Jeep Gladiator debiutuje w europejskich salonach sprzedaży

Najnowszy Gladiator, pierwszy od prawie trzech dekad pickup Jeepa, już dostępny w Salonach sprzedaży marki w całej Europie. Oparty na będącym ikoną marki Wranglerze i mogący się pochwalić legendarnymi możliwościami jazdy terenowej, kryjącymi się pod hasłem „Go Anywhere, Do Anything”.

Bogactwem zaawansowanych technicznie funkcji, niepowtarzalnymi akcentami stylistycznymi Jeepa oraz poczuciem wolności podczas jazdy z otwartą przestrzenią nad głową, Gladiator wyróżnia się skrzynią ładunkową o długości 153 cm, oferując ponadprzeciętną wszechstronność, funkcjonalność i elastyczność.

  • Nowy model oznacza powrót marki Jeep® do segmentu pickupów po 28-letniej nieobecności
  • Ceny Gladiatora, dostępnego w dwóch podstawowych wersjach wyposażenia Sport i Overland, oraz w premierowej Launch Edition rozpoczynają się od 289 000 zł
  • 100% pickup: Gladiator oferuje większą praktyczność w porównaniu do możliwości kultowego Wranglera, dzięki podwójnej kabinie pasażerskiej i długiej na 153 cm skrzyni ładunkowej
  • 100% Jeep®: legendarne zdolności terenowe, m.in. dzięki systemowi Selec-Trac 4×4, osiom Dana 44 trzeciej generacji oraz oponom terenowym.
  • 3,0-litrowy silnik MultiJet V6, spełniający normę emisji Euro 6D Final, o mocy 264 KM i momencie obrotowym 600 Nm zapewnia bardzo dobre osiągi i elastyczność
  • Wybór ponad 200 ekskluzywnych akcesoriów Jeep® Authentic by Mopar® zwiększa możliwości personalizacji najbardziej wszechstronnego pickupa Jeepa w historii i zaspokaja potrzeby tych, którzy prowadzą wyjątkowo aktywny styl życia.
  • Gladiator pojawi się w Salonach sprzedaży Jeepa® w całej Europie w tym miesiącu.

Co więcej, dzięki ponad 200 akcesoriom Jeep Authentic by Mopar®, dostępnym od momentu wprowadzenia samochodu na rynek, łatwo jest przekształcić Gladiatora z pojemnego transportera we w pełni dostosowany do stylu życia właściciela środek transportu, który doskonale nadaje się do spędzania wolnego czasu i wykonywania codziennych obowiązków.

Nowy Gladiator bazuje na bogatym dziedzictwie wytrzymałych i niezawodnych pickupów Jeepa, zapoczątkowanym w 1947 roku, kiedy to Willys Overland wprowadził na rynek 1-tonowego pickupa z napędem na cztery koła, opartego na ramie CJ-2A. W następnych czterech dekadach pojawiły się kolejne modele pickupów, w tym FC-150/170 (1957-1965), Jeep Gladiator/J Series (1963-1987), CJ-8 Scrambler (1981-1985) i Jeep Comanche (1986-1992).

Debiut w Salonach sprzedaży w Europie na początku 2021 roku

W Europie Jeep Gladiator jest dostępny w wersjach wyposażenia Sport i Overland, a także w premierowym wariancie Launch Edition, oferowanym w ograniczonej liczbie podczas debiutu rynkowego. We wszystkich wersjach wyposażenia pod maską znajduje się nowy 3,0-litrowy silnik MultiJet V6, który zapewnia moc 264 KM i moment obrotowy o wartości 600 Nm. Paleta kolorystyczna obejmuje dziewięć barw nadwozia: czarny, czerwony Firecracker Red, srebrny Billet Silver Metallic, biały Bright White, Granite Crystal Metallic, niebieski Hydro Blue, szary Sting Grey, „Snazzberry” oraz zielony Sarge Green. Są one zestawione ze składanym miękkim albo twardym dachem w kolorze czarnym lub w kolorze nadwozia. Wersja wyposażenia Sport porusza się na 17-calowych kołach, natomiast modele z serii Overland i Launch Edition na 18-calowych.

W całej Europie premiera rynkowa w Salonach sprzedaży Jeepa odbędzie się na początku 2021 roku.

