Nissan JUKE receptą na miłe i spokojne podróże samochodem

Ograniczenie stresu związanego ze wspólną podróżą samochodem leży w gestii samych kierowców i ich pasażerów. Aby to osiągnąć, wystarczy zmienić styl prowadzenia pojazdu na bardziej rozważny oraz podjąć kilka prostych kroków polegających na wcześniejszym zaplanowaniu podróży i przygotowaniu listy utworów do słuchania podczas jazdy.

To wnioski, które nasuwają się na podstawie wyników przeprowadzonego przez Nissana nowego badania dotyczącego najczęstszych przyczyn stresu występującego u kierowcy i pasażerów podczas wspólnych podróży samochodem.

Badanie przeprowadzone wśród europejskich kierowców ujawniło, że niebezpieczna jazda i korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to dwie najczęstsze przyczyny sprzeczek i nieporozumień, do jakich dochodzi między kierowcą a jego pasażerami podczas wspólnych podróży samochodem. Aż 42% badanych jako główną przyczynę sprzeczek między użytkownikami pojazdu wskazało korzystanie z telefonu komórkowego lub pisanie SMS-ów podczas jazdy. Na drugim miejscu w tej niechlubnej kategorii z wynikiem 39% znalazł się niebezpieczny manewr wyprzedzania. Z kolei więcej niż co trzeci ankietowany (35%) wskazał hamowanie w ostatniej chwili jako głównego winowajcę.

Pięć najczęstszych powodów sprzeczek, do jakich dochodzi podczas podróży samochodem, wymienianych przez europejskich kierowców:

  1. Korzystanie z telefonu/pisanie wiadomości tekstowych podczas jazdy (45%)
  2. Niebezpieczne manewry wyprzedzania (39%)
  3. Gwałtowne hamowanie w ostatniej chwili (35%)
  4. Nagłe lub ostre hamowanie bez ważnego powodu (33%)
  5. Jazda niebezpiecznie blisko pojazdu poprzedzającego („na zderzaku”) (32%)

Wykorzystując wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kierowców z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, Nissan opracował Podręcznik bezstresowej jazdy Nissanem JUKE. W poradniku zawarto cenne wskazówki dla kierowców i pasażerów, które pozwolą im w pełni cieszyć się każdą chwilą wspólnie spędzoną w samochodzie w towarzystwie bliskich lub znajomych, dzięki unikaniu sytuacji prowadzących do niepotrzebnych napięć i sprzeczek. Wprowadzenie w życie tych porad ułatwiają intuicyjne technologie i wzbudzające zaufanie funkcje wspomagające kierowcę, w które został wyposażony Nissan JUKE z myślą o ograniczeniu stresu związanego z codzienną jazdą.

W naszym dążeniu, aby czerpać w pełni radość z codziennej jazdy często zapominamy, że kluczem do spokojnej i bezstresowej atmosfery podczas podróży jest niejednokrotnie sam samochód i to, co ma nam do zaoferowania” powiedział Arnaud Charpentier, wiceprezes regionalny, odpowiedzialny za dział strategii produktowej i planowania cen w Nissan AMIEO. „Wyniki nowego badania potwierdzają słuszność przyjętej przez nas strategii polegającej na wyposażaniu pojazdów Nissana w intuicyjne technologie, które pomagają zmniejszyć stres za kierownicą, jednocześnie podnosząc komfort podróżowania.”

Nissan dokłada wszelkich starań, aby zapewnić zarówno kierowcom, jak i pasażerom poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a w konsekwencji sprawić, aby potrafili czerpać radość z każdej podróży. Zaawansowane systemy wspomagania prowadzenia, innowacyjne rozwiązania w zakresie łączności oraz funkcjonalne i komfortowe wnętrze sprawią, że każda podróż samochodem będzie pozytywnym doświadczeniem, które kojarzy się z dobrym samopoczuciem oraz miłą i relaksującą atmosferą w kabinie” – dodaje Arnaud Charpentier.

Niebezpieczna jazda i korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy są nie tylko najczęstszymi przyczynami nieporozumień i sprzeczek podczas podróży samochodem, ale mają jeszcze dodatkowo istotny wpływ na ogólne doświadczenia i wrażenia z jazdy. Zdaniem prawie trzech czwartych (72%) ankietowanych, korzystanie z telefonu komórkowego i pisanie wiadomości tekstowych podczas jazdy to najgorsze nawyki za kierownicą.

Co więcej takie zachowania są dla europejskich kierowców nawet bardziej irytujące niż niebezpieczne manewry wyprzedzania czy jazda „na zderzaku” drugiego samochodu, które zostały uznane za najgorsze nawyki odpowiednio przez 59% i 55% respondentów.

