Toyota C-HR liderem polskiego rynku pod względem wartości rezydualnej

Toyota C-HR najlepiej utrzymuje wartość po 5 latach użytkowania ze wszystkich samochodów dostępnych w Polsce w 2020 roku. Tak wynika z nowego rankingu firmy INFO-EKSPERT, obejmującym 20 samochodów o najwyższej wartości rezydualnej na rynku.

Trzy kolejne modele Toyoty – Yaris, Corolla i RAV4 – znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia. Yaris uzyskał najlepszy wynik w segmencie B, zaś Corolla w segmencie kompaktów.

Toyota C-HR zajęła pierwsze miejsce w rankingu opracowanym przez firmę INFO-EKSPERT, która przeanalizowała wartości rezydualne samochodów oferowanych na polskim rynku w 2020 roku. Zestawienie bierze pod uwagę eksploatację samochodu przez 5 lat, przy założonym przebiegu rocznym nie większym niż 15 tys. km. Analitycy wzięli pod uwagę średnią wartość ze wszystkich oferowanych konfiguracji danego modelu.

Według analizy INFO-EKSPERT Toyota C-HR utrzyma po 5 latach 56,9% początkowej wartości – to o 0,5% więcej od modelu zajmującego drugie miejsce i o 4,9% więcej od auta zamykającego pierwszą dwudziestkę. To pokazuje, że wybór marki i modelu może znacząco wpłynąć na wysokość kwoty, jaką będzie można uzyskać podczas sprzedaży auta po latach użytkowania. Różnica między wartością odsprzedaży modeli porównywalnych pod względem segmentu, napędu i wyposażenia może sięgać kilku tysięcy złotych. Wartość rezydualna wpływa nie tylko na całkowity koszt posiadania auta, ale także na wysokość rat w leasingu.

Toyota AYGO X prologue – nowa wizja samochodu segmentu A

W pierwszej dziesiątce rankingu INFO-EKSPERT znalazły się łącznie cztery modele Toyoty. Obok Toyoty C-HR są to Yaris, Corolla i RAV4. Yaris uzyskał wynik RV 54,5% i zajął pierwsze miejsce w segmencie B oraz szóste w ogólnym zestawieniu. Na ósmym miejscu znalazła się Toyota Corolla. Po 5 latach auto utrzyma 53,9% wartości początkowej, co daje mu pierwsze miejsce pod względem RV w segmencie C. RAV4 uzyskał wynik na poziomie 53,8%, co sytuuje go na dziewiątej pozycji w rankingu INFO-EKSPERT.

Toyota C-HR zadebiutowała na rynku w 2016 roku jako zupełnie nowy model w gamie Toyoty, z którym marka weszła na europejski rynek kompaktowych crossoverów. Model wniósł do segmentu nowe spojrzenie na tę klasę aut, wprowadzając odważną stylistykę, nową modułową platformę TNGA i napęd hybrydowy. Auto przeszło facelifting w 2019 roku i jako jedyny crossover na rynku jest dostępny z dwoma napędami hybrydowymi do wyboru – układ z silnikiem 1.8 o mocy 122 KM oraz napęd 2.0 o mocy 184 KM.

Firma INFO-EKSPERT jest wydawcą katalogów i programów komputerowych, służących do profesjonalnej wyceny oraz szacowania wartości rezydualnych pojazdów samochodowych. Spółka jest ściśle związana ze środowiskiem rzeczoznawców samochodowych, z którymi współpracuje w badaniach rynku.

Źródło danych: Auto Katalog SAMAR oraz INFO-EKSPERT