ŠKODA AUTO – 15 mln aut w Mlada Boleslav od 1905 roku

W halach, które obecnie należą do Škoda Muzeum w czeskim mieście Mlada Boleslav 116 lat temu firma Laurin&Klement wyprodukowała swój pierwszy samochód. Natomiast 5 marca 2021 r. z taśmy głównej fabryki Škoda Auto zjechał 15 mln egzemplarz. To Škoda Enyaq iV z nadwoziem w barwie Arctic srebrny metalik.

Początki historii motoryzacji w mieście Mlada Boleslav sięgają aż do czasów działalności firmy Laurin@Klement, która po ukończeniu produkcji rowerów przestawiła się na motocykle i samochody. Jako pierwszy w 1905 roku z hali wyjechał samochód o nazwie Voiturette Typ A, który był montowany do 1907 roku. W 1934 roku ówczesna Skoda Superb była wykładnikiem luksusu.  Sukcesy Škoda odnosiła także od swoich pierwszych startów w legendarnym Rajdzie Monte Carlo. W tym celu stworzono model Škoda Popular monte Carlo, który osiągał prędkość maksymalną 110 km/h i w Mlada Boleslav był produkowany do 1938 roku. Nową koncepcję z silnikiem z tyłu i samonośna karoserią, zaprezentował model 1000 MB, który miał premierę w 1964 roku.

Kolejnym rewolucyjnym projektem była Škoda Favorit – hatchback z silnikiem w przedniej części i napędem przedniej osi. Produkcja tego modelu rozpoczęła się w Vrchlabi w 1987 roku, by rok później w Mlada Boleslav kontynuować nową erę marki.

ŠKODA AUTO – wyprodukowano 2 mln modeli SUV

Z głównej fabryki pochodzi także Škoda Octavia, której pierwsza współczesna generacja miała premierę 3 września 1996 roku. Produkcja tej generacji, która w ostatnim okresie produkowana była pod nazwą Octavia Tour, przetrwała aż do 2010 roku.

Od 2019 roku z taśmy w Mlada Boleslav zjeżdżą Škoda Scala, pierwszy model producenta, który powstał na platformie koncernowej MQB A0. W tej samej fabryce od 2020 roku powstaje Škoda Enyaq iV, pierwszy całkowicie elektryczny model marki.

Jubileusz w postaci wyprodukowania 15 mln egz. w głównej fabryce marki Škoda jest również nieodłącznie związany z koncernem Volkswagen. Od momentu podpisania umowy z niemieckim koncernem Škoda w Mlada Boleslav wyprodukowała 10,7 mln samochodów.

Nowoczesna fabryka w Mlada Boleslav aktualnie zatrudnia 29 100 pracowników i produkuje takie modele samochodów jak: Fabia, Scala, Octavia, Kamiq, Karoq i Enyaq iV. w tym mieście powstają także przekładnie MQ 200 i MQ 100, zawieszenia oraz baterie do modeli plug-in-hybrid kilku marek koncernu Volkswagen.

W Kvasinach Škoda produkuje modele Superb, Superb iV, Kodiaq i Karoq. Natomiast automatyczne przekładnie DSG DQ 200 powstają w Vrchlabi. Samochody marki Škoda produkowane i montowane są także w innych częściach świata. Poza Słowcją, auta tej marki powstają na Ukrainie, w Chinach, Indiach i Rosji. Od 1905 roku producent na całym świecie wyprodukował 28,8 mln samochodów.

Źródło: Škoda