W kwestii unikania sprzeczek i spięć między kierowcą a pasażerami podczas podróży samochodem przychodzi z odsieczą zaawansowana technologia, opracowana z myślą o zapewnieniu miłej i spokojnej atmosfery podczas podróży. Ponad jedna trzecia badanych (37%) jako idealne rozwiązanie wskazała w pierwszej kolejności korzystanie z nawigacji, zaraz po niej wymieniając zaawansowane systemy bezpieczeństwa (34%) takie jak inteligentny tempomat zapewniający spokój ducha podczas podróży, technologię komórkową umożliwiającą prowadzenie rozmów w trybie głośnomówiącym (33%) oraz technologie wspomagające kierowcę (32%), takie jak system kamer 360o, który zapewnia widok z góry na samochód i jego otoczenie, dzięki czemu parkowanie jest prostsze i bezpieczniejsze.

Kierowcy uważają dobrą muzykę za jeden z głównych czynników wpływających na przyjemność podróżowania samochodem

Poza ujawnieniem głównych przyczyn napięć między kierowcą a pasażerami podczas podróży samochodem, badanie rzuca również jaśniejsze światło na elementy, które zdaniem europejskich kierowców mają decydujące znaczenie z punktu widzenia zapewnienia miłej i bezstresowej atmosfery w trakcie jazdy.

Bezpieczna jazda (59%) i dobra muzyka (55%) to zdaniem europejskich kierowców bezdyskusyjne źródło czerpania radości z podróżowania i najważniejsze czynniki wpływające na przyjemność jazdy.

Połowa europejskich kierowców, nawet w roli pasażerów, przedkłada muzykę ponad inne elementy zapewniające radość z podróżowania. Aż 32% badanych traktuje priorytetowo osiągnięcie porozumienia co do wyboru muzyki słuchanej w samochodzie. Fakt, że słuchanie muzyki jest uznawane za ważniejsze niż znalezienie dobrego miejsca parkingowego (24%), potwierdza jedynie, że europejscy kierowcy przedkładają dobrą muzykę nad praktyczność.

Kierowcy kochają wygodę

Wśród cech samochodu, które mają decydujące znaczenie dla zapewnienia przyjemności z jazdy, kierowcy na pierwszym miejscu zgodnie wymieniają komfort i zaawansowane technologie. Prawie dwie trzecie (62%) europejskich kierowców ceni sobie ponad wszystko wygodne fotele, a tuż za nimi w rankingu plasuje się przestronność wnętrza (43%). Jak widać, spokój i relaks stanowią podstawę przyjemnej atmosfery podczas podróży.

Lista najbardziej pożądanych przez kierowców technologii

Europejscy kierowcy oczekują, że samochody będą wyposażone w technologie stanowiące dla nich wsparcie podczas jazdy. Do najczęściej wymienianych rozwiązań, w których ankietowani upatrują gwarancji przyjemnej i spokojnej podróży, należą: zaawansowane technologie zwiększające bezpieczeństwo (39%), nawigacja (39%), możliwość korzystania z telefonu komórkowego w trybie głośnomówiącym (36%) oraz parowanie smartfona z pojazdem (35%).

Nissan JUKE, który w ramach systemu NissanConnect oferuje zaawansowane rozwiązania w zakresie łączności, informacji i rozrywki pokładowej, a także najnowocześniejsze technologie wspomagające kierowcę takie jak ProPILOT(2), zapewnia kierowcom miłe i przyjemne spędzanie czasu podczas jazdy oraz wysoko cenione przez nich poczucie bezpieczeństwa. Podręcznik bezstresowej jazdy Nissanem JUKE pokazuje kierowcom, jak prostymi sposobami można czerpać jeszcze więcej przyjemności i radości z codziennej jazdy.

Podręcznik bezstresowej jazdy Nissanem JUKE

  1. Wolne ręce, wolny umysł!

Czy wiesz, że… najnowsze badanie przeprowadzone przez Nissana wykazało, że korzystanie z telefonu podczas jazdy jest NAJGORSZYM nawykiem europejskich kierowców? Jest nie tylko niebezpieczne, ale może również prowadzić do niepotrzebnych sprzeczek z pasażerami, którzy tracą poczucie bezpieczeństwa i czują się niepewnie!

Bezproblemowe połączenie smartfona z systemem NissanConnect w twoim Nissanie JUKE umożliwia łatwe i bezpieczne wykonywanie oraz odbieranie połączeń w trybie głośnomówiącym. Sprzeczki z pasażerami związane z korzystaniem z telefonu komórkowego w samochodzie to już przeszłość. Dodatkowo, dzięki kompatybilności z Apple CarPlay i Android Auto(2), odbieranie połączeń przychodzących i wiadomości tekstowych jeszcze nigdy nie było tak proste i bezpieczne.

  1. Dobra muzyka kluczem do przyjemności z jazdy

Czy wiesz, że… 55% Europejczyków traktuje słuchanie dobrej muzyki jako najważniejszy element przyjemności podróżowania samochodem? Ciesz się wspólną podróżą, dając swoim pasażerom możliwość zaprezentowania ich umiejętności didżejskich. Wybierajcie na zmianę utwory do odtwarzania z uzgodnionej przed wyjazdem listy.

