Jak sprawnie pokonać rondo?

Przejazd przez ronda bywa zmorą początkujących kierowców. Jednak nawet prowadzący z wieloletnim stażem miewają wątpliwości, jak poprawnie pokonywać skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Niepewność budzą takie kwestie, jak pierwszeństwo przejazdu, odpowiedni pas ruchu czy właściwe użycie kierunkowskazów.

Oto kilka wskazówek, które warto zapamiętać, aby bezpiecznie i swobodnie jeździć po rondzie.

Ustąp pierwszeństwa

Badania przeprowadzone w Hiszpanii przez Axa na zlecenie SEAT-a wskazują, że ponad połowa wypadków na rondach ma miejsce w chwili, gdy samochód na nie wjeżdża. Ronda, bardzo popularne na hiszpańskich drogach, są coraz częstszym rozwiązaniem również w Polsce. Dlatego tak istotna jest znajomość prawa i dobrych nawyków. Przed wjechaniem na rondo zwolnijmy i zwróćmy uwagę na znaki drogowe. Przed większością rond oprócz znaku „ruch okrężny” znajduje się także znak „ustąp pierwszeństwa”. Oznacza to, że samochód wjeżdżający na skrzyżowanie musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom, które już na nim są. Czasami, choć bardzo rzadko, zdarza się, że przed rondem umieszczono jedynie znak świadczący o ruchu okrężnym – wtedy zgodnie z zasadą prawej ręki pierwszeństwo mają kierowcy wjeżdżający na rondo. Są bowiem po prawej stronie od samochodów, które znajdują się na skrzyżowaniu. Eksperci zalecają niemniej, aby wstrzymać się z wykonaniem manewru wjazdu na skrzyżowanie do chwili, w której kierowca będzie pewny, że nie grozi mu kolizja.

Zajmij odpowiedni pas ruchu

Podobnie jak na zwyczajnym skrzyżowaniu, wybór pasa ruchu zależy od intencji kierującego pojazdem. Choć kodeks drogowy nie określa jednoznacznie zasad doboru pasa, dobrze wyrobić sobie bezpieczny nawyk. Jeżeli zamierzamy skręcić w prawo lub jechać prosto, zalecane jest zajęcie prawego pasa jeszcze przed wjazdem na rondo. Nie ma wtedy potrzeby zmiany pasów na samym skrzyżowaniu, co zwiększa wygodę i bezpieczeństwo. Jeśli jednak kierowca chciałby zawrócić na rondzie lub wybrać jeden z najdalszych zjazdów, wtedy powinien trzymać się wewnętrznych pasów ruchu i zmienić je tuż przed opuszczeniem ronda.

GDDKiA – zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze

Komfort podczas pokonywania ronda może zwiększyć asystent pasa ruchu, montowany w najnowszych modelach samochodów. – Asystent potrafi rozpoznać oznaczenia na jezdni dzięki przedniej kamerze – tłumaczy Marc Seguer, szef działu Asystentów Bezpieczeństwa w firmie SEAT. – Pozwala mu to ostrzec kierowcę przed nieumyślnym zjechaniem z pasa, a wręcz wykonać kierownicą delikatną korekcję kierunku ruchu samochodu, jeśli prowadzący nie zareaguje.

Jeszcze jedno okrążenie

Kiedy kierowca, który zawraca lub skręca w lewo na rondzie, chce z niego zjechać, powinien zasygnalizować manewr kierunkowskazem i wjechać na skrajny prawy pas. Należy jednak pamiętać, że, podobnie jak na prostej drodze, pojazdy znajdujące się na danym pasie mają pierwszeństwo przed tymi, które chcą na niego wjechać. Dlatego jeśli zmiana pasa okazuje się niemożliwa ze względu na duże natężenie ruchu, najlepiej zdecydować się na jeszcze jedno okrążenie na rondzie.

Zawsze używaj kierunkowskazów

Stosowanie kierunkowskazów na rondach budzi wiele kontrowersji, jednak w rzeczywistości nie jest to skomplikowane. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca musi włączyć kierunkowskaz przed zmianą pasa ruchu na rondzie oraz przed zjazdem ze skrzyżowania. Używanie kierunkowskazu przed wjazdem na rondo nie jest wymagane. Nowe technologie poprawiające czytelność sygnałów wysyłanych innym uczestnikom ruchu znacznie zwiększają bezpieczeństwo na drogach. Przykładem jest model SEAT Tarraco, wyposażony w dynamiczne kierunkowskazy – szereg diod LED, które zapalają się kolejno od środka na zewnątrz, jednoznacznie wskazując zamiary kierowcy.

Uważaj na rowerzystów

Rowerzyści są szczególnie narażeni na urazy w wyniku ewentualnej kolizji, dlatego trzeba zwrócić szczególną ostrożność, gdy znajdują się na jezdni. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że grupa rowerzystów na rondzie powinna być uznawana przez innych uczestników ruchu za kolumnę pojazdów. Oznacza to, że gdy tylko pierwszy rowerzysta wjedzie na rondo, towarzyszące mu osoby również nabywają pierwszeństwo przed samochodami i innymi pojazdami znajdującymi się na skrzyżowaniu.

Najbardziej wymagające ronda

Najwięcej skrzyżowań o ruchu okrężnym napotyka się we Francji – rondo trzeba tam pokonać średnio co 21 km. Także w stolicy tego kraju można przejechać najstarsze rondo na świecie, wokół Łuku Triumfalnego. Z powodu dużego natężenia ruchu i aż dwunastu zjazdów początkujący kierownicy nie mają prawa na nie wjeżdżać. Również w Polsce mamy skrzyżowania stanowiące wyzwanie dla młodych prowadzących. W Będzinie znajduje się rondo nazywane potocznie Nerką z powodu swojego kształtu. Poruszające się po nim samochody muszą uważać nie tylko na liczne zakręty, ale również specyficzne pierwszeństwo przejazdu i tory tramwajowe. Jednak za najbardziej skomplikowane skrzyżowanie o ruchu okrężnym uważa się tzw. magiczne rondo w brytyjskim Swindon, złożone z siedmiu mniejszych rond.

Źródło: SEAT