu nowej floty pojazdów, a pozwala na lepsze wykorzystanie już istniejących dóbr.

Badania potwierdzają, że jedno auto współdzielone może zastąpić nawet do 11 samochodów prywatnych.

Na czym polega wynajem peer-to-peer?

Peer-to-peer (P2P) od HoppyGo, czyli współdzielenie aut przez prywatnych użytkowników opiera się na relacjach budowanych w ramach społeczności. Samochody można wypożyczać na jeden, kilka dni lub dłużej, wybierając model, którego aktualnie potrzebujemy, np. większe auto rodzinne, samochód na wyjazd służbowy, pojazd z przestronnym bagażnikiem lub auto dostawcze pomocne przy przeprowadzce, czy mały i kompaktowy model do jazdy po mieście.

Wynajem aut poprzez platformę HoppyGo to zero zbędnej biurokracji, a co za tym idzie szybkość, elastyczność i wygoda korzystania. W odróżnieniu od aut na minuty, te w formule P2P rezerwuje się z większym, często kilkudniowym wyprzedzeniem, sprawdzając dostępność modeli w obrębie miasta i okolicy. Bufor czasowy pozwala właścicielowi odpowiednio przygotować pojazd do wydania go użytkownikowi. Jeśli w najbliższym sąsiedztwie nie znajdziemy w danej chwili typu auta, na którym nam zależy, warto poszerzyć obszar wyszukiwania – wielu właścicieli oferuje bowiem opcję podstawienia pojazdu w wybrane miejsce na życzenie użytkownika, którą można łatwo wyfiltrować w aplikacji.

Użytkownik wynajmujący samochód poprzez platformę HoppyGo nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów ponad opłatę za wynajem, ubezpieczenie oraz kaucję zwrotną, która wraca do niego po pomyślnym zakończeniu wynajmu. W HoppyGo nie płaci dosłownie ‘za każdy przejechany kilometr’, jeśli mieści się w dziennym limicie 200 km. Jedynie w przypadku jego przekroczenia pokrywa opłatę za dodatkowe kilometry, zgodnie ze stawką ustaloną przez właściciela auta i widoczną w aplikacji już na etapie wyszukiwania i rezerwacji danego auta. Koszty tankowania wypożyczający pokrywa we własnym zakresie.

Zdecydowanie opłaca się rezerwować auta na dłużej – dzięki obowiązującym rabatom, wynajem na kilka lub więcej dni może być nawet do 50% tańszy. Warto również korzystać z systemu poleceń, który pozwala na uzyskanie przez polecających i polecanych dodatkowych zniżek na kolejne przejazdy, a jednocześnie pozwala budować bazę rekomendowanych, a więc zaufanych osób – zarówno wypożyczających, jak i właścicieli, zarejestrowanych na platformie.

Do kogo wynajem P2P jest skierowany?

Platforma HoppyGo łączy ze sobą właścicieli aut i wypożyczających, którzy chcą z nich skorzystać. Dzięki dokładnej weryfikacji użytkowników podczas rejestracji oraz systemowi ocen i poleceń, społeczność, która tworzy się w ramach HoppyGo jest siatką „sąsiedzkich” połączeń, opartych na wzajemnym zaufaniu, poszanowaniu własności i obustronnej odpowiedzialności.

Co ważne, operator współpracuje z jedną z największych marek ubezpieczeniowych w Polsce – UNIQA, która zapewnia ubezpieczenie AC na czas trwania wynajmów, wsparcie assistance oraz likwidację ewentualnych szkód.