Nissan JUKE Urban Shooting Challenge na 10-lecie popularnego crossovera

Kierowca i pasażerowie Nissana JUKE mogą w czasie jazdy słuchać swojej ulubionej muzyki za pośrednictwem systemu informacyjno-rozrywkowego NissanConnect, który bezproblemowo łączy się ze smartfonem. Wyjątkowe doznania muzyczne zapewnia zaawansowany system audio Bose Personal Plus z głośnikami wbudowanymi w zagłówki przednich foteli. System audio odtwarza najwyższej jakości dźwięk z odtwarzacza pokładowego lub za pośrednictwem Apple CarPlay lub Android Auto. Do dyspozycji użytkowników Nissana JUKE jest również pokładowy hotspot Wi-Fi, dzięki któremu mają oni możliwość słuchania dowolnie wybranych przez siebie utworów! (2)(3)

  1. Płynna jazda

Czy wiesz, że… 46% europejskich kierowców wymienia jazdę „na zderzaku” drugiego samochodu jako jeden z najbardziej irytujących nawyków za kierownicą? Unikaj przykrych niespodzianek, zachowując dystans co najmniej dwóch sekund od poprzedzającego pojazdu (pamiętaj, że odległość uznawana za bezpieczną rośnie wraz z prędkością jazdy!).

Zaawansowany system wspomagający kierowcę ProPILOT, w który został wyposażony Nissan JUKE(2), pomaga kierowcy utrzymać bezpieczny dystans od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą, odpowiednio dostosowując prędkość do pojazdu znajdującego się z przodu, a także pomaga utrzymać twojego Nissana JUKE pośrodku pasa ruchu.

  1. Czas na przerwę

Czy wiesz, że… nawet co piąty europejski kierowca przyznaje, że zdarzyło mu się podczas jazdy walczyć ze zmęczeniem i nie robić regularnych przystanków nawet podczas dłuższych podróży? Długa jazda samochodem jest dla wszystkich wyczerpująca. Zaplanuj sobie regularne przerwy w podróży, które możesz spożytkować na krótką drzemkę lub łyk gorącej kawy. Regenerując siły nie tylko zwiększysz swoją koncentrację za kierownicą, ale zadbasz również o bezpieczeństwo i komfort twoich pasażerów.

JUKE potrafi rozpoznać, czy kierowca wykazuje oznaki zmęczenia. Inteligentny system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy monitoruje wzorce zachowania za kierownicą i jeśli wykryje, że jesteś senny i potrzebujesz przerwy, powiadomi cię o tym sygnałem dźwiękowym i ikoną filiżanki kawy, która wyświetli się na ekranie. (2)

  1. Wszystko w polu widzenia!

Czy wiesz, że… 56% pasażerów samochodów w Europie przyznaje, że niebezpieczny i poprzedzony złą oceną sytuacji manewr wyprzedzania budzi u nich poczucie zaniepokojenia i sprawia, że czują się niepewnie? Przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania dokładnie się rozejrzyj, aby sprawdzić, czy sąsiedni pas ruchu jest wolny i upewnij się, że z tyłu za tobą nie ma nadjeżdżającego z dużą prędkością samochodu.

System interwencji w przypadku wykrycia pojazdu w martwym polu, w który został wyposażony Nissan JUKE, ostrzega o jadącym sąsiednim pasem autostrady, zbliżającym się pojeździe, którego nie widzisz w lusterku bocznym. Jeżeli nie zareagujesz na ostrzeżenie, system, oddziałując na hamulce, pomoże z powrotem skierować samochód na środek pasa, którym jechałeś.

Nissan JUKE to kompaktowy crossover stworzony z myślą o sprawnym poruszaniu się w ruchu miejskim. Jest produkowany w brytyjskich zakładach marki Nissan w Sunderland. JUKE jest napędzany trzycylindrowym turbodoładowanym silnikiem benzynowym 1.0 DIG-T o mocy 114 KM, który oferuje doskonałe osiągi przy niskim zużyciu paliwa. Dzięki bezprzewodowym aktualizacjom oprogramowania i usługom opartym na połączeniu z Internetem JUKE jest najlepiej skomunikowanym Nissanem w historii marki. Nissan JUKE oferuje najnowszą wersję systemu multimedialnego NissanConnect(2) z 8-calowym ekranem dotykowym, pokładowy hotspot Wi-Fi(3) oraz funkcję rozpoznawania mowy. Innowacyjna technologia ProPILOT pełni funkcję elektronicznego asystenta kierowania, przyspieszania i hamowania. System ProPILOT zaprojektowany z myślą o wspomaganiu jazdy autostradą bez zmiany pasa ruchu został zastosowany w modelu JUKE po raz pierwszy.

Pełen tekst Podręcznika bezstresowej jazdy Nissanem JUKE jest dostępny tutaj.

Źródło: Nissan