Odnowione Officine Classiche FCA Heritage – tradycja i nowoczesny wygląd

Pracownia certyfikacji i renowacji została rozbudowana i całkowicie odnowiona w pełnym poszanowaniu tożsamości FCA Heritage, oddając hołd legendarnej historii Mirafiori, fabryki, która jest jej gospodarzem od 2015 roku.

W dniu 6 listopada 2020 r. otwarto nowe Officine Classiche, pracownię renowacji i certyfikacji FCA Heritage, w której wykonywane są jedne z najbardziej cenionych przez miłośników samochodów zabytkowych usług: od certyfikacji autentyczności, poprzez pomoc techniczną i usługi serwisowe, aż po kompleksową renowację.

  • Pracownia certyfikacji i renowacji została rozbudowana i całkowicie odnowiona w pełnym poszanowaniu tożsamości FCA Heritage, oddając hołd legendarnej historii Mirafiori, fabryki, która jest jej gospodarzem od 2015 roku
  • Wszystkie przestrzenie zostały ozdobione historycznymi fotografiami z produkcji w zakładzie w Turynie, występującymi na przemian z artystycznymi zdjęciami najbardziej kultowych samochodów marek: Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth
  • Officine Classiche wykonują jedne z najbardziej cenionych przez miłośników samochodów zabytkowych usług: od certyfikacji autentyczności, poprzez pomoc techniczną i usługi serwisowe, aż po kompleksową renowację
  • Od 2015 roku do dnia dzisiejszego wydano około 500 certyfikatów i przeprowadzono kilkadziesiąt renowacji
  • Z tej okazji dział FCA Heritage wydał film, który ilustruje drogę, jaką przebywa każdy kolekcjoner, powierzając swoją cenną własność ekspertom z Officine Classiche

Rozbudowane i całkowicie odnowione pod względem wyglądu zewnętrznego i układu przestrzennego, Officine Classiche są niekwestionowaną dumą działu FCA, który chroni i wzbogaca dziedzictwo historyczne marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth.

„Odnowienie Officine Classiche stanowi nowy punkt wyjścia do spojrzenia z coraz większym zapałem w przyszłość, nadal przywracając nasze dziedzictwo motoryzacyjne do życia” – powiedział Roberto Giolito, dyrektor działu FCA Heritage w regionie EMEA. „I to jest właśnie główna misja FCA Heritage: nie tylko świętować, ale i wzmacniać, nie tylko chronić, ale i pozwolić być „odziedziczonym perełkom” naszej historii. Jest to spuścizna wciąż stanowiąca inspirację dla modeli jutra, które z pewnością są bardziej zrównoważone i skomunikowane ze światem, ale których istotym elementem jest włoskie piękno zawsze wyróżniające nasze „dzieła sztuki” na czterech kółkach.

Jedną z głównych innowacji odnowionych Officine Classiche jest większe powiązanie z tożsamością korporacyjną FCA Heritage, co jest kontynuacją drogi obranej w 2019 roku i zainaugurowanej wraz z nową siedzibą, Heritage Hub, a następnie kontynuowanej na początku 2020 roku wraz z powstaniem Heritage Gallery, która mieści się w Mirafiori Motor Village.

Ponadto, odnowiona wersja Officine Classiche jest wyrazem hołdu dla słynnego zakładu przemysłowego Mirafiori, największego kompleksu FCA na świecie, który jest ich gospodarzem od 2015 roku. Ściany pracowni obecnie ozdobione są sugestywnymi historycznymi zdjęciami z produkcji w turyńskim zakładzie, występującymi na przemian ze współczesnymi grafikami i zdjęciami przedstawiającymi najbardziej kultowe samochody marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth.

W ten sposób powstało przyjazne, eleganckie wnętrze, które pomimo swojej lokalizacji w fabryce, może nawiązać synergiczny „dialog” z innymi działami znajdującymi się w kompleksie: od Centrum Dziedzictwa (Heritage Hub) po Heritage Gallery, od siedziby Abarth & C. po Centrum Projektowe FCA dla regionu EMEA.

Officine Classiche, założone w 2015 r. w siedzibie Abarth&C. przy Via Plava w Turynie, w miejscu dawnego budynku Officina 81, stanowiącego część ogromnej strefy przemysłowej Mirafiori, zajmują obecnie powierzchnię około 6000 m2, w porównaniu do początkowych 900 m2, i są wyposażone w 12 podnośników, obrabiarki i linię do wykończeń, w tym kabinę specjalnie zaprojektowaną do malowania poszczególnych elementów. Wnętrze serwisu i sprzęt zaplanowano i dobrano we współpracy ze specjalistami z marki Mopar.

To tutaj wykonuje się wszystkie naprawy, renowacje i certyfikacje zabytkowych samochodów marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth, należących zarówno do prywatnych kolekcjonerów, jak i do bezcennej kolekcji FCA Heritage. Łącznie, od 2015 roku do chwili obecnej przeprowadzono dziesiątki renowacji, a właścicielom samochodów z całego świata wydano około 500 certyfikatów: od Japonii po Stany Zjednoczone, od Kostaryki po Tajlandię i nawet po karaibską wyspę Antigua.

Dokładność i wierność każdej naprawy gwarantuje zastosowanie oryginalnych danych produkcyjnych i rysunków technicznych każdego modelu przechowywanych w archiwach firmy, a także unikalne doświadczenie zespołu specjalistów FCA Heritage.  W istocie bowiem, ten sam zespół, który dba o zabytkową kolekcję FCA, jest do dyspozycji Klientów prywatnych, oferując usługi począwszy od zwykłego przeglądu po kompletną renowację: obejmującą diagnostykę, renowację wnętrza, naprawę poszczególnych elementów mechanicznych i estetycznych oraz kompletne testy końcowe.

FCA Heritage bierze udział w wystawie poświęconej legendarnej historii Lingotto

Oprócz napraw i renowacji, Officine Classiche zajmują się również wydawaniem „Certyfikatów autentyczności”. Po szczegółowej analizie każdego aspektu samochodu zabytkowego oraz skrupulatnej weryfikacji jego danych produkcyjnych i specyfikacji technicznych w archiwach firmy, FCA Heritage potwierdza autentyczność pojazdu, podkreślając w ten sposób jego wartość. Proces certyfikacji wymaga, aby każdy samochód przeszedł rygorystyczny proces kontroli i oceny przeprowadzony przez zespół ekspertów FCA Heritage, którzy dokładnie sprawdzają autentyczność auta i jego komponentów oraz prawidłowe działanie najważniejszych części mechanicznych. Certyfikat autentyczności jest dostępny dla samochodów zabytkowych modeli marek Alfa Romeo, Fiat, Lancia i Abarth lub, jeśli Klient sobie tego życzy, sprawdzenie samochodu można wykonać również w domu Klienta.

Źródło: FCA