Nowy Nissan Qashqai – połączenie ultranowoczesnego designu i luksusowego komfortu

Blisko piętnaście lat doświadczeń w sprzedaży tego modelu umożliwiło zespołom projektantów i inżynierów Nissana zebranie opinii milionów użytkowników. Dzięki nim najnowsza generacja modelu Qashqai jest najbardziej bezkompromisowa i najpełniej koncentruje się na użytkowniku.

Zaawansowane technologie Nissan Intelligent Mobility są na wyciągnięcie ręki, żeby nie powiedzieć palca kierowcy, a wszystkiemu przyświeca naczelna zasada komfortu i jakości. Nowe materiały klasy premium, inteligentne funkcje i przemyślane szczegóły tworzą nową jakość wnętrza, w którym w każdym calu nowoczesna stylistyka idzie w parze z praktycznością.

Matthew Weaver, wiceprezes, Nissan Design Europe powiedział: „Nowy Nissan Qashqai jest doskonałym połączeniem wyrazistej stylistyki i odpowiedzi na oczekiwania klientów. Ich potrzeby wskazały na elementy, na których najbardziej się skupiliśmy, a śmiałe obietnice z naszej strony trafiły w najbardziej wyśrubowane oczekiwania. W modelu Qashqai trzeciej generacji weszliśmy na wyższy poziom, proponując klientom samochód godny klasy premium, ale jednocześnie praktyczny, luksusowy, ale przystępny, pełen zaawansowanych, ale i użytecznych technologii, wyznaczając tym samym nowy standard na rynku”.

Inteligentny w dotyku

Nowe materiały foteli tworzą w kabinie atmosferę przytulności i komfortu. Produkcja nowej skórzanej tapicerki Nappa zajmuje 25 dni, a samo wyszycie nowego trójwymiarowego pikowanego wzoru diamentu – ponad 60 minut.

Elementem budującym aurę luksusu w najwyższych wersjach modelu jest opcja masażu w obydwu przednich fotelach. Funkcja ta ma trzy tryby pracy, które ustawia się bardzo wygodnie za pomocą systemu NissanConnect.

Nissan – przesiądź się do nowego auta, które wybierzesz online dzięki Shop@Home

Atmosferę spokoju i relaksu w całej kabinie tworzy też nowe białe oświetlenie, którego jednorodność zapewnia wrażenie harmonii i prestiżu.

Wiele uwagi zwrócono także na ergonomię i estetykę dźwigni zmiany biegów i przycisków, których wysoka jakość i miłe w dotyku wykończenie dają użytkownikowi poczucie pewności i wyrafinowania.

Dzięki współpracy projektantów i inżynierów Nissana zoptymalizowano pod kątem ergonomii i funkcjonalności układ środkowej konsoli, której centralnym elementem jest nowa, mniejsza, inteligentna dźwignia zmiany przełożeń w wersjach z automatyczną skrzynią biegów.

W modelu Qashqai z napędem na cztery koła przełącznik trybów jazdy ma pierścień z matowego chromu oraz wykończenie w kolorze fortepianowej czerni – detale, które sprawią kierowcy dodatkową przyjemność przy zmianie trybu jazdy.

Poruszając się w obrębie designu, rozwiązań technicznych i planowania produktu pracowaliśmy bardziej intensywnie niż kiedykolwiek nad podniesieniem standardu we wnętrzu samochodu, aby nasi klienci poczuli, że jeżdżą samochodem z klasą, wygodnym i funkcjonalnym – takim, który zapewnia pełen komfort psychiczny. Przecież to właśnie tu nasi klienci oraz ich rodziny i przyjaciele będą spędzać czas, i dlatego powinno to być wyjątkowe doświadczenie” – powiedział Marco Fioravanti, wiceprezes ds. planowania produktu, Nissan Automotive Europe.

Inteligentne sterowanie

Nowy Qashqai oferuje zaawansowany system informacyjno-rozrywkowy z najlepszym w tej klasie zestawem zintegrowanych funkcji, między innymi łatwym i bezproblemowym podłączaniem smartfonów, wewnętrzną siecią Wi-Fi obsługującą do siedmiu urządzeń oraz NissanConnect Services, specjalną aplikacją do sterowania i monitorowania samochodu.

Większy niż dotychczas, dziewięciocalowy wyświetlacz NissanConnect o wyższej rozdzielczości to cyfrowy interfejs funkcji nawigacji, informacji, rozrywki i ustawień samochodu, kompatybilny zarówno z Android Auto®, jak i Apple CarPlay®. Umożliwia on również bezprzewodowy dostęp do Apple CarPlay®. Ustawienia nawigacji, muzyki i preferencji systemowych można zapisywać na wielu indywidualnych profilach użytkowników – kierowców.

Znakomity poziom dźwięku zarówno z radia DAB, jak i strumieniowania ze smartfonu zapewnia system nagłośnienia Bose® Premium obejmujący 10 głośników oraz znajdujący się w bagażniku subwoofer Bose Acoustimass®. Wyraźne i donośne brzmienie dostrojono pod względem jakości akustycznej do potrzeb wszystkich osób w samochodzie, nie tylko siedzących z przodu.

