Volkswagen ID.4 zdobywa tytuł World Car of the Year 2021

„Światowy samochód roku 2021” to Volkswagen: nowy, elektryczny ID.4 pokonał silną konkurencję w międzynarodowym konkursie World Car Awards. Nagrody World Car Awards są przyznawane przez jury, które składa się z ponad 93 dziennikarzy motoryzacyjnych z 28 krajów. Jurorzy wybierają najbardziej innowacyjne modele dostępne na świecie.

Elektryczny SUV Volkswagena pokonał 24 modele wyłonione w pierwszym etapie konkursu. Do ścisłego finału w głównej kategorii – oprócz Volkswagena ID.4 – zakwalifikowały się jeszcze dwa japońskie modele – Honda e i Toyota Yaris.

„Tytuł World Car of the Year 2021 dla ID.4 cieszy nas szczególnie” – mówi Ralf Brandstätter, CEO marki Volkswagen Samochody Osobowe. „Nie tylko dlatego, że jest to jeden z najważniejszych konkursów samochodowych na świecie, ale również dlatego, że jury uhonorowało tym samym świetną koncepcję i doskonały zespół konstruktorów. Pierwszy model z rodziny ID. dostępny na kluczowych rynkach – w Europie, Chinach i w USA – przewodzi naszej elektrycznej ofensywie na świecie. Przekonujący samochód plus tytuł World Car of the Year – czego można chcieć więcej?”

Samochody, które kwalifikują się do konkursu World Car of the Year muszą być produkowane w co najmniej 10.000 egzemplarzy rocznie i oferowane na co najmniej dwóch kontynentach.

„Tytuł World Car of the Year to wielki sukces całego zespołu” – mówi Thomas Ulbrich, Członek Zarządu ds. Rozwoju w marce Volkswagen. „Skonstruowaliśmy samochód, który rozpoczyna przejście do elektromobilności w najważniejszym na świecie segmencie kompaktowych SUV-ów i zapewnia doskonałą wszechstronność w codziennym użytkowaniu. Dzięki temu modelowi oraz ID.3 i kolejnym z rodziny ID. tworzymy innowacyjną elektryczną mobilność. Taką, której każdy może doświadczyć”.

EuroNCAP – Volkswagen ID.4 uzyskał najwyższą ocenę – pięć gwiazdek

Jurorzy konkursu szczególnie docenili przyjazność ID.4 dla środowiska, która objawia się brakiem lokalnej emisji CO2, a także innowacyjne rozwiązania zastosowane w tym modelu. Na przykład, dostępny jako opcja innowacyjny wyświetlacz Head-Up z rozszerzoną rzeczywistością. Wyświetla on ważne dla kierowcy informacje jako trójwymiarowy obraz, który znajduje się w odległości od trzech do dziesięciu metrów przed autem. Oznacza to, że wyświetlacz doskonale integruje się z rzeczywistym otoczeniem samochodu. Gdy włączony jest aktywny tempomat (ACC) lub opcjonalny system Travel Assist, auto znajdujące się przed ID.4 zostaje podświetlone na wyświetlaczu Head-Up i samochód automatycznie utrzymuje od niego określony dystans.

ID.4 wyznacza również standardy w zakresie cyfryzacji. Samochód bezprzewodowo może otrzymywać nie tylko regularne aktualizacje oprogramowania, ale również nowe funkcje. Volkswagen jest pierwszym producentem w segmencie aut popularnych, który od lata tego roku będzie oferować taką możliwość. Dzięki temu samochód ma zawsze najnowsze oprogramowanie. Ta funkcja jest ważnym krokiem w kierunku tworzenia nowych modeli biznesowych.

Sukces ID.4 w 17. edycji konkursu World Car of the Year oznacza dla Volkswagena kontynuację zwycięstw w World Car Awards. Konkurs jest dobrze odbierany nie tylko przez branżowe media, ale także przez klientów. W tym roku Volkswagen planuje dostarczyć na świecie około 150.000 egzemplarzy ID.4. E-ofensywa jest głównym elementem strategii ACCELERATE. Co roku Volkswagen planuje wprowadzać na rynek co najmniej jeden nowy model elektryczny.

Z powodu pandemii Covid-19 ceremonia wręczenia nagród World Car Awards była transmitowana przez internet.

W kategorii Luksusowy Samochód Roku 2021 najlepszy okazał się Mercedes klasy S. W ścisłym finale pokonał Land Rovera Defendera oraz Polestara 2.

W kategorii Sportowy Samochód Roku 2021 najlepsze okazało się Porsche 911 Turbo. W ścisłym finale pokonało Audi RS Q8 oraz Toyotę GR Yaris.

W kategorii Miejski Samochód Roku 2021 najlepsza okazała się Honda e. W ścisłym finale pokonała Hondę Jazz oraz Toyotę Yaris.

W kategorii Design Roku 2021 najlepszy okazał się Land Rover Defender. W ścisłym finale pokonał Hondę e oraz Mazdę MX30.

Modele Volkswagena, które zdobyły tytuł World Car of the Year:
2009: Volkswagen Golf
2010: Volkswagen Polo
2011: Volkswagen Up!
2013: Volkswagen Golf
2021: Volkswagen ID.4

Źródło: Volkswagen