Lexus najbardziej niezawodny, Toyota najbardziej ekonomiczna

Przedstawiciele brytyjskich oddziałów Toyoty i Lexusa mają powody do świętowania. Obie marki sięgnęły po nagrody w plebiscycie What Car? Car of the Year Awards 2021. Lexus po raz kolejny został uznany za producenta najbardziej niezawodnych samochodów, Toyota zwyciężyła jako producent najbardziej ekonomicznego auta. Osobne statuetki zdobyły również sportowe modele LC Convertible i GR Yaris.

Lexus od lat bryluje w rankingach niezawodności, więc to, że to właśnie do niego trafiła nagroda Reliability Award przyznawana corocznie przez What Car? nie powinno dziwić. Badanie bazowało na opiniach około 13 tys. użytkowników samochodów 31 marek.

„Lexus zdominował nasze rankingi niezawodności w ciągu ostatnich czterech lat i w 2020 roku odnotował wskaźnik niezawodności na wybitnym poziomie 98,7% w przypadku aut w wieku do pięciu lat. Właściciele zgłaszali niewiele usterek, a te, które się pojawiły, były naprawiane szybko i za darmo” – podsumowuje redaktor What Car? Steve Huntingford.

Brytyjski portal wziął też pod uwagę starsze egzemplarze aut japońskiej marki. Również w tej kategorii Lexus osiągnął wyjątkowo wysokie wyniki. „Co może być jeszcze bardziej imponujące, to fakt, że Lexus zdobył wynik 96% w przypadku aut mających od sześciu do 20 lat” – dodaje Huntingford.

Ogólny wskaźnik niezawodności samochodów Lexusa (uwzględniający auta, których wiek wynosi do 20 lat) to 97%. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazła się siostrzana Toyota z wynikiem 94,95%.

Kolejna nagroda dla Lexusa LC Convertible

W ramach What Car? Car of the Year Awards 2021 Lexus zdobył jeszcze jedną nagrodę. Kabriolet LC Convertible otrzymał tytuł Best Convertible For Big Spenders, a więc najlepszego auta z otwartym dachem klasy premium.

„Lexus LC Convertible to samochód, w którym przebywanie jest niezwykle przyjemne, ponieważ jego wnętrze z dynamicznie przepływającymi liniami jest wykończone wspaniałymi materiami i nie słyszysz ani drogi, ani szumu wiatru. A jednak, kiedy zdecydujesz się zaszaleć, auto staje się zaskakująco rozbrykane, a jego mocny silnik V8 wytwarza przejmujący hałas” – mówi Steve Huntingford.

Warto dodać, że to kolejna nagroda przyznana przez Brytyjczyków pierwszemu w historii Lexusowi z miękkim dachem. Wcześniej tytuł najlepszego kabrioletu 2021 roku przyznał modelowi LC Convertible portal Carwow.

Toyota również z nagrodami

W ramach plebiscytu zorganizowanego przez What Car? nagrody powędrowały również do blisko związanej z Lexusem Toyoty. Przedstawiciele japońskiej marki mogą cieszyć się z dwóch statuetek. Pierwsza z nich to tytuł hot hatcha roku dla modelu GR Yaris.

„GR Yaris to prawdziwie specjalna maszyna sprawiająca wrażenie stworzonej do pokonywania brytyjskich bocznych dróg. Dzięki niewielkim rozmiarom, sprytnemu napędowi na cztery koła oraz silnikowi jak petarda jego osiągi są niezwykle przystępne. Jednocześnie jest wystarczająco szybki, by przestraszyć rasowe auta sportowe. Pod względem czystych emocji z jazdy hot hatchem nie bywają lepsze” – podsumowują przedstawiciele What Car?.

Yaris Hybrid najbardziej oszczędnym autem

Druga nagroda powędrowała również dla Toyoty Yaris, ale w zupełnie innym, bo hybrydowym wydaniu. Yaris Hybrid zdobył nagrodę True MPG Award przyznawaną najbardziej ekonomicznym samochodom. Redakcja brytyjskiego portalu określiła to auto jako „najbardziej wydajny model, jaki kiedykolwiek testowaliśmy”.

Toyota Yaris 1.5 Hybrid Dynamic Force 116 KM e-CVT – z polskim sercem i nie tylko do miasta

Przedstawiciele What Car? podkreślają, że w czasie rzeczywistych testów w mieście udało im się uzyskać zużycie paliwa na poziomie 80 mil na galon, co odpowiada 3,5 l benzyny na 100 km. Co ciekawe, jeszcze lepszy wynik w miejskich warunkach uzyskała Toyota RAV4 z napędem hybrydowym – 91,9 (3,1 l/100 km). Dzięki temu hybrydowy SUV z Japonii otrzymał specjalne wyróżnienie w kategorii zużycia paliwa w mieście.

Źródło: Toyota