Nowy wielofunkcyjny ekran TFT wysokiej rozdzielczości o przekątnej 12,3” oferuje możliwość konfiguracji różnych sposobów wyświetlania informacji z systemu nawigacji, rozrywki, danych o ruchu i stanie pojazdu przy pomocy nowego pokrętła na kierownicy. Ukłonem w kierunku japońskiego rodowodu Nissana jest cyfrowe tło ekranu o tradycyjnej fakturze kryształowego szkła „Kiriko”.

Innowacyjny, nowy 10,8-calowy wyświetlacz przezierny (HUD – Head-Up Display) zapewnia największy w tym segmencie rozmiar obrazu. Na linii wzroku kierowcy na przedniej szybie wyświetlane są kluczowe informacje nawigacyjne, wspomagające prowadzenie oraz drogowe, dzięki czemu kierowca czuje się pewniej i bardziej komfortowo nie musząc odrywać wzroku od drogi.

Funkcje Home-to-Car są kompatybilne z Asystentem Google i Alexą firmy Amazon. System obsługuje szereg poleceń głosowych, w tym możliwość wysyłania przez kierowcę docelowej lokalizacji do nawigacji samochodowej poprzez podyktowanie jej do własnego inteligentnego urządzenia, np. smartfonu, co daje ogromną oszczędność czasu.

Dzięki aplikacji NissanConnect Services na smartfonie dostępne są funkcje zdalnego sterowania samochodem takie jak uruchomienie sygnału dźwiękowego, włączenie świateł czy zamykanie i otwieranie drzwi. Istnieje również możliwość ustawienia w aplikacji inteligentnych powiadomień, w tym między innymi dotyczących przekroczenia określonej prędkości, czasu jazdy lub strefy.

W aplikacji widoczne są także raporty o stanie pojazdu, tzw. Vehicle Health reports, informujące użytkownika w przypadku, gdy samochód wymaga pilnego serwisowania, podające bieżącą ocenę jego funkcjonowania oraz sygnalizujące jego ewentualne usterki.

Aplikacja udostępnia także historię i analizę przejechanych tras, a także umożliwia sprawdzenie łącznej długości tras i czasu jazdy.

Jeśli kierowca nie używa nawigacji z telefonu, może skorzystać z usług TomTom 3D Maps & Live Traffic, które obejmują zaawansowane funkcje nawigacyjne, takie jak bezprzewodowa aktualizacja map, informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, Google Street View, lokalizację fotoradarów oraz ceny paliwa. Istnieje także możliwość korzystania z nawigacji w trybie door-to-door z funkcją lokalizacji samochodu (My Car Finder).

Nowy Nissan Qashqai oferuje również funkcję śledzenia skradzionego pojazdu*, która zapewnia całodobowy kontakt z policją i innymi wyspecjalizowanymi służbami wraz z automatycznym powiadomieniem o kradzieży przez aplikację NissanConnect Services.

Znajdujący się w samochodzie przycisk uruchamiany z ekranu systemu NissanConnect pozwala skontaktować się o dowolnej porze z pomocą drogową i uzyskać informację o najbliższych serwisach i usługach holowania. W odróżnieniu od systemu eCall system ten nie uruchamia się automatycznie w razie wypadku.

Debiutem w modelu Qashqai jest umieszczona w przednim schowku wygodna bezprzewodowa ładowarka do telefonu, oferująca moc 15 W, co plasuje ją wśród najmocniejszych urządzeń tego typu w segmencie kompaktowych crossoverów. Można na niej ładować nawet sporych rozmiarów urządzenia, włącznie z niedawno wprowadzonym na rynek telefonem Apple iPhone 12 Pro Max.

Wszyscy użytkownicy samochodu mają łatwy dostęp do umieszczonych z przodu i z tyłu gniazd ładowania USB-A oraz USB-C.

Kolejnym nawiązaniem do japońskiego rodowodu nowego Nissana Qashqai są sygnały dźwiękowe, np. niezapiętych pasów bezpieczeństwa czy kierunkowskazu, które zostały opracowane we współpracy z japońskim producentem i wydawcą gier wideo Bandai Namco. Dźwięki są teraz bardziej harmonijne i mają charakterystyczny melodyczny dwuton.

W nowym Nissanie Qashqai wprowadziliśmy wiele rozwiązań łączności cyfrowej, dzięki którym nasi klienci będą mogli śledzić stan swojego samochodu, komunikować się z nim i korzystać z licznych znanych z domu czy telefonu komórkowego funkcji wspomagających użytkowanie. Tym niemniej naczelną cechą nowych funkcji pozostaje ich wygoda i łatwość używania przez każdego klienta” – powiedział Gareth Dunsmore, wiceprezes ds. marki i doświadczenia klienta, Nissan Automotive Europe.

Imponujący komfort

Nowy Qashqai daje kierowcy poczucie pełnego panowania nad sytuacją na drodze dzięki lepszej widoczności do przodu, do tyłu i na boki w porównaniu z modelem poprzedniej generacji. Wśród ulepszeń należy wymienić większy kąt widzenia do przodu, cieńsze przednie słupki oraz umieszczenie lusterek bocznych na drzwiach, a nie na przednich słupkach w celu zmniejszenia strefy ograniczonej widoczności.

