TomTom Traffic Index: Poznań, Warszawa i Kraków z najwyższymi spadkami natężenia ruchu w 2020 r. w Polsce

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, opublikował dziś TomTom Traffic Index – raport obrazujący sytuację na drogach w 2020 r., w 416 miastach z 57 krajów.Chociaż w rankingu najbardziej zakorkowanych polskich miast nie nastąpiły większe zmiany, istotne jest jednak to, jak bardzo pandemia wpłynęła na poziom zatłoczenia na drogach – zarówno w kraju, jak i na świecie.

We wszystkich dwunastu polskich miastach ujętych w raporcie odnotowano spadki poziomu zatłoczenia (średnio o 5 p.p.), zaś w godzinach szczytu średnio aż o 15 p.p.Pandemia miała zatem kluczowy wpływ na wyhamowanie trendu, jakim był rosnący z każdym rokiem poziom zakorkowania w polskich miastach.

Dane o ruchu drogowym firmy TomTom są gromadzone z 600 milionów urządzeń. Opracowana w ten sposób, już dziesiąta edycja raportu TomTom Traffic Index jest miarodajnym wskaźnikiem tego, w jaki sposób przemieszczają się kierowcy, ale też dostarcza rzetelne dane o poziomie aktywności gospodarczej, globalnego handlu i wielu innych. Od początku pandemii Covid-19 dane TomTom były wykorzystywane przez analityków, duże korporacje i media do wyjaśnienia zmieniającego się świata.

Marcin Graczyk, Sr Product Owner, Traffic and Travel Information, TomTom, powiedział: „W zeszłym roku ogłosiliśmy, że w 2019 r. globalny poziom natężenia ruchu wzrósł po raz dziewiąty z rzędu. W 2020 r. mieliśmy do czynienia z zupełnie innym obrazem sytuacji. Z powodu Covid-19 i wprowadzonych restrykcji, to jak się poruszamy zmieniło się – i to bardzo szybko”.

Mitsubishi wprowadza na rynek nowy Eclipse Cross z TomTom ConnectedNavigation

Eksperci firmy TomTom wątpią jednak, że drogi pozostaną niezakorkowane, o ile nie nastąpi wspólna i celowa zmiana zachowania kierowców, wspierana przez decydentów oraz, co ważne, pracodawców. Brak godzin szczytu jest możliwy dzięki elastycznym godzinom pracy, umożliwianiu pracownikom pracy z domu oraz inteligentnemu podejściu do wykorzystania danych o ruchu drogowym w celu określenia najlepszych czasów przejazdu.

Anna Nowak, Principal Software Engineer, Traffic and Travel Information, TomTom, dodaje: „Chociaż w 2020 r. ruch drogowy zmniejszył się, to jednak nie będzie to długofalowym trendem. Będziemy świadkami ponownego wzrostu natężenia ruchu drogowego,gdy pracownicywrócą do biur i dawnych, rutynowych zajęć. Dlatego właśnie teraz nadszedł czas, aby planiści miejscy, decydenci, pracodawcy i kierowcy dokonali podsumowania działań, które zostaną podjęte w celu zmniejszenia zatłoczenia dróg w przyszłości”.

Oprócz rankingu miast od najbardziej do najmniej zatłoczonych, TomTom Traffic Index dostarcza wartościowe dane w postaci angażujących i interaktywnych wizualizacji na temat tego, jak pandemia wpłynęła na mobilność na drogach. W tym roku raport po raz pierwszy zawiera dedykowane strony dla poszczególnych krajów, dzięki czemu odbiorcy mogą sprawdzić, jak zmienił się ruch na drogach w Polsce i na całym świecie.

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Polsce (wynik pokazuje, o ile wydłuża się czas podróży w porównaniu do sytuacji, gdy ruch na drodze jest najmniejszy z możliwych):

1Łódź42%6Trójmiasto29%
2Kraków36%7Bydgoszcz27%
3Wrocław35%8Szczecin27%
4Poznań31%9Lublin26%
5Warszawa31%10Białystok22%

Ranking polskich miast pod względem najwyższych spadków w natężeniu ruchu (względem 2019 r.):

1Poznań13 p.p.7Wrocław4 p.p.
2Warszawa9 p.p.8Białystok4 p.p.
3Kraków9 p.p.9Konurbacja górnośląska3 p.p.
4Bydgoszcz7 p.p.10Szczecin3 p.p
5Łódź5 p.p.11Bielsko-Biała3 p.p.
6Trójmiasto4 p.p.12Lublin1 p.p.

