MyPeugeot – aplikacja, która ułatwia życie

W epoce cyfryzacji i internetu przedmiotów, smartfon stał się podstawowym akcesorium również w świecie motoryzacji. Aby zapewnić klientom jak najlepsze doświadczenie użytkowania i jak najlepiej sprostać ich potrzebom, PEUGEOT wyposaża nowe samochody w technologie cyfrowe i oferuje jeszcze więcej innowacyjnych funkcji.

Dzięki aplikacji MyPeugeot, smartfon staje się pierwszym punktem kontaktu pomiędzy klientem, marką a siecią dealerów. Szereg praktycznych funkcji tej aplikacji sprawia, że klienci mają połączenie ze swoim samochodem bez względu na okoliczności.

Aplikacja MyPeugeot jest darmowa i dostępna na urządzenia z systemami iOS i Android. Dzięki niej możesz zarządzać wszystkimi usługami związanymi z samochodem w ramach jednego interfejsu. Aplikacja wyświetla statystyki dotyczące podróży, książkę serwisową, informuje z wyprzedzeniem o konieczności przyszłych napraw, pozwala uzyskać dostęp do pełnej dokumentacji pojazdu i umożliwia użytkownikom zaplanowanie podróży na smartfonie – a to wszystko za pomocą zaledwie jednego kliknięcia.

Nowy PEUGEOT 308 – z atrakcyjnym designem i najnowszymi technologiami

MyPeugeot obejmuje również usługi związane z ładowaniem hybryd i samochodów elektrycznych

Aplikacja MyPeugeot została zaprojektowana tak, by codzienne życie klientów marki stało się prostsze – aplikacja grupuje większość informacji związanych z samochodem w jednym miejscu. Zasięg i statystyki dotyczące podróży są natychmiast dostępne na panelu sterowania. Informacje dotyczące zużycia paliwa lub energii elektrycznej, koszt użytkowania, całkowity czas podróży i lokalizacja samochodu, dzięki automatycznie zapisywanemu miejscu jego postoju , są w zasięgu kilku dotknięć palca.

Aplikacja MyPeugeot umożliwia również klientom PEUGEOT zarządzanie ich samochodami. Za pomocą jednego dotknięcia można uzyskać dostęp do całej książki serwisowej, zaplanować kolejne przeglądy, umówić się na wizytę w serwisie i zaplanować przyszłe naprawy samochodu. Sieć PEUGEOT staje się coraz bardziej dostępna dzięki możliwości umówienia wizyty online i połączenia z Peugeot Assistance.

MyPeugeot obejmuje również usługi związane z ładowaniem hybryd i samochodów elektrycznych. Dzięki zdalnej usłudze „e-Commands” klienci mogą z poziomu smartfona zarządzać ładowaniem samochodu po podłączeniu go do stacji ładowania. Pozwala to użytkownikowi na rozpoczęcie ładowania lub zaplanowanie ładowania samochodu w wygodnych przedziałach czasowych. Funkcja ta umożliwia ładowanie samochodu w porach, kiedy cena energii elektrycznej jest najniższa. Użytkownik może również w czasie rzeczywistym monitorować szybkość ładowania i pozostały czas ładowania. W razie nagłego przerwania ładowania lub po naładowaniu akumulatora do pełna, klient jest informowany powiadomieniem w aplikacji.

Źródło: Peugeot