Budujemy naszą społeczność, skupioną wokół kierowców i osób zmotoryzowanych, wierząc, że korzystanie z platformy HoppyGo przyniesie im wymierne korzyści. Właściciele aut mogą udostępniać nieużywane dobra i na tym zarabiać, zapewniając sobie regularne wpływy do budżetu. Osoby, które mają prawo jazdy, ale z różnych przyczyn nie posiadają własnego pojazdu lub potrzebują innego modelu niż ten, który mają, mogą w prosty i bezpieczny sposób go wynająć. Społeczność HoppyGo wciąż się rozwija i z każdym dniem rośnie. Naszym celem jest zbudowanie zróżnicowanej oferty samochodów, które będzie można współdzielić w zależności od okazji, np. auta na spotkania biznesowe, pojemne kombi na wyjazdy z rodziną lub przyjaciółmi, samochody dostawcze, auta, które można wykorzystać jako pojazd zastępczy, gdy nasz jest aktualnie w warsztacie lub modele sportowe, dla tych, którzy od zawsze marzyli, by usiąść za ich kierownicą – mówi Robin Švaříček, CEO, HoppyGo.

Pomysł przyjął się już w Czechach, gdzie do tej pory zarejestrowało się ponad 100 tys. użytkowników, którzy mogą wybierać spośród 2,3 tys. samochodów dostępnych na platformie, w tym 300 różnych modeli.

P2P jest EKOnomiczny: zarejestruj, wynajmuj i zarabiaj

Jak wynika z badań IPSOS przeprowadzonych w 2020 roku dla HoppyGo, wśród najważniejszych korzyści dla użytkowników, wynikających ze współdzielonej mobilności, znalazł się komfort (47%), finanse (47%), elastyczność (33%) oraz ekologia (31%). Co więcej, aż 48% respondentów uważa wynajem posiadanego samochodu za interesującą formę dodatkowego zarobku. 

Oprócz kosztów eksploatacyjnych, właściciele samochodów ponoszą też koszty stałe – niezależnie od tego, czy używają swojego auta codziennie czy sporadycznie. Rejestrując auto na platformie HoppyGo i wynajmując je przez kilka dni w miesiącu, właściciel może obniżyć realny koszt posiadania samochodu nawet o połowę. Środki te można traktować jako dodatkowy zarobek lub inwestować w auto, podnosząc jego atrakcyjność i wartość – komentuje Piotr Boguszewski, Country Manager, HoppyGo Polska.

P2P jest EKOlogiczny

Po polskich drogach porusza się już 30 mln pojazdów silnikowych, z czego blisko 77% stanowią samochody osobowe – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w 2020 roku na terytorium Polski zarejestrowano ponad 1,2 mln samochodów osobowych, z czego – jak podaje GUS 1/3 dotyczyła fabrycznie nowych aut, zgłoszonych do rejestracji po raz pierwszy. To samo źródło podaje, że 65% gospodarstw domowych posiada przynajmniej jedno auto w rodzinie i zupełnie nie wykorzystuje jego potencjału. Tylko 2,7% samochodów w dowolnej chwili pokonuje trasę z punktu A do punktu B, przy czym 75% z tej grupy przewozi wyłącznie kierowcę[1]. Niezależnie od tego, ile osób podróżuje autem, nie zmienia to faktu, że samochody zajmują w miastach bardzo dużo przestrzeni, która mogłaby zostać zagospodarowana inaczej – z myślą o mieszkańcach. Co ciekawe, jeden pojazd współdzielony może z powodzeniem zastąpić od 7 do 11 prywatnych samochodów, jednocześnie zwalniając około 150 mkw. przestrzeni zajętej przez zaparkowane auta[2].

HoppyGo – wynajem aut w modelu peer-to-peer już w Polsce

Wynajem aut w modelu peer-to-peer przynosi korzyści zarówno właścicielom, którzy zarabiają na nieużywanych zasobach, jak i osobom, które nie mają samochodu a potrzebują z niego skorzystać. Współdzielenie aut to również zwrot w stronę ekologii i odpowiedzialności środowiskowej każdego konsumenta. Zastąpienie co piątego prywatnego pojazdu autami współużytkowanymi, obniżyłoby emisję CO2 o 15%[3] – dodaje Piotr Boguszewski.

[1]„(Współ)dziel i rządź! Twój nowy model biznesowy”, raport PWC, 2016

[2]„Współdzielona mobilność w Polsce”, raport Mobilne Miasto, 2019

[3] Tamże

Źródło: HoppyGo