Honda wprowadza na rynek nowej generacji system bezpieczeństwa – Honda Sensing Elite

Honda Motor Co., Ltd. rozpocznie w Japonii sprzedaż leasingową Hondy Legend EX, wyposażonej w system Honda SENSING Elite. Działając w zgodzie z globalnym hasłem „Bezpieczeństwo dla każdego” i dążąc do stworzenia społeczeństwa korzystającego z bezkolizyjnego transportu, od dawna stara się wyprzedzać konkurencję w dziedzinie badań i rozwoju technologii bezpieczeństwa.

Wprowadzenie na rynek modelu Legend, wyposażonego w system Honda SENSING Elite, jest kolejnym krokiem naprzód w dziedzinie zaawansowanych technologii bezpieczeństwa.

Honda SENSING Elite bazuje na systemie Honda SENSING, który jest standardowym wyposażeniem modeli całej europejskiej gamy Hondy. Jedną z funkcji pakietu „Elite” jest zaawansowany system „Traffic Jam Pilot”, zakwalifikowany jako system automatyki 3 poziomu (warunkowa jazda automatyczna w ograniczonym obszarze), dla której Honda otrzymała homologację typu od japońskiego Ministerstwa Ziemi, Infrastruktury, Transportu i Turystyki (MLIT)*1. Traffic Jam Pilot – pod pewnymi warunkami*, np. w zatłoczonym ruchu na drodze ekspresowej*2 – umożliwia przejęcie przez systemy kontroli nad samochodem.

Aby skutecznie kierować, system wykorzystuje dane z trójwymiarowych map o wysokiej rozdzielczości i globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS*3). Za pomocą kilku zewnętrznych czujników śledzi on otoczenie pojazdu w promieniu 360 stopni i określa jego położenie oraz warunki drogowe. Jednocześnie system monitoruje stan kierowcy za pomocą kamery zamontowanej wewnątrz pojazdu. Tak szeroki zakres informacji pozwala głównej jednostce przeliczeniowej na szybkie rozpoznawanie sytuacji, przewidywanie scenariuszy i podejmowanie decyzji, a także na stosowanie najwyższego poziomu kontroli nad przyspieszaniem, hamowaniem i układem kierowniczym, aby pomóc kierowcy w płynnej jeździe.

Przy opracowywaniu systemu położono najwyższy nacisk na bezpieczeństwo i niezawodność, w czym miało pomóc wykorzystanie symulacji, w których rozpatrywano łącznie około 10 milionów wzorców możliwych sytuacji. Przeprowadzono także jazdy testowe po drogach ekspresowych, na łącznym dystansie około 1,3 miliona kilometrów. Ponadto system skonstruowano w sposób redundantny, dublując krytyczne elementy i funkcje, aby zapewnić bezpieczeństwo i niezawodność w przypadku wystąpienia problemu z którymkolwiek z urządzeń.

Wyposażenie nadwozia, zaprojektowane wyłącznie dla nowego modelu Legend, obejmuje niebieskie światła dodatkowe i niedostępną w innych modelach aluminiową kierownicę. Kilka czujników zabudowano, ukrywając jak najbardziej ich obecność, dzięki czemu nie zmieniły się linie flagowego sedana, które jednocześnie dyskretnie informują o tym, że jest to pojazd wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na jazdę autonomiczną.

Honda przedstawia hybrydowy model HR-V e:HEV

Ekskluzywne wyposażenie wnętrza tego modelu obejmuje wskaźniki systemu Honda SENSING Elite, które charakteryzują się starannie przemyślanym umiejscowieniem, wielkością, kolorem, jasnością i innymi szczegółami. Wyróżniającym się elementem jest także 12,3-calowy wyświetlacz graficzny LCD. Zadaniem tego dodatkowego wyposażenia jest zapewnienie kierowcy intuicyjnej kontroli nad stanem pojazdu oraz zrozumienia bieżącej sytuacji i wszelkich dyspozycji systemu, który może przekazać z powrotem kontrolę nad pojazdem.

Najważniejsze cechy Honda SENSING Elite

 Funkcja ‘Hands-off’

Jeśli spełnione są określone warunki, to podczas jazdy z włączonym tempomatem adaptacyjnym (ACC) z funkcjami podążania za pojazdem w korku oraz utrzymania w pasie ruchu (LKAS), system będzie wspomagał prowadzenie pojazdu na drodze ekspresowej nawet wtedy, gdy kierowca nie trzyma rąk na kierownicy.

  • Adaptacyjne utrzymanie w pasie ruchu:

System wspomaga prowadzenie i podążanie za samochodem poprzedzającym w obrębie pasa ruchu. Prowadzi on pojazd środkiem pasa ruchu, utrzymując zadaną wcześniej prędkość i wspomaga podążanie za pojazdem poprzedzającym z zachowaniem odpowiedniej odległości.

  • Aktywny asystent zmiany pasa ruchu z funkcją Hands-off

Jeśli podczas jazdy z wykorzystaniem systemu adaptacyjnego utrzymania w pasie ruchu, kierowca potwierdzi, że otoczenie jest bezpieczne i włączy kierunkowskaz, system przejmuje przyspieszanie/hamowanie i kierowanie pojazdem w trakcie zmiany pasa ruchu.

