KIA XCeed Plug-in Hybrid (PHEV) – atrakcyjna hybryda w terenowym stylu

Europejska oferta marki KIA wciąż się wzbogaca o atrakcyjne modele. Jednym z nich jest crossover XCeed, który również oferowany jest w wersji hybrydowej. To model, który potrafi nie tylko zauroczyć swoją dynamiczną sylwetką, ale dać także wiele satysfakcji jego użytkownikowi.

To auto praktyczne, szczególnie dla użytkowników, którzy codziennie z domu do pracy pokonują dystans 20-30 km. W przypadku korzystania ze stacji publicznej po około 2 godzinach i 15 minutach akumulator będzie w pełni naładowany. W warunkach miejskich mogą z powodzeniem korzystać z napędu elektrycznego (przynajmniej na części tego dystansu). Teoretycznie prądu powinno wystarczyć na 59 km, ale praktycznie jest to ok. 40 km, bo uzależnione jest to od naszej techniki jazdy. Im lżej naciskamy pedał gazu, tym dojedziemy dalej. Kia XCeed Plug-in Hybrid (PHEV) ma napęd hybrydowy z możliwością ładowania z domowego gniazdka oraz oczywiście silnik spalinowy, z którego korzystamy najczęściej. Takie rozwiązanie jest znacznie praktyczniejsze od typowego elektryka, bo mamy możliwość korzystania z dwóch rodzajów napędu. Nie musimy się martwić wyczerpaną baterią, bo w tym momencie do dyspozycji mamy standardową jednostkę spalinową. Łączna moc systemowa napędu to 141 KM i maksymalny moment obrotowy 265 Nm, z czego jednostka spalinowa o pojemności skokowej 1580 cm3 i mocy 105 KM. Producent zastosował 7-stopniowe przekładni dwusprzęgłowej DCT, a nie bezstopniową przekładnię CVT, jak w wielu innych popularnych hybrydach.

KiaCharge – w Polsce już ruszyła usługa

Warto przy tym pamiętać, iż po wciśnięciu wtyczki do gniazda pojazdu następuje jej zablokowanie i nie możemy jej wyjąć bez zwolnienia specjalnej blokady. Cięgło linki znajduje się w komorze silnika i nie jest dostępne bez otwarcia jego pokrywy. Takie rozwiązanie zabezpiecza przed ewentualną próbą kradzieży przewodu zasilającego.

KIA XCeed Plug-in Hybrid (PHEV) – cyfrowe rozwiązania ułatwiają życie kierowcy

Cyfrowy zestaw wskaźników wysokiej rozdzielczości o przekątnej 12,3 cala umożliwia wygodne monitorowanie najważniejszych parametrów, takich jak: tryb napędu, poziom naładowania akumulatora oraz aktualny zasięg pojazdu.

Najnowszy system nawigacji i multimediów marki Kia z ekranem dotykowym o przekątnej 10,25 cala wyznacza nowe standardy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej funkcji dzielonego ekranu umożliwia obsługiwanie do trzech aplikacji jednocześnie. Prezentuje przydatne informacje o przepływie energii, stopniu naładowania akumulatora, a także inne istotne informacje dotyczące napędu Plug-in Hybrid.

Po podłączeniu złącza do gniazda ładowania trzy diody LED, umieszczone pośrodku deski rozdzielczej pod szybą czołową, informują o przebiegu ładowania i stanie naładowania akumulatora. Widoczny z zewnątrz wskaźnik umożliwia sprawdzenie aktualnego stanu ładowania pojazdu.

Kia XCeed umożliwia łatwą łączność ze światem. Aplikacje Android Auto™ oraz Apple CarPlay™ zapewniają nie tylko połączenie, ale i pełną wygodę. Aby dotrzeć do celu, wystarczy ustawić punkt docelowy na 10,25-calowym ekranie dotykowym systemu nawigacji albo wysłać trasę z aplikacji mobilnej UVO. Można również ładować bezprzewodowo telefon, sterować funkcjami za pomocą poleceń głosowych oraz korzystać z łącza Bluetooth ® do odtwarzania muzyki i prowadzenia rozmów telefonicznych.

Nowa usługa Kia Live korzystając z karty SIM systemu multimedialnego, wyszukuje i aktualizuje na bieżąco wybrane dane i przesyła do systemu nawigacji wiele informacji na temat podróży. Po aktywacji usługa Kia Live,  . Dzięki niej kierowca ma dostęp do informacji bezpośrednio na ekranie systemu nawigacji. Z kolei aplikacja UVO umożliwia dostęp za pomocą smartfona z systemem Android lub iOS do szeregu danych o samochodzie. System spełnia wymogi najnowszej dyrektywy UE o ochronie danych i zapewnia najwyższy poziom prywatności.

W tym aucie jest tyle samo miejsca jak w hatchbacku Ceed. Natomiast baterie spowodowały znaczne zmniejszenie pojemności bagażnika, który ma 291 litrów ze schowkiem na ładowarkę i kabel zamiast 426 litrów.

KIA XCeed Plug-in Hybrid (PHEV) – podsumowanie

Model ten Kia określa jako CUV (Crossover Utility Vehicle). W porównaniu z pięciodrzwiową wersją modelu Ceed auto jest wyższe o 5 cm. Z cała pewnością, to kolejny atrakcyjny model południowokoreańskiej marki, chociaż szkoda, że nie jest dostępny z napędem na cztery koła. Rodzina Ceed obecnie oferuje cztery modele – hatchback, kombi, ProCeed i XCeed. Każdy z nich ma swoje zalety i każdy z nich jest w swoim rodzaju atrakcyjny. To także świadczy o przemyślanej polityce producenta, który z powodzeniem zaistniał na rynkach europejskich i stworzył groźną alternatywę dla wieloletnich liderów.