Koniec z modą na małe tablice rejestracyjne – jest nowelizacja ustawy

W ostatnich miesiącach małe tablice rejestracyjne masowo zaczęły pojawiać się na pojazdach, w których bez problemu można zamontować tablice pełnowymiarowe. Na szczęście ten problem dostrzegł ustawodawca i wprowadził nowelizację ustawy.

Od 4. grudnia 2020 roku w życie wchodzą przepisy tzw. pakietu deregulacyjnego w świetle których, za niewłaściwe tablice rejestracyjne właściciel nie otrzyma potwierdzenia badania technicznego, przewidziany jest także mandat. Informowaliśmy o zadziwiających praktykach używania małych tablic rejestracyjnych przez właścicieli pojazdów, którym te ostatnie nie przynależą. Z cała pewnością uzyskano je poprzez złożenie w wydziale komunikacji oświadczenia niezgodnego ze stanem faktycznym.

Małe tablice rejestracyjne ustawodawca przeznaczył dla samochodów sprowadzonych z USA, Japonii itd. (pojazdy z miejscem na tablicę rejestracyjną o małych wymiarach). W ten sposób miał być rozwiązany problem niedostosowanych polskich tablic rejestracyjnych do konstrukcji wymienionych pojazdów. Przepisy wydano w 2018 r. Niestety – jak zaobserwowano – wielu nieuprawnionych (np. zakupionych na terytorium UE) kierowców także zakładało właśnie te małe tablice.

mPrawo Jazdy – od 5 grudnia 2020 r. jeździmy już bez dokumentów

Obecnie takie praktyki będą karane. Małe – nienależne – tablice rejestracyjne nie przejdą przeglądu technicznego. W art. 60 ustawy nowelizujące ustawę – Prawo o ruchu drogowym (ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2020 r., poz. 1517) ustawodawca dopisał:

„Art. 60. 1. Zabrania się: (…)

3a) umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone;

3b) umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej;”

Ponadto podczas kontroli drogowej funkcjonariusz może nałożyć mandat w wysokości od 200 do 500 zł – za źle umieszczone lub właśnie złe tablice rejestracyjne stanowiące niezgodność pojazdu ze stanem technicznym. Zatrzyma także dowód rejestracyjny.

Oznacza to także, iż obecnie właściciel takiego pojazdu z niewłaściwymi tablicami będzie musiał złożyć wniosek do wydziału komunikacji o wydanie prawidłowych tablic rejestracyjnych. Oczywiście, jeżeli wcześniej nie zatrzyma go policja i nie odbierze dowodu rejestracyjnego.

Źródło: Prawo drogowe