Nissan Ariya – będzie najbardziej aerodynamicznym crossoverem marki

Nissan Ariya, którego projektanci wykorzystali zdobywane przez dziesięć lat doświadczenie w projektowaniu nowatorskich samochodów elektrycznych i crossoverów, będzie prawdopodobnie najbardziej aerodynamicznym crossoverem w gamie marki od chwili powstania segmentu w 2007 roku. Jego współczynnik oporu aerodynamicznego (Cx) ma wynieść zgodnie z założeniem 0,297.

Doskonałe właściwości aerodynamiczne modelu Ariya umożliwiają zwiększenie zasięgu zaawansowanego układu napędowego dzięki starannie wyprofilowanemu nadwoziu i rozmieszczonym w strategicznych miejscach wlotom powietrza. Prace projektowe prowadzone przez zespoły inżynierów na całym świecie zaowocują jeszcze większym zasięgiem, który zostanie oficjalnie ogłoszony po zakończeniu procesu homologacyjnego.

Za kilka miesięcy Nissan Ariya otrzyma oficjalną homologację. Spodziewamy się, że będzie oferował większy zasięg niż ten, jaki zapowiadaliśmy podczas jego światowej premiery w 2020 roku, czyli ponad 500 km. Bardziej wydajna jazda to dla kierowcy gwarancja przejechania jeszcze dłuższej trasy na jednym ładowaniu” – powiedział Marco Fioravanti, wiceprezes ds. planowania produktu Nissan Europe.

Wszystkie elementy nadwozia modelu Ariya zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach przez zespoły inżynierów w brytyjskim Nissan Technical Centre Europe. Płaskie podwozie gwarantuje stabilną i przewidywalną jazdę, a inteligentnie zaprojektowany, aerodynamiczny przód samochodu i opływowe linie zmniejszają opór powietrza. Efekt końcowy, nad którym pracowały zespoły projektantów z Japonii i Wielkiej Brytanii, to idealnie wyprofilowany kształt nadwozia, dzięki któremu samochód przecina powietrze jak nóż i gwarantuje niezwykle wydajną jazdę.

Nowy Nissan Qashqai – premiera trzeciej generacji crossovera

Gwałtownie rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi sprawia, że testy aerodynamiczne coraz bardziej zyskują na znaczeniu. Właściwości aerodynamiczne samochodów elektrycznych mają bezpośredni wpływ na wydajność – mniejszy opór i większa stabilność to dla klienta większy zasięg na jednym ładowaniu” – powiedział Sarwar Ahmed, inżynier ds. aerodynamiki i aeroakustyki w Nissan Technical Centre Europe.

Zaprojektowana z myślą o spełnianiu potrzeb kierowców Ariya jest uosobieniem innowacyjności Nissana w dziedzinie elektrycznej mobilności. Oferując klientom nowy poziom zasięgu jazdy, ten zaawansowany elektryczny crossover coupé wyznacza początek nowej ery pojazdów elektrycznych Nissana.

Helen Perry, która odpowiada w Nissan Europe za elektryczne samochody osobowe i infrastrukturę, powiedziała: „Nissan Ariya jest owocem prawdziwie międzynarodowej współpracy. Pracowaliśmy wspólnie, aby osiągnąć optymalne właściwości aerodynamiczne, które w połączeniu z imponującymi osiągami, połączonymi technologiami i nową rewolucyjną stylistyką samochodu elektrycznego na pewno spełnią oczekiwania naszych klientów”.

Źródło: Nissan