Prawdziwie „jeepowskie” nadwozie oraz wnętrze zorientowane na technologię i funkcjonalność. Wodoodporna kabina

Nowy Jeep Gladiator może poszczycić się solidnym, wyróżniającym się designem, który jest natychmiast rozpoznawalny, dzięki tradycyjnym akcentom stylistycznym Jeepa. Zespół projektantów marki utrzymał legendarny siedmioszczelinowy grill, znany z Wranglera, ale z małymi zmianami został on delikatnie cofnięty, co poprawia aerodynamikę samochodu.

Jeep Grand Cherokee MY2021 wyznacza nowe standardy w segmencie pełnowymiarowych SUV-ów

Podczas projektowania wytrzymałej, 153-centymetrowej skrzyni ładunkowej Gladiatora skupiono się głównie na funkcjonalności i wszechstronności. System oświetlenia under-rail, opcjonalne zewnętrzne źródło zasilania (230V) i solidne, wbudowane mocowania zapewniają odpowiednio wysoką trwałość i wszechstronność.

Nowy Jeep Gladiator to wyjątkowy samochód charakteryzujący się wieloma konfiguracjami, umożliwiającymi różne opcje jazdy pod gołym niebem, dzięki rozlicznym zestawieniom przedniej szyby i dachu: złożonego z 3 elementów twardego dachu, miękkiego dachu, a także wersji „topless”. Każda opcja jazdy pod gołym niebem zapewnia maksymalną swobodę podróżowania o każdej porze roku zarówno w mieście, jak i z dala od utartych szlaków. Cargo Management Group z zamykanym schowkiem pod fotelem oferuje dodatkowe opcje składowania i zabezpieczenia ładunku w skrzyni, dzięki systemowi zarządzania ładunkiem, co zwiększa praktyczność Gladiatora. Ponadto dostępne ochronne, lakierowane poszycie skrzyni ładunkowej oraz różne opcje rolet bagażnika (zwijane, miękkie oraz twarde, składane na trzy) zapewniają jeszcze więcej możliwości i zabezpieczają ładunek zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Wnętrze nowego Jeepa Gladiatora łączy w sobie autentyczny styl, komfort i wszechstronność. Może też z łatwością zostać wyczyszczone i wyróżnia się dużą liczbą schowków, jak na przykład zamykany na klucz schowek pod tylnymi siedzeniami. Gladiator oferuje system multimedialny Uconnect™ czwartej generacji z 7- lub 8,4-calowym ekranem dotykowym oraz zestaw wskaźników z 7-calowym wyświetlaczem (TFT), który umożliwia kierowcy skonfigurowanie przekazywanych informacji na ponad 100 sposobów. A to ułatwia ich zrozumienie.

Jeep Gladiator wyróżnia się wszechstronnością i funkcjami przyjaznymi dla Użytkownika. Przednia kamera dostępna w standardzie wersji Launch Edition (jako opcja w odmianach Sport i Overland) pozwala łatwo dostrzec przeszkody na drodze zarówno na szlakach off-roadowych, jak i podczas codziennych dojazdów do pracy w mieście. Umieszczona za środkową szczeliną grilla Gladiatora, jest uruchamiana za pomocą systemu Off-road Pages. Montowana po raz pierwszy w samochodzie marki Jeep kamera poprawia funkcjonalność i bezpieczeństwo. Co ważne, funkcja samooczyszczania zapewnia utrzymanie jej w czystości nawet po pokonaniu najbardziej ekstremalnych szlaków off-roadowych.

Pozostałe opcje obejmują 9-głośnikowy system audio premium Alpine z subwooferem o mocy 552W, 12-kanałowy wzmacniacz i przenośny bezprzewodowy głośnik Bluetooth. Ten ostatni, umieszczony za tylnymi siedzeniami, jest ładowany podczas jazdy i ma niepodatną na warunki atmosferyczne oraz kurz powłokę zewnętrzną. Jest też wodoodporny, co pozwala na jego zanurzenie w wodzie o głębokości do 90 cm przez czas wynoszący maksymalnie 30 minut.

