MINI Countryman powerded by X-raid

Ten największy, pięciodrzwiowy model brytyjskiej marki premium o wszechstronnym wnętrzu to prawdziwy multitalent nie tylko w codziennym użytkowaniu. Jego solidna konstrukcja, potężne silniki i opcjonalny system napędu na wszystkie koła ALL4 zapewniają nieskrępowaną frajdę z jazdy także poza utwardzonymi drogami.

I nie tylko to: jako pojazd towarzyszący, zwycięskiego zespołu X-raid z rajdu Dakar, MINI Countryman już kilkakrotnie sprawdziło się w ekstremalnych warunkach dzięki swym dynamicznym osiągom i wszechstronności. Teraz również fani MINI mogą korzystać z doświadczeń odnoszących sukcesy specjalistów offroadowych. Modyfikacje układu jezdnego wyprowadzone bezpośrednio ze sportów rajdowych zmieniają standardowy pięciodrzwiowy model w MINI Countryman Powered by X-raid.

Elementy doposażenia do jazdy terenowej, które oferuje zespół X-raid z heskiej miejscowości Trebur, to znacznie większy prześwit, wyjątkowo odporne obręcze kół i opony o wyższych bokach. Zostały one opracowane specjalnie do MINI Countryman.

MINI, zespół X-raid i Rajd Dakar – ta trójka już od dziesięciu lat jest synonimem wyjątkowego sukcesu w sportach motorowych. W latach 2012-2015 zespół X-raid cztery razy z rzędu odniósł dla MINI zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w edycjach tego międzynarodowego rajdu. Rok 2020 r. przyniósł kolejne zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Tym razem rajd prowadził Arabię Saudyjską. W MINI Countryman Powered by X-raid można autentycznie odczuć nie tylko splendor pięciu zwycięstw w Rajdzie Dakar, ale także technologię, która się do nich przyczyniła.

Podróż MINI Cooper S All 4 z namiotem dachowym przez północne Włochy

Zespół X-raid zna specyfikę modelu MINI Countryman, a także obciążenia – równie duże dla ludzi, co dla samochodów – występujące podczas rajdów długodystansowych na piasku pustynnym, szutrze, błocie i kamieniach. Jego wiedza nie tylko wpływa na rozwój i konstrukcję zwycięskich modeli Rajdu Dakar, takich jak MINI ALL4 Racing czy MINI John Cooper Works Buggy, ale także jest wykorzystywana do coraz lepszego przygotowania pojazdów serwisowych. Doprowadziło to do obszernych modyfikacji układu jezdnego i karoserii, dzięki którym MINI Countryman stało się wyjątkowo niezawodnym towarzyszem na liczących często setki kilometrów etapach wyścigu.

Zwiększony prześwit i środki zapobiegające przebiciu opon ułatwiły pojazdom serwisowym zespołu X-raid poruszanie się po wąskich, wyboistych i okolonych ostrymi skałami andyjskich trasach między Argentyną a Chile, a także po nierównym terenie pustyni Arabii Saudyjskiej. Dlatego MINI Countryman Powered by X-raid jest teraz doskonale przygotowane na indywidualne wyzwania poza utwardzonymi drogami. Podwyższone zawieszenie oraz duży rozmiar obręczy kół i opon zwiększają prześwit MINI Countryman o łącznie 40 milimetrów. Pozwoliło to znacznie zwiększyć głębokość brodzenia i kąt rampowy pojazdu.

Skuteczną ochronę przed uszkodzeniem opon zapewniają koła opracowane specjalnie na potrzeby rajdów. Wytrzymały pierścień obręczy sprawia, że w przypadku uszkodzenia na skalistej nawierzchni nie ma potrzeby wymiany całego koła. Ponadto daje on wrażenie mocy i wizualnie ukrywa wysokie boki opony.

Informacje o zakresie doposażenia, cenach i dostępności można uzyskać pod adresem: offroad@x-raid.

Źródło: BMW, X-raid