Volvo XC60 – facelift z nowymi systemami na pokładzie

Najlepiej sprzedający się średniej wielkości SUV w segmencie premium, czyli Volvo XC60, zyskał właśnie szereg ulepszeń. Przede wszystkim wprowadzono nowy pokładowy system operacyjny, zawierający wbudowane usługi i aplikacje Google*, oparty na systemie Android Automotive OS. Bestsellerowy SUV jest teraz „mądrzejszy” niż kiedykolwiek.

Dzięki nowemu systemowi infotainment w modelu XC60 oferuje doskonałe możliwości personalizacji i łączności, wzbogacone o zupełnie nowy pakiet usług cyfrowych. Najważniejsze elementy tego pakietu to obecność Asystenta Google, umożliwiającego głosowe sterowanie funkcjami i to nie tylko multimedialnymi. Nowy system pokładowy ma także najlepszą w klasie nawigacją opartą na Google Maps oraz daje dostęp do przeznaczonych dla samochodu aplikacji ze sklepu Google Play. Dostęp do wszystkich usług następuje po zalogowaniu, a niezbędne oprzyrządowanie znajduje się w samochodzie**.

Volvo Car Group jest pierwszym producentem aut, który nawiązał ścisłą współpracę z Google w celu stworzenia pokładowego systemu operacyjnego nie tylko opartego na rozbudowanym systemie Android, ale też obsługującego aplikacje i serwisy Google dotychczas niedostępne w samochodach. Dzięki tej współpracy nowy system zadebiutował w pierwszym elektrycznym Volvo, czyli modelu XC40 Recharge.

Volvo XC60 jest kolejnym modelem, w którym system ten będzie standardowym wyposażeniem fabrycznym, a ten niezwykle popularny SUV zyska kolejny atut. Od ponad dziesięciu lat model XC60 jest w czołówce popularności swojego segmentu – w latach od 2009 do 2020 sprzedano 1,7 mln egzemplarzy dwóch generacji tego modelu***. Nawet w bardzo trudnym dla branży ubiegłym roku  sprzedano prawie 200 tysięcy sztuk XC60. Ten model stanowił aż 29% światowej sprzedaży Volvo Cars. W Europie XC60 był najpopularniejszym SUV-em średniej wielkości w segmencie premium, a w wynikach ogólnoświatowych znalazł się w pierwszej piątce. XC60 ma też na koncie wiele nagród i tytułów, w tym najważniejszy tytuł World Car of the Year w roku 2018, a także nagrody w innych konkursach designu i bezpieczeństwa.

Volvo C40 Recharge – wszystkie elektryczne modele będą dostępne tylko przez internet

Obecnie Volvo XC60 wyposażone jest w Advanced Driver Assistance System (ADAS), nowoczesny, system bezpieczeństwa czynnego, składający się z szeregu radarów, kamer i czujników ultradźwiękowych. System ten umożliwia między innymi wykrywanie innych uczestników ruchu drogowego, automatyczne hamowanie i unikanie kolizji. Z kolei funkcja Pilot Assist oferuje wsparcie kierowcy od ruszenia aż do osiągnięcia prędkości autostradowej.

Obok wielu zmian wprowadzonych wewnątrz XC60, zaprojektowano także delikatne udoskonalenia wyglądu zewnętrznego – nową osłonę chłodnicy, nowe przednie zderzaki, a także nowe kolory nadwozia i wzory kół. Dodatkowe możliwości personalizacji to między innymi wybór opcji luksusowych bez tapicerki skórzanej czy też nowa tapicerka materiałowa City Weave. W wersji R-Design będzie oferowany nowy, granatowy lakier. Naturalnie metalizowany. Rury wydechowe XC60 po liftingu będą dyskretnie schowane za zderzakiem.

Źródło: Volvo