Istnieje również możliwość sparowania go z głośnikiem innego Jeepa Gladiatora, a co więcej w razie potrzeby służy za ładowarkę dla innych urządzeń podłączonych do jego portu USB. Dzięki temu, Klienci mogą „zabrać ze sobą” w podróż muzykę, niezależnie od tego, czy ich wyprawa kończy się na plaży, czy trwa dalej na ekstremalnych terenowych szlakach.

Zaawansowany silnik Diesla zgodny z normą Euro 6-D Final

3.0-litrowy silnik MultiJet V6 (zgodny z normą Euro 6D Final), montowany w europejskiej gamie Jeepa Gladiatora i wyposażony w system Engine Stop-Start (ESS), generuje moc 264 KM oraz potężny moment obrotowy 600 Nm. Zaprojektowana i wyprodukowana przez FCA EMEA, ta wysokiej klasy jednostka napędowa wykorzystuje zaawansowaną technicznie turbosprężarkę z łożyskiem o niskim współczynniku tarcia, zaprojektowaną tak, aby zapewnić jak najlepsze osiągi, szczególnie w niskim zakresie obrotów. Silnik współpracuje z ośmiostopniową automatyczną skrzynią biegów, umożliwiającą optymalizację jego pracy podczas jazdy w terenie i zapewniającą płynne, wydajne dostarczanie mocy podczas podróży autostradą.

Gama silników Jeepa Gladiatora obejmuje także 3,6-litrową jednostkę benzynową Pentastar V6, która jest dostępna jedynie na rynkach pozaeuropejskich i na Bliskim Wschodzie.

Jeep Gladiator MY2021 – dane techniczne

SILNIKDiesel

3.0ATX 4WD 264KM (Sport/Overland/Launch Edition)

Liczba cylindrów, rozmieszczenieV-6
Pojemność skokowa (cm3)2,987
Średnica cylindra x skok tłoka (mm)83 x 92
Liczba zaworów na cylinder4 (Rozrząd w systemieDOHC napędzany łańcuchem, 24 zawory)
Stopień sprężania16.0:1
Moc maksymalna194 kW (264 KM) @ 3,600 obr/min
Maksymalny moment obrotowy600 Nm @ 1,400-2,800 obr/min
Wtrysk paliwaCommonrail, 29,000 psi (2000 bar), wtryskiwacze solenoidalne
Rodzaj paliwaDiesel
Pojemność zbiornika paliwa (litry)71
Pojemność zbiornika mocznika (litry)19.5
Norma emisjiEuro 6D-Final
Kontrola emisjizawór EGR wysokiego ciśnienia,  zawór EGR niskiego ciśnienia, katalizator utleniający, filtr cząstek stałych, SCR z wtryskiem mocznika
SKRZYNIA BIEGÓW
Opis8-stopniowa AUTOMATYCZNA
Przełożenie bieg 14.71
Przełożenie bieg 23.14
Przełożenie bieg 32.10
Przełożenie bieg 41.67
Przełożenie bieg 51.29
Przełożenie bieg 61.00
Przełożenie bieg 70,84
Przełożenie bieg 80.67
Przełożenie bieg wsteczny3.30
UKŁAD NAPĘDOWY
Skrzynia rozdzielczaSelec-Trac®
TypActive Full-Time
Przełożenie redukcyjne2.72:1
Tryby pracy2WD High; 4WD Part Time; 4WD Auto; 4WD Low
Przełożenie osi3.73
Współczynnik pełzania48:1
OSIĄGI
Przyspieszenie: 0-100 km/h (s)8,6
Prędkość maksymalna (km/h)177
ZUŻYCIE PALIWA I EMISJA SPALIN
Zużycie paliwa – cykl mieszany WLTP (l/100km)9.5 – 9.8
Emisja CO2–cykl mieszany WLTP (g/km)248 – 256
WYMIARY I POJEMNOŚCI
Masa własna  STD. A (kg)2,294 (Sport), 2,403 (Overland, Launch Edition)
Maksymalna ładowność (kg)556 (Sport), 613 (Overland, Launch Edition)
Zdolność uciągu (kg)2,722
Wysokość (mm)1,905 (soft-top), 1,843 (hard top)
Szerokość (mm)1,894
Długość (mm)5,591
Rozstaw osi (mm)3,488
Prześwit (mm)253
Pojemność skrzyni ładunkowej (litry)1,005
Długość skrzyni ładunkowej, klapa tylna zamknięta(mm)1,531
Długość skrzyni ładunkowej, klapa tylna otwarta (mm)2,067
Maksymalna szerokość skrzyni ładunkowej(mm)1,442
INNE
Kąt natarcia/zejścia/rampowy (stopnie)41°/25°/18,4°
Głębokość brodzenia (mm – km/h)760– 8
Oś przedniaDana 44 M210
Oś tylnaDana 44 M220 zTru-Lok tylnym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu

