Łada Muzeum w Togliatti ma już 45 lat

Firmowe muzeum rosyjskiego producenta z miasta Togliatti otworzyło swoje zbiory z trzema samochodami. Dzisiaj, po 45 latach, kolekcja liczy ponad 60 aut związanych z marką Łada.

Częścią ekspozycji są zarówno modele produkowane seryjnie, jak i również interesujące prototypy, które nigdy na taśmę produkcyjną nie trafiły. Wśród nich jest czerwony WAZ 2101, pierwszy sprzedany egzemplarz, z którego przez 19 lat korzystał tylko jeden właściciel i podarował go producentowi. Za to w prezencie otrzymał nowy model.

Jest tam też WAZ 2103, który został wyprodukowany 21 grudnia 1973 roku i był 1 mln egzemplarzem wyprodukowanym przez fabrykę w Togliatti. Ciekawym egzemplarzem jest WAZ 2105 napędzany silnikiem Wankla, który jednak do produkcji seryjnej nie trafił, a jedynie z egzemplarzy napędzanych takim silnikiem korzystało KGB.

Ważnym modelem w historii rosyjskiej motoryzacji jest WAZ 2121, znany powszechnie jako Łada Niva (Łada 4×4). W zbiorach znalazł się jeden z pierwszych wyprodukowanych egzemplarzy, który przez 10 lat był eksploatowany na Antarktydzie. Jest też egzemplarz, który w Himalajach dotarł aż do wysokości 5726 m n.p.m.

Nowa Łada Niva Travel w stylu Toyoty RAV4

Ciekawe są pojazdy koncepcyjne i sportowe jak m.in. Łada Roadster, seria Projekt C, która stała się początkiem modelu Vesta. Jest też Łada Largus, którą osobiście podpisał prezydent Władimir Putin oraz przedprodukcyjna Łada 110, która jeździł Boris Jelcyn.