Większy rozstaw osi w nowym Nissanie Qashqai oraz optymalne rozmieszczenie podzespołów samochodu pozwoliły wygospodarować jeszcze więcej miejsca dla użytkowników. Przestrzeń na nogi dla pasażerów na tylnych fotelach wzrosła o 28 mm, do 608 mm. Jednocześnie zwiększono odległość dzieląca kierowcę od pasażera na przednim fotelu. Dzięki niewielkiemu powiększeniu gabarytów samochodu przestrzeń nad głowami użytkowników z przodu i z tyłu została zwiększona o 15 mm.

Udoskonalono system regulacji wysokości i nachylenia foteli, dzięki czemu w samochodzie mogą wygodnie usiąść osoby o bardziej zróżnicowanej budowie ciała: dorośli o wzroście od 145 cm do 192 cm. Regulacja kąta pochylenia siedziska w najwyższej wersji modelu daje jeszcze większe możliwości dostosowania samochodu do indywidualnych potrzeb.

W celu zwiększenia poczucia pewności podczas dynamicznej jazdy udoskonalono kształt oparcia i siedziska foteli dla lepszego podparcia bocznego, a także poprawiono kąt zagłówka. W najwyższej wersji pojawia się funkcja pamięci dwóch różnych ustawień każdego z przednich foteli, która umożliwia szybkie przywrócenie właściwego położenia, w przypadku gdy samochodem jeździ kilku kierowców.

Komfort w trakcie każdej podróży Nissanem zapewniają inspirowane NASA fotele „zero gravity”, które zadebiutowały w poprzedniej generacji modelu Qashqai. Opracowano je po kompleksowych testach na torze i na drodze. Celem było określenie optymalnej pozycji ciała i obniżenie poziomu zmęczenia wszystkich podróżujących na krótkich i dłuższych dystansach.

Kolejnym elementem zwiększającym wygodę użytkowania samochodu jest nowa opcja podgrzewania kierownicy, szczególnie przydatna w miesiącach zimowych.

Praktycznie spersonalizowany

Bardziej nastrojowy, choć wciąż równie praktyczny, nowy Qashqai wychodzi naprzeciw codziennym oczekiwaniom klientów, którzy potrzebują przewieźć nim niemal wszystko – od dziecięcego wózka po codzienne zakupy.

Automatycznie oraz bezdotykowo otwierana i zamykana klapa bagażnika pozwala dostać się do niego w sytuacji, gdy nie mamy wolnej ręki. Pojemność bagażnika została zwiększona o 74 litry w stosunku do modelu poprzedniej generacji, po części poprzez obniżenie podłogi bagażnika o 20 mm, dzięki bardziej kompaktowej konstrukcji tylnego zawieszenia.

W nowym modelu zastosowano – po pewnych udoskonaleniach – popularne rozwiązania dostępne w jego poprzedniej odsłonie, np. boczne schowki nad nadkolami oraz ruchomą podłogę bagażnika. Zmienił się nieco kształt elementów podłogi. Element ruchomy pokryto z jednej strony trwałą wykładziną, z drugiej warstwą z tworzywa sztucznego, która jest gładka i łatwa w czyszczeniu.

Dwie lampki lepiej oświetlają wnętrze bagażnika, jeśli na zewnątrz jest ciemno. Zainstalowano tu również gniazdo 12 V, które umożliwia ładowanie różnych urządzeń, jak choćby przydatnej podczas wyjazdów kempingowych lodówki turystycznej.

Zmieniono także schowki i uchwyty w kabinie dla poprawy ich funkcjonalności. Dwa przednie uchwyty na napoje są obecnie rozmieszczone dalej od siebie, co pozwala wygodniej do nich sięgać i łatwiej wyciągać mniejsze kubeczki. Do kieszeni drzwiowych zmieszczą się teraz nawet półtoralitrowe butelki, a nie półlitrowe jak w modelu Qashqai poprzedniej generacji.

Lepsza ergonomia otworów drzwiowych pozwala na łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie w porównaniu do obecnego modelu. Jest to szczególnie odczuwalne np. na parkingach wielopoziomowych, gdzie zwykle jest mało miejsca.

Dzięki tym zaletom, od szerokiego wachlarza łatwych w użyciu funkcji aplikacji na smartfonie, przez komfort i wygodę masujących foteli czy podgrzewanej kierownicy, podwyższony standard wyposażenia, wykończenia i użytych materiałów, aż po większą przestrzeń dla pasażerów i bagażu, należy przyznać, że tak jak w przypadku swoich poprzedników, nowy Qashqai zwiększy skalę oczekiwań klientów wobec kompaktowego crossovera. W trzeciej generacji tego pionierskiego i wyznaczającego nowe trendy Nissana użytkownicy odczują komfort i poczują się „dopieszczeni”, tak na początku, jak i po zakończeniu każdej podróży.

Źródło: Nissan