Najwszechstronniejszy pickup Jeepa w historii

Jeep Gladiator zapewnia legendarne możliwości terenowe, z jakich znana jest amerykańska marki, m.in. dzięki zaawansowanemu systemowi full-time Selec-Trac 4×4, obejmującemu dwubiegową skrzynię rozdzielczą o przełożeniu redukcyjnym równym 2,72:1, a także oś przednią i tylną Dana 44 heavy-duty trzeciej generacji z przełożeniem 3,73:1. Oprócz doskonałych kątów natarcia, rampowego i zejścia oraz tylnego mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu, wszystkie poziomy wyposażenia w gamie Gladiatora – Sport, Overland i Launch Edition – „noszą” oznaczenie Trail Rated, potwierdzające ich legendarne możliwości terenowe.

Pełna gama zaawansowanych systemów bezpieczeństwa i ochrony

Podczas projektowania nowego Jeepa Gladiatora nadrzędne znaczenie miało bezpieczeństwo kierowcy i pasażera, dlatego też samochód oferuje szereg systemów bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego oraz ochrony. Należą do nich m.in. reflektory full LED i kwadratowe tylne światła w technologii LED, będące na wyposażeniu seryjnym całej gamy Gladiatora. Dodatkowe standardowe elementy to kamera cofania Parkview z funkcją dynamicznej siatki, asystent parkowania wyposażony w przednie i tylne czujniki oraz system stabilizacji toru jazdy (ESC) z układem przeciwdziałającym przewróceniu się pojazdu. Na zamówienie model może zostać zaopatrzony w system wykrywania pojazdów w martwym polu (Blind Spot Monitoring), w wykrywanie obiektów na drodze cofania (Rear Cross Path Detection), przednią kamerę terenową, system ostrzegania przed najechaniem na poprzedzający pojazd (Forward Collision Warning Plus) z autonomicznym hamowaniem awaryjnym, tempomat adaptacyjny z funkcją stop oraz w automatyczne światła drogowe (AHB).

System multimedialny Uconnect czwartej generacji z nowymi usługami Uconnect™ zapewniającymi zaawansowaną łączność w samochodzie i poza nim

Jeep Gladiator oferuje system multimedialny Uconnect™ czwartej generacji z 7- lub 8,4-calowym ekranem, zapewniający kierowcy i pasażerom zaawansowane funkcje związane z komunikacją, rozrywką oraz nawigacją. Uconnect™ 8.4” NAV obejmuje przyjazne użytkownikowi funkcje, procesor o podwyższonej mocy, szybszy czas uruchomienia oraz wysokiej rozdzielczości ekran dotykowy, a także kompatybilność z Apple CarPlay i Android Auto do obsługi telefonu, nawigacji i wiadomości głosowych bez konieczności odrywania rąk od kierownicy.

Gladiator zapewnia również najnowocześniejszą łączność, aby sprostać coraz większym oczekiwaniom Klientów, dzięki nowym usługom Uconnect™. Dostęp do nich można uzyskać za pośrednictwem m.in. aplikacji mobilnej My Uconnect, smartwatcha, strony internetowej, czy też przycisków znajdujących się na panelach oświetlenia kabiny i radia. Oferowane we wszystkich wariantach wyposażenia, począwszy od wersji Sport, w połączeniu z systemem multimedialnym z 8,4-calowym ekranem, usługi Uconnect zapewniają zaawansowaną łączność na pokładzie auta i poza nim oraz szereg funkcji zaprojektowanych z myślą o bezpieczeństwie i komforcie.

Klienci mogą korzystać z aplikacji My Uconnect, aby m.in. skontrolować poziom paliwa, odryglować lub zaryglować drzwi, włączyć światła oraz sprawdzić ostatnią lokalizację pojazdu. W przypadku awarii można uruchomić połączenie alarmowe z samochodu z operatorem centrum alarmowego celem wysłania pomocy drogowej lub z obsługą klienta, aby uzyskać niezbędne wsparcie.

