e-Mobility by Stellantis razem z Kiri Technologies prezentuje innowacyjny program przeznaczony wyłącznie dla użytkowników nowego Fiata 500 i nagradzający za zrównoważoną jazdę

Kiri to japońska nazwa Paulowni – drzewa, które pochłania 10 razy więcej CO2, niż jakakolwiek inna roślina. Już jeden hektar tego gatunku kompensuje około 30 ton CO2 rocznie, co odpowiada emisji wytwarzanej przez 30 samochodów eksploatowanych przez ten sam okres czasu.

Stąd właśnie wzięła się nazwa Kiri, a więc nowej inicjatywy opracowanej przez green-tech startup Kiri Technologies wraz z zespołem e-Mobility Stellantis i marką Fiat z jej kultową, wielokrotnie nagradzaną nową 500.

  • Stellantis jest pierwszym producentem samochodów, który premiuje swoich Klientów poprzez system nagród za najbardziej ekologiczne zachowania podczas jazdy
  • Nowy system, opracowany przez Kiri Technologies green-tech startup i przeznaczony wyłącznie dla e-Mobility by Stellantis, nagradza kierowców nowej 500 z 13 europejskich krajów za pomocą KiriCoin – kryptowaluty, którą można wydawać na specjalnym rynku
  • Za pomocą aplikacji Fiata, bazując na wskaźniku eco:Score, można sprawdzić liczbę zebranych KiriCoinów oraz styl jazdy
  • Kierowcy z najlepszymi wynikami otrzymają ekskluzywne nagrody dodatkowe, jak vouchery do wykorzystania w Amazon, Apple, Netflix, Spotify i Zalando

Innowacyjny projekt został zaprezentowany dzisiaj na konferencji internetowej, która odbyła się jednocześnie w trzech różnych miejscach: w Ogrodzie Talentów i e-Village przy Green Pea w Turynie oraz… we wnętrzu nowej 500. W konferencji udział wzięli: Cristiano Fiorio, menedżer Marketingowej Komunikacji Marki w Europie, Gabriele Catacchio, menedżer ds. programu e-Mobility oraz Giorgio Neri, menedżer ds. wprowadzenia na rynek nowej 500 i Fiat e-Mobility.

Trzej menedżerowie Stellantis zaprezentowali Kiri, rozpoczynając od przestrzeni co-workingowej w Ogrodzie talentów i wystąpienia Cristiano Fiorio: „Ogród Talentów to tygiel nowych pomysłów, zaawansowanych technologii i profesjonalistów w dziedzinie cyfryzacji. To właśnie w nim rozpoczęła się nasza podróż przez innowacje w dziedzinie e-Mobility i tam odkryliśmy firmę Kiri Technologies, która przyciągnęła naszą uwagę bardzo prostym, nowatorskim pomysłem nagradzania zachowań osób szanujących środowisko. Połączenie tego pomysłu z cechami nowej 500, naszego flagowego modelu pod względem innowacji technologicznych i elektrycznej mobilności, stało się dla nas absolutnie naturalne”.

Fiat 500 – odnowiona rodzina z bardziej zaawansowaną technologią

Kiri Technologies to startup uruchomiony w 2020 roku w Wielkiej Brytanii przez Mauro Di Benedetto, Lucę Rubino i Kaia Schildhauera. Jego zadaniem jest przyspieszenie wprowadzania zrównoważonych zachowań. Wraz z hasłem „Think Big. Act Green” („Myśl z rozmachem. Działaj ekologicznie”), Kiri zamierza stymulować zmiany i przyspieszyć przyjęcie przyjaznych dla środowiska zachowań. Dla Kiri każde najmniejsze działanie i każdy pojedynczy gest ma znaczenie. Nowa moneta KiriCoin promuje postawy proekologiczne: im większą uwagę zwracasz na środowisko, tym więcej zarabiasz.

Główna koncepcja projektu polega na nagradzaniu kierowców nowej 500 za ich bardziej ekologiczny styl jazdy za pośrednictwem kryptowaluty pod nazwą KiriCoins. Jest to unikalny, innowacyjny model w branży motoryzacyjnej. Gabriele Catacchio, siedząc za kierownicą nowej 500, przedstawił to bardziej dogłębnie: „Chcemy wspierać przyjazne środowisku zachowania naszych Klientów i nagradzać ich wyjątkowymi korzyściami. Po prostu, jeżdżąc nową 500, skomunikowaną ze światem i wyposażoną w nowy system multimedialny, KiriCoins mogą być gromadzone w „wirtualnym” portfelu dostępnym w aplikacji Fiata. Dane dotyczące jazdy, jak odległość i prędkość, są przesyłane do chmury Kiri i automatycznie konwertowane na KiriCoins przy użyciu algorytmu opracowanego przez Kiri. Wynik jest pobierany bezpośrednio na smartfon użytkownika, a KiriCoins można później wykorzystać do zakupu produktów i usług na rynku Kiri”.

