Audi – nowe wymiary w technikach oświetlenia

Audi wprowadza nowe wymiary do technik oświetlenia stosowanych w motoryzacji. Początkowo oświetlenie samochodu służyło głównie zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Teraz, w następstwie cyfryzacji reflektorów i świateł tylnych, otwierają się nieznane wcześniej perspektywy: światło staje się medium komunikacji zewnętrznej i interakcji, umożliwia personalizację stylistyki i zapewnia klientom nowe opcje stylizacji i dostosowania do własnych preferencji.

  • Cyfryzacja światła otwiera wieloaspektowe kanały komunikacji
  • Technika oświetlenia Audi łączy w sobie wyjątkową stylistykę z wysoką funkcjonalnością
  • Ścisła współpraca zespołów technik oświetlenia i stylistyki oświetlenia przepisem na sukces

W oświetleniu dokonał się prawdziwy skok technologiczny: ewolucja od świateł halogenowych, przez ksenonowe, po światła diodowe LED, zajęła mniej niż dwie dekady. Te kamienie milowe nowych technologii dostarczyły klientom zauważalną wartość dodaną. Poza stałym udoskonalaniem widoczności, oświetlenie Audi definiuje wizerunek modeli marki, a jednocześnie zwiększa codzienną przydatność zarówno w wymiarze komunikacyjnym, jak i estetycznym.

W następstwie przekształcenia lamp uległo poprawie zarówno oświetlenie, jak i jego sprawność energetyczna. Obecnie — dzięki potencjałowi całkiem nowej stylistyki — cyfryzacja dostarcza kolejnego impulsu do innowacji: światło staje się inteligentne. Samochód wchodzi w interakcję
z otoczeniem za pomocą sygnałów świetlnych. Jeszcze w 2003 roku, ówczesne A8 oferowało adaptacyjne oświetlenie z automatycznym, dynamicznym sterowaniem zasięgiem reflektorów,
a już w 2010 r. kamera na przedniej szybie zaczęła wykrywać innych użytkowników drogi. Dwa lata później, modelem R8, marka udowodniła swą innowacyjną sprawność i rolę prekursora. Wprowadzenie dynamicznych kierunkowskazów ułatwiających dostrzeżenie wskazywanej zmiany kierunku, oznaczało znaczną poprawę bezpieczeństwa. Rozwiązanie to służy użytkownikom do dzisiaj.

W 2017 r., po debiucie w modelu R8 LMX reflektorów diodowych z techniką matrycową HD Matrix i laserem stanowiącym dodatkową wiązkę świateł drogowych, Audi zaprezentowało to rozwiązanie w luksusowym sedanie A8. To była rewolucja wśród samochodów produkowanych seryjnie. Teraz Audi – producent aut z segmentu premium – wprowadza cyfryzację reflektora diodowego Matrix, zapewniając jeszcze większą różnorodność. Począwszy od tego roku, cyfrowe lampy tylne w technice diod organicznych OLED montowane w nowym Q5, otwierają drzwi komunikacji car-to-x i po raz pierwszy umożliwiają wybór stylistyki tylnych świateł w trakcie konfiguracji pojazdu.

Audi Q8 TFSI e quattro – hybryda typu plug-in uwieńczeniem linii produktowej Q8

Poza inteligentnym oświetlaniem drogi, Audi, za pomocą wyrazistych sygnatur i scenariuszy dynamicznego oświetlenia, nadaje swym modelom charakterystyczną osobowość. Klientom oferuje się różne opcje sygnatury oświetlenia zależne od modelu, a kolejne urozmaicenia pojawią się wkrótce. Dynamiczne kierunkowskazy, czy imponujące scenariusze funkcji oświetlenia podczas powrotu do domu i wychodzenia z niego sprawiają, że światło w samochodzie zaczyna poruszać emocjonalne nuty. W przyszłości techniki oświetlenia sprawią, że jazda będzie bezpieczniejsza, indywidualny charakter jeszcze bardziej widoczny, a komunikacja zewnętrzna — jeszcze skuteczniejsza.

Źródło: Audi