Oprócz usług zawartych w cenie pojazdu dostępne są opcjonalne pakiety takie, jak My Alert i My Fleet Manager, które można zakupić na dedykowanej im stronie e-commerce.
Dzięki My Alert Klienci mogą na bieżąco monitorować swój samochód, otrzymując powiadomienia w przypadku próby kradzieży czy włamania lub ingerencji w Uconnect™ box. Klienci uzyskają także pomoc w odzyskaniu pojazdu.

Innowacyjny i wszechstronny pakiet My Fleet Manager pozwala kierownikom flot na zarządzanie i kontrolowanie połączonych z nim samochodów. Niektóre z nowych usług Uconnect™ będą dostępne w momencie wprowadzenia Gladiatora na rynek, natomiast pozostałe zostaną dołączone później, aby w pełni wykorzystać możliwości techniczne Uconnect Box.

Poziomy wyposażenia

Każdy z trzech poziomów wyposażenia dostępnych dla Jeepa Gladiatora spełnia wszystkie oczekiwania Klientów. Wersja Sport oferuje ulepszoną funkcjonalność i off-roadową personalizację, natomiast Overland jest punktem odniesienia zarówno pod względem komfortu, jak i technologii, z szeroką gamą elementów zawartych w standardzie. Dwie odmiany wyposażenia oferowane w europejskiej gamie Gladiatora uzupełni w momencie premiery ekskluzywny wariant Launch Edition, a więc model z limitowanej serii zarezerwowany dla pierwszych Klientów, którzy zamówią nowego pickupa.
Wersja Launch Edition zawiera wyposażenie, których Klienci oczekują od topowej specyfikacji Gladiatora i będzie dostępna wyłącznie w kolorze czarnym, czerwonym Firecracker Red, srebrnym Billet Silver, białym lub grafitowym Granite Crystal. 18-calowe felgi aluminiowe, ekskluzywne logo, twardy dach w kolorze nadwozia, poszerzone nadkola, podłoga skrzyni ładunkowej wykończona wytrzymałym lakierem, przegroda i miękka osłona skrzyni ładunkowej zapewniają praktyczność oraz wygodę, poprawiając jednocześnie wygląd samochodu.

Wnętrze Launch Edition oferuje przede wszystkim czarne skórzane fotele, czyli kolejne ulepszenie i tak bogato już wyposażonej kabiny. Pozostałe standardowe elementy w zakresie rozrywki, komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy obejmuje system Alpine Premium Audio z subwooferem i przenośnym głośnikiem bezprzewodowym, system Uconnect™ z 8,4-calowym ekranem dotykowym, kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto, off-roadową kamerę przednią, monitorowanie martwego pola (Blind Spot Monitoring), wykrywanie obiektów na drodze cofania (Rear Cross Path Detection), system ostrzegania przed najechaniem na poprzedzający pojazd (Forward Collision Warning Plus) z układem hamowania awaryjnego, tempomat adaptacyjny z funkcją stop oraz automatyczne światła drogowe (AHB).                                                      

Dwieście ekskluzywnych akcesoriów oryginalnych Jeep® powered by Mopar® dla nowego Gladiatora

Mopar® – marka FCA zajmująca się produktami i usługami posprzedażnymi dla wszystkich samochodów Grupy FCA – przygotowała 200 nowych lub specjalnie przeprojektowanych akcesoriów oryginalnych i części Jeep® Performance Parts do spersonalizowania nowego Jeepa Gladiatora. Obszerna oferta Mopar obejmuje produkty pomagające w aktywnym spędzaniu czasu, akcesoria zaprojektowane specjalnie do pickupów takie, jak rolety bagażnika, bagażnik dachowy z relingami i systemy do bezpiecznego transportu sprzętu (kosz z siatką do zabezpieczenia ładunku, bagażnik na rowery, kajaki, deski surfingowe lub narty) oraz wyposażenie podkreślające terenowe możliwości: podniesione zawieszenie, światła off-roadowe, progi ochronne, off-roadowe koła i wiele innych części.

Źródło: Jeep