  • Aktywny asystent zmiany pasa ruchu z funkcją Hands-off

Jeśli podczas jazdy z wykorzystaniem systemu adaptacyjnego utrzymania w pasie ruchu, kierowca włączy aktywnego asystenta zmiany pasa ruchu z funkcją Hands-off, system ocenia sytuację i w określonych warunkach pomaga w zmianie pasa ruchu i/lub wyprzedzaniu innego pojazdu. Gdy system wykryje jadący z niewielką prędkością samochód poprzedzający, powiadamia kierowcę, a następnie pomaga wyprzedzić i wrócić na wcześniej zajmowany pas ruchu.

System jazdy w korku

Jeśli podczas jazdy z wykorzystaniem systemu adaptacyjnego utrzymania w pasie ruchu, pojazd znajdzie się w korku, system – pod pewnymi warunkami – przejmie kontrolę nad przyspieszaniem, hamowaniem i układem kierowniczym, jednocześnie monitorując otoczenie w imieniu kierowcy. System prowadzi samochód, zatrzymuje i wznawia jazdę na tym samym pasie ruchu, zachowując odpowiednią odległość za pojazdem poprzedzającym i dostosowując tempo do jego prędkości. Gdy pojazd jest pod kontrolą systemu, kierowca może oglądać telewizję/DVD na ekranie nawigacji lub wyszukiwać adres docelowy i wprowadzać dane do systemu nawigacji. Pomaga to zmniejszyć zmęczenie i stres kierowcy podczas jazdy w korku.

  • Asystent awaryjnego hamowania:

Jeżeli prowadzący nie reaguje na kolejne żądania systemu, dotyczące przekazania kontroli kierowcy, samochód przejmuje zwalnianie i hamowanie, zmieniając pas ruchu na skrajny lub pobocze drogi. Mówiąc dokładniej, w przypadku gdy kierowca nie reaguje na polecenia dotyczące przekazania kontroli, a samochód musiał wyłączyć „System jazdy w korku z funkcją Hands-off”, system dodatkowo wzywa kierowcę do zareagowania na polecenie przekazania pojazdu, wykorzystując do tego celu sygnały wizualne, dźwiękowe, następnie nasilone dźwięki alarmu i wibracje pasa bezpieczeństwa kierowcy. Jeżeli kierowca nie reaguje na kolejne sygnały systemu, samochód przejmuje zwalnianie i hamowanie, ostrzegając jednocześnie światłami awaryjnymi i dźwiękowymi kierowców innych, znajdujących się w pobliżu pojazdów. Jeśli droga ma pas pobocza, system podejmuje zwalnianie i zmianę pasa ruchu do momentu, gdy pojazd dotrze do pobocza i bezpiecznie*4 się zatrzyma.

Interfejs człowiek-maszyna (HMI)

Interfejs umożliwia kierowcy natychmiastowe rozpoznanie wskazań systemu, sytuacji na drodze oraz żądań przejęcia kontroli nad samochodem. Wskaźniki kontrolne pakietu Honda SENSING Elite są umieszczone na kierownicy, w górnej części ekranu nawigacji i na schowku. Gdy aktywna jest funkcja Hands-off, zapala się lampka kontrolna na kierownicy, natomiast po uaktywnieniu Systemu jazdy w korku, inne lampki kontrolne świecą się na niebiesko. Kiedy system zdecyduje o przekazaniu kontroli nad pojazdem, wszystkie lampki kontrolne zmieniają kolor na pomarańczowy i zaczynają migać, wysyłając kierowcy łatwy do zrozumienia komunikat. Duży, 12,3-calowy wyświetlacz zegarów LCD w prosty, ale wyrazisty sposób również informuje o funkcjonowaniu systemu, sytuacji na drodze i żądaniach zwrotu kontroli nad samochodem.

Limitowana sprzedaż Hondy Legend Hybrid EX – w systemie leasingu – rozpocznie się w Japonii 5 marca 2021 roku.

*1  Otrzymanie homologacji typu ogłoszono 11 listopada 2020 roku.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji: https://global.honda/newsroom/news/2020/4201111eng.html

*2  System Honda SENSING Elite działa z pewnymi ograniczeniami poszczególnych funkcji (wynikającymi z możliwości monitorowania i kontroli). Zalecamy nie przeceniać możliwości wszystkich funkcji Honda SENSING Elite, jechać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, zwracając uwagę na otoczenie. Należy zachować gotowość przejęcia kontroli nad pojazdem i na żądanie systemu natychmiast wznowić prowadzenie.

*3  GNSS to skrót od Global Navigation Satellite System (Globalny System Nawigacji Satelitarnej) – to nazwa zbiorcza dla systemów pozycjonowania satelitarnego, nawigacji i pomiaru czasu (PNT).

*4  Jeśli tego wymaga sytuacja, system może zatrzymać pojazd bez zmiany pasa ruchu.

Źródło: Honda