Podczas zwykłej jazdy po mieście, 1 kilometr odpowiada mniej więcej jednemu KiriCoinowi, przy czym każdy KiriCoin jest wart dwa eurocenty. Dlatego też przy przebiegu 10 000 km rocznie w mieście można zebrać równowartość około 150 euro. To dodatkowa korzyść dla kierowców nowej 500 szanujących środowisko, dzięki temu, że korzystają z samochodu, który nie emituje CO2 do atmosfery.

W przyszłości inicjatywa może być rozszerzona, nagradzając zrównoważone zachowania i praktyki w innych sektorach, jak zakup energii odnawialnej czy organicznych artykułów spożywczych i produktów. Celem programu lojalnościowego zachęcającego do podjęcia zrównoważonego stylu życia jest stworzenie społeczności wyróżniającej się proekologicznym podejściem. Nowa 500 może więc zostać uznana za pierwszy „krok” w nowym systemie nagradzania za bardziej zrównoważone postępowanie.

Aby wyjaśnić, w jaki sposób KiriCoin można zamienić na gotowe towary i usługi, Giorgio Neri wziął udział w konferencji online prowadzonej z e-Village, salonu zrównoważonej mobilności stworzonego przez Stellantis w Green Pea, czyli pierwszym na świecie „zielonym” centrum handlowym, otwartym niedawno w Turynie. Neri wyjaśnił: „Aby wesprzeć tak innowacyjny i ambitny program jak Kiri, potrzeba właśnie takiego samochodu, jakim jest nowa 500. Doskonale skomunikowany ze światem, kultowy model, stał się projektem mobilności, który nagradza swoich kierowców kryptowalutą do wydania na dedykowanym, przyjaznym dla środowiska rynku firm z branż mody, akcesoriów i designu mocno ukierunkowanych na zrównoważony rozwój”.

Chcąc jeszcze bardziej zachęcić do korzystania z nowej 500, przewidziano dodatkowe nagrody dla kierowców, którzy osiągną najwyższy wynik eco:Score. To usługa Uconnect™ oznaczająca efektywność stylu jazdy w skali od 0 do 100, pomagająca zoptymalizować zużycie energii w czasie rzeczywistym. Kierowcy, którzy uzyskają najwyższy wynik na głównych rynkach europejskich otrzymają dostęp do dodatkowych ofert przygotowanych przez najważniejszych partnerów, jak Amazon, Apple, Netflix, Spotify Premium i Zalando.

Jedyną prawdziwą gwiazdą Kiri może być nowa 500 – w pełni elektryczny samochód miejski produkowany we Włoszech. Przyciągająca wzrok, skomunikowana ze światem i zaawansowana technologicznie, ale zawsze wierna duchowi legendarnej 500 z 1957 roku, nowa 500, oferuje nie tylko przyjemność i zrównoważone wrażenia z jazdy, ale jest inspiracją do zmian, dzięki nowemu projektowi mobilności, stanowiącemu część ekosystemu rozwiązań w zakresie obsługi Klientów. Nowa 500 wyznacza standardy w swoim segmencie: jest pierwszym samochodem miejskim wyposażonym w autonomiczną jazdę na poziomie 2 i najbardziej zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), a także w system szybkiego ładowania. Dzięki nowemu systemowi informacyjno-rozrywkowemu i usługom Uconnect™, jest również połączona ze światem. To pierwszy i jedyny samochód, który podczas jazdy z prędkością ponad 20 km/h zamiast zwykłego akustycznego ostrzeżenia wymaganego do uzyskania homologacji, odtwarza melodię w postaci dobrze znanego utworu Nino Roty z filmu Amarcord.

Kiri pozwoli Grupie Stellantis na pobicie rekordów w branży motoryzacyjnej z korzyścią dla swoich Klientów. Po pierwsze, zapewnia możliwość zbierania kryptowaluty za samo kierowanie samochodem. Po drugie, zapewnia dostęp do rynku ofert przyjaznych środowisku. Po trzecie, zapewnia dodatkowe nagrody za najbardziej świadomy ekologicznie styl jazdy oparty na osiągniętym przez kierowców wyniku eco:Score. Kiri to więc praktyczny, namacalny projekt promujący zrównoważony styl życia oraz mający na celu zmianę na lepsze sposobu prowadzenia samochodu, robienia zakupów i życia w społeczności, która przywiązuje wagę do dbania o środowisko.

Źródło: Fiat