PEUGEOT HYBRID4 – układ napędowy o mocy 500 kW

PEUGEOT i TOTAL współpracują już od 25 lat. Dziś przedstawiają dane techniczne układu napędowego, w który wyposażony jest ich Hypercar LMH. Samochód ten będzie startował w mistrzostwach świata w wyścigach długodystansowych FIA-WEC.

Zespół PEUGEOT SPORT i inżynierowie firmy TOTAL wykorzystali swoje doświadczenie i know-how w dziedzinie napędów hybrydowych i sportów samochodowych na najwyższym poziomie i opracowali hybrydowy układ napędowy PEUGEOT HYBRID4 500KW, który spełnia warunki nowego regulaminu mistrzostw.

Układ napędowy PEUGEOT HYBRID4 500KW spełnia wymagania nowego regulaminu mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych. Charakteryzują go:

— technologia hybrydowa, która łączy silnik V6 2,6 l bi-turbo o mocy 500 kW (680 KM) montowany z tyłu i silnik elektryczny 200 kW umieszczony z przodu, który pełni rolę generatora prądu,

— akumulator o wysokiej gęstości energii, opracowany wspólnie przez PEUGEOT Sport i Total,

— napęd na cztery koła i sekwencyjna skrzynia biegów z 7 przełożeniami,

— inteligentny system zarządzania układem napędowym i przepływami energii, który ma kluczowe znaczenie dla osiągów. Jego opracowanie powierzono François Coudrainowi, dyrektorowi ds. układów napędowych programu WEC w PEUGEOT Sport.

Silnik spalinowy w 100% Made by PEUGEOT SPORT

PEUGEOT Sport wykorzystał swoje doświadczenie w sportach wytrzymałościowych (silniki V12 i V8 samochodów PEUGEOT 908) oraz doświadczenie PSA Motorsport w WRC (silniki 4-cylindrowe) i opracował nową jednostkę V6 90° o pojemności 2,6 litra z podwójnym turbodoładowaniem. Umieszczony za kierowcą silnik o masie 165 kg napędza tylne koła i rozwija maksymalną moc do 500 kW (680 KM).

„Architektura układu napędowego PEUGEOT HYBRID4 500KW została wyznaczona przez ściśle określone przepisy nowego regulaminu mistrzostw. Początkowo planowaliśmy opracować silnik z pojedynczym turbo, ale nie pozwoliło to nam osiągnąć celu, jakim było obniżenie środka ciężkości silnika. V6 z podwójnym turbodoładowaniem to najlepszy kompromis między technologią, masą, konstrukcją, niezawodnością i wydajnością” ‒ powiedział François Coudrain, dyrektor ds. układów napędowych programu WEC w PEUGEOT Sport.

Nowy PEUGEOT 2008 z tytułem „Auto Europa 2021”

Siedmiostopniowa (plus bieg wsteczny), zautomatyzowana, sekwencyjna skrzynia biegów będzie sterowana elektrycznie za pomocą łopatek na kierownicy. Układ hamulcowy typu „brake by Wire1” –opracowany przez PEUGEOT Sport – będzie w pełni sterowany elektronicznie. Kierowca będzie mógł regulować poziom hamowania silnikiem elektrycznym oraz siłę zacisku klocków hamulcowych na tarczach – tak, aby osiągnąć optymalny rozdział pomiędzy hamowaniem hydraulicznym a odzyskującym energię. Zarządzanie energią, zarówno podczas przyspieszania, jak i podczas odzyskiwania energii podczas hamowania (ograniczone przepisami do 200 kW), będzie zatem kluczowym punktem decydującym o osiągach i sprawności samochodu.

Źródło: PEUGEOT