Ranking polskich miast pod względem liczby dni w 2020 r., w których natężenie ruchu było co najmniej o połowę mniejsze niż w analogicznych dniach w 2019 r.:

1Kraków69 dni6Bydgoszcz47 dni
2Warszawa64 dni7Wrocław46 dni
3Bielsko-Biała59 dni8Trójmiasto42 dni
4Poznań57 dni9Konurbacja górnośląska40 dni
5Szczecin50 dni10Białystok34 dni

Ranking najbardziej zatłoczonych miast na świecie: 

1Moskwa, Rosja54%6Bengaluru, Indie51%
2Bombaj, Indie53%7Kijów, Ukraina51%
3Bogota, Kolumbia53%8Nowe Delhi, Indie47%
4Manila, Filipiny53%9Nowosybirsk, Rosja45%
5Stambuł, Turcja51%10Bangkok, Tajlandia44%

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie:

1Moskwa, Rosja54%6St. Petersburg, Rosja44%
2Stambuł, Turcja51%7Charków, Ukraina43%
3Kijów, Ukraina51%8Łódź, Polska42%
4Nowosybirsk, Rosja45%9Bukareszt, Rumunia42%
5Odessa, Ukraina44%10Samara, Rosja41%

* Łódź, Kraków i Wrocław stanowią pierwszą trójkę najbardziej zakorkowanych miast w Europie do 800 tys. mieszkańców.

Pozostałe statystyki z raportu TomTom Traffic Index warte odnotowania:

  • Mniejsze natężenie ruchu na drogach miało przełożenie na wzrost średniej prędkości osiąganej przez kierowców (w porównaniu do 2019 r.). Przykładowo w kwietniu, w czasie pierwszego lockdownu, prędkości osiągane przez kierowców w Warszawie w porannym szczycie były aż o 62% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z kolei w szczycie wieczornym kierowcy w Krakowie jeździli z prędkością o 54% wyższą niż w analogicznym okresie w 2019 r.
  • Jednym z zaobserwowanych trendów w 2020 r. był wzmożony ruch z kilku europejskich stolic jesienią, tuż przed wprowadzeniem drugich lockdownów. Zarówno w Atenach jak i Londynie, dzień przed wprowadzeniem drugiego lockdownu był najbardziej zatłoczonym dniem na drogach w całym roku. Z kolei w Paryżu odnotowano wtedy rekordowo duże korki.

Paryż, 29 października, godz. 18:00 – 142%

Londyn, 4 listopada, godz. 17:00 – 104%

Ateny, 6 listopada, godz. 18:00 – 123%

Najbardziej zakorkowane ulice w polskich miastach:

Łódź:

– Zachodnia

– Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego

– Aleja Włókniarzy

– Zgierska

Warszawa:

– Puławska

– Aleje Jerozolimskie

– Wawelska

– Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kraków:

– Zakopiańska

– Opolska

– Aleja 29 Listopada

– Nowohucka

Wrocław:

– Grabiszyńska

– Zwycięska

– Generała Romualda Traugutta

– Kosmonautów

Poznań:

– Lechicka

– Obornicka

– Grunwaldzka

– Jana Pawła II

Cały raport TomTom Traffic Index jest już dostępny online.

Można tam znaleźć m.in. zestawienia najbardziej zakorkowanych miast w podziale na kontynenty i państwa oraz sprawdzić, jak zatłoczenie zmieniło się w danym mieście w porównaniu do tych samych dni i miesięcy w poprzednich latach. Na podstronie danego miasta znajdują się też takie statystyki jak m.in. najbardziej zatłoczony dzień w roku czy godziny, w których średnie natężenie ruchu jest największe.

Prognozy TomTom dotyczące przyszłości ruchu drogowego

Firma TomTom rozważa na swoim blogu, jak będzie wyglądać przyszłość mobilności.  Wyobraźmy sobie nowy świat za kilka lat, w którym wyniki eksperymentu związanego z ruchem drogowym, który miał miejsce w 2020 r., staną się rzeczywistością. TomTom nakreśla scenariusze na przyszłość i analizuje kroki, które możemy podjąć, aby je zrealizować.

Metodologia TomTom Traffic Index

TomTom Traffic Index to uśredniony dodatkowy czas podróży, wyliczony względem czasów przejazdu przy najniższym natężeniu ruchu. W oparciu o zebrane dane z dróg, wyliczane są różnice pomiędzy czasami przejazdu w najmniej zakorkowanych godzinach (tzw. free flow) a całym dniem. Czyli, TomTom Traffic Index o wartości 42% dla Łodzi mówi o tym, że średnio każda podróż jest niemal o połowę dłuższa niż ta, którą moglibyśmy odbyć w godzinach nocnych.

Dane przetwarzane przez algorytmy są zbierane z dróg głównych, lokalnych a nawet pobliskich autostrad. Wszystkie dane pochodzą z historycznych pomiarów GPS zgromadzonych w bazie TomTom Traffic.

Informacje o firmie TomTom

TomTom jest wiodącym, niezależnym specjalistą w dziedzinie technologii geolokalizacji, kształtującym mobilność dzięki wysoce dokładnym mapom, oprogramowaniu nawigacyjnemu, informacjom o ruchu drogowym i usługom w czasie rzeczywistym.

Aby osiągnąć naszą wizję bezpieczniejszego świata, wolnego od zatorów komunikacyjnych i emisji spalin, tworzymy innowacyjne technologie, które utrzymują świat w ruchu. Łącząc nasze bogate doświadczenie z wiodącymi partnerami biznesowymi i technologicznymi, zasilamy connected cars, inteligentną mobilność, a docelowo, samochody autonomiczne.

Siedziba główna TomTom znajduje się w Amsterdamie, firma ma swoje oddziały w 30 krajach. Technologie dostarczane przez TomTom zdobyły zaufanie setek milionów ludzi na całym świecie.

Źródło: TomTom