Klasyk tygodnia – Opel Astra z przebiegiem 600 000 km w niemal idealnym stanie

Czyżby marzenie o wiecznej młodości właśnie się spełniło? Czy można zachować sprawność i atrakcyjność na zawsze? Żadnemu człowiekowi jeszcze się to nie udało, ale maszynie — jak najbardziej. Chodzi dokładnie o Opla Astrę kombi z 2003 roku — późny egzemplarz generacji G z dieslem 1.7 o mocy 59 kW (80 KM) pod maską i wyposażeniem Elegance, obejmującym także ogrzewanie postojowe.

Samochód i jego właściciel, pracownik firmy Opel Henning Barth, pokonywali codziennie około 100 kilometrów między Hunsrück a siedzibą Opla Rüsselsheim. Przez 500 000 kilometrów w rękach obecnego użytkownika Astra nie wymagała poważniejszych napraw. Barth kupił używaną Astrę z przebiegiem 100 tysięcy kilometrów za 5 000 euro. Następnie przejechał nią jeszcze pół miliona kilometrów, co razem daje 600 tysięcy.

„To niesamowite, że przez te wszystkie lata i po takim przebiegu Astra specjalnie się nie zestarzała. Oczywiście przyznaję, że dobrze o nią dbałem, ale i tak aż trudno uwierzyć, że silnik, skrzynia biegów, turbosprężarka czy pompa wysokociśnieniowa nigdy nie odmówiły posłuszeństwa. Nawet sprzęgło wciąż jest oryginalne” — mówi z dumą szczęśliwy posiadacz 17‑letniej Astry.

Przyszedł jednak czas na rozstanie. Barth postanowił podarować swoją niezwykłą Astrę do kolekcji Opel Classic. Kombi z przebiegiem 600 000 kilometrów zajmie honorowe miejsce w Rüsselsheim, a pan Barth ma już kolejną Astrę — dobrze utrzymany egzemplarz generacji J z dwulitrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 165 KM. Rozpoczyna również nową misję, której celem jest przekroczenie przebiegu, jaki uzyskał poprzednim samochodem.

Opel Vivaro obchodzi 20. urodziny

Opel oferował Astrę G w latach 1998–2005 w siedmiu wariantach nadwozia, z 12 silnikami o mocy od 48 kW (65 KM) do 147 kW (200 KM). W 2002 roku wprowadzono usportowioną Astrę OPC z silnikiem o mocy 141 kW (192 KM) zwiększonej później do 147 kW (200 KM). Astra G była dostępna jako trzy- i pięciodrzwiowy hatchback, czterodrzwiowy sedan, coupé, kabriolet, kombi oraz dostawczy furgon. W sumie wyprodukowano prawie 4 miliony egzemplarzy Astry tej generacji.

Źródło: Opel