Mazda CX-3 po zmianach modelowych na 2021 r. w polskich salonach

Mazda CX-3 już w chwili swojej premiery w roku 2015 zaprzeczała stereotypom i konwencjom. Jako nowy model w segmencie B crossover SUV podważała schematy przyjęte w ramach tej klasy. Wnosiła nową jakość – projektowanie pojazdu całkowicie skupione na człowieku.

Jednym z efektów tego podejścia była wygodna kabina, doskonała w zakresie ergonomii i eliminująca zbędne rozpraszanie uwagi. Pozostałe elementy to żywo reagujące, a jednocześnie wydajne układy napędowe Skyactiv, wyjątkowa jakość prowadzenia i liczne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo czynne. Nic dziwnego, że takie połączenie wysmakowanego i nowoczesnego stylu z wyróżniającą się dynamiką jazdy znalazło uznanie u dużej grupy klientów.

Mazda CX-3 w wersji na rok 2021 bazuje na tym sukcesie. Nowy model jest rozwinięciem poprzedniego, wzbogaconym o wiele modyfikacji. Najnowsze rozwiązania techniczne i funkcjonalne łączą się w nim z odświeżeniem stylistyki, dzięki czemu ten SUV segmentu B staje się jeszcze łatwiejszy i przyjemniejszy w użytkowaniu.

Gama układów napędowych została uproszczona: obecnie Mazda CX-3 dostępna jest tylko z jednym silnikiem: benzynowym Skyactiv-G o pojemności 2 litrów i mocy 121 KM, który przekazuje napęd na przednie koła poprzez – do wyboru – ręczną lub automatyczną skrzynię biegów.

Ręczna skrzynia biegów współpracuje z opracowanym przez Mazdę systemem dezaktywacji zbędnych cylindrów. Jego działanie polega na tym, że w warunkach niskiego obciążenia trakcyjnego silnika, np. podczas spokojnej jazdy z jednostajną prędkością, system wyłącza z pracy dwa z czterech cylindrów. Efektem jest obniżenie o 14% zużycia paliwa mierzonego w cyklu mieszanym oraz emisji CO2.

Zmiany w kabinie objęły modyfikację przednich foteli, które obecnie odpowiadają najnowszym standardom Mazdy. System multimediów został wzbogacony o cyfrowe radio DAB+ oraz interfejs Apple CarPlay i Android Auto w ramach wyposażenia standardowego. Obecnie system umożliwia bezprzewodową łączność z Apple CarPlay (w zależności od wybranej wersji wyposażenia). Co więcej, dostępny jest monitor pełnego widoku otoczenia (360 stopni), a oprawa kluczyka otrzymała nowy wygląd.

W poszerzonej gamie kolorów po raz pierwszy w modelach Mazdy CX-3 dostępny jest lakier metalizowany Polymetal Gray.

Mazda najbardziej niezawodną marką w rankingu zaufania Consumer Reports

W dziedzinie bezpieczeństwa czynnego CX-3 na rok 2021 posiada nowe rozwiązania i-Activsense: system Advanced SCBS (Advanced Smart City Brake Support – wspomagania hamowania awaryjnego w trybie jazdy miejskiej), obecnie wzbogacony o funkcję wykrywania pieszych po zmroku. Ponadto, światła w trybie automatycznym skorygowano tak, by o zmierzchu lub w warunkach pogorszonej widoczności włączały się wcześniej.

Mazda CX-3 – cennik

Mazda CX-3 2021 została zaprojektowana tak, by przemawiać do jeszcze większej grupy nabywców. Sprzedaż tego samochodu w Polsce rozpoczęła się jesienią 2020 roku.

Źródło: Mazda