Punkta Raport – ceny OC w I kw. 2021 roku nadal w dół

W I kwartale 2021przeciętne ceny OC nadal spadają – wynika z najnowszego raportu Punkty analizującego ceny polis sprzedanych przez internetową multiagencję. Na koniec marca za obowiązkową polisę płaciliśmy średnio 579 złotych, o 22złote (4 proc.) mniej niż 3 miesiące temu i o 66 złotych (10 proc.) mniej niż rok temu.

Niezmiennie najwyższe średnie ceny za OC obowiązują w województwie pomorskim (654 złote), mazowieckim (621 złotych) i dolnośląskim (620 złotych). Z kolei najniższymi średnimi cenami za polisę OC cieszyli się w ostatnich miesiącach kierowcy z województwa podkarpackiego (503 złote), opolskiego (516 złotych) i świętokrzyskiego (523 złote).

Jak zwykle największe różnice w stawkach za OC mogliśmy zaobserwować w poszczególnych ośrodkach miejskich. Różnica pomiędzy najdroższą a najtańszą aglomeracją wyniosła 194 złote. Standardowo najwyższe składki przypadły mieszkańcom Gdańska (715 złotych), Warszawy (707 złotych) i Wrocławia (692 złotych). Rynek ubezpieczeń okazał się natomiast łaskawy dla mieszkańców Opola (521 złotych), Lublina (531 złotych) i Białegostoku (539 złotych).

Compensa – jakie pojazdy wymagają dodatkowego ubezpieczenia

– Rok 2020 mimo pandemii, która silnie wpłynęła na model funkcjonowania rynku i zachowania klientów, obszedł się łagodnie z ubezpieczycielami. Zmniejszona aktywność kierowców zaowocowała obniżeniem częstości szkód widocznym już od pierwszej fali pandemii (kwiecień/maj 2020). Okresowe wzrosty podyktowane luzowaniem obostrzeń, sezonem urlopów i świąt nie skonsumowały „zapasów” wynikowych i pozwoliły na wyraźne spadki cen notowane praktycznie od trzeciego kwartału ubiegłego roku– mówi Michał Daniluk, członek zarządu multiagencji internetowej Punkta.

Największe spadki dla najdroższych

Ciekawie prezentują się wyniki raportu, gdy popatrzymy na tendencje cenowe w poszczególnych segmentach. W porównaniu do I kwartału ubiegłego roku największe spadki przeciętnego OC dotyczyły kierowców Dolnego Śląska. Mimo że to jedno z najdroższych województw, średnia cena obowiązkowej polisy spadła tam niemal o 18 proc. w ciągu roku.Dla porównania, w aktualnie najtańszym województwie podkarpackim spadek składki za OC w ciągu 12 miesięcy wyniósł tylko 7 proc. i  był najmniejszy w porównaniu z resztą województw.

Natomiast w ciągu ostatnich 3 miesięcy jedne z największych spadków cenowych zanotowali mieszkańcy Olsztyna (19 proc.) i Opola (18 proc.). Na koniec marca sporo tańszym OC mogli cieszyć się także kierowcy z Wrocławia (spadek o 17 proc.) czy Gdańska (spadek o 16 proc.).

Wyraźny spadek cen dotyczy też młodych kierowców i tych bardziej szkodowych. Obie grupy płacą odpowiednio więcej za OC, młodzi nawet blisko2 razy więcej od przeciętnej stawki i o 498 złotych od starszych kolegów z wypracowaną historią ubezpieczeniową. Ale faktem jest, że to im przeciętna składka OC spadła najbardziej w porównaniu z innymi grupami – o 6 proc. w ciągu ostatnich 3 miesięcy i aż o 17 proc. w stosunku do sytuacji na koniec marca ubiegłego roku.

Kalkulator OC i AC – Ubezpieczenie OC tańsze nawet o 580 zł. Porównaj ceny i kup ubezpieczenie samochodu online w 5 minut!

Na większe obniżki mogli też liczyć bardziej szkodowi kierowcy. W ciągu kwartału osobom z 4 szkodami na koncie średnie składki spadły o blisko 12 proc., co oznacza prawie 100 złotych mniej za OC. W skali roku najwięcej, bo prawie 20 proc. i niemal 200 złotych w kieszeni zyskali na przeciętnym OC kierowcy z pięcioma i więcej szkodami.

– Pod szyldem dynamicznego pricingu, skomplikowanych schematów taryfowych, zasilanych coraz bardziej skomplikowanymi silnikami, kryje się zwyczajna agresywna walka ceną o udział w rynku. Wszyscy znamy ten scenariusz, przerabiany już dwukrotnie w ostatniej dekadzie i wiemy czym ta historia może się skończyć. Nie bez kozery szacuje się, że przyszły rok będzie notował najwyższe w historii branży straty wyniku na OC  komunikacyjnym – rzędu ponad 1,5 miliarda złotych. Czy spowoduje to wzrost cen? Tak, pytanie tylko kiedy. Dlatego zawsze wybór ubezpieczenia warto poprzedzić porządną analizą dostępnych ofert– dodaje Michał Daniluk.

Ubezpieczenia trafione w punkt: kto, za co, ile?

  • Najwięcej za obowiązkowe OC płacą młodzi kierowcy (1060 zł) – średnio wydają o 526 zł więcej od kierowców w wieku 55+
  • Najniższa średnia składka dotyczy osób w związkach małżeńskich (547 zł), a najwyższa singli (674 zł)
  • Najniższe średnie OC dotyczy samochodów z małą pojemnością (do 0,9–422 zł), a najwyższe – samochodów z silnikiem od 2,4 do 3,0l (634 zł)

Raport do pobrania TUTAJ

Dane własne Punkta na podstawie sprzedanych polis w okresie 01.01.2020-31.03.2021 za pośrednictwem kalkulatora OC na stronie.