Rusza akcja „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” – diagności za darmo sprawdzą ustawienie świateł

W trosce o bezpieczeństwo kierowców, oraz innych uczestników ruchu drogowego, 22 października br. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego zainaugurowało akcję „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”.

Przez kilka najbliższych tygodni policjanci we współpracy z partnerami, do których należy m.in. twórca aplikacji Yanosik, firma Neptis S.A., przeprowadzą działania prewencyjno-kontrolne związane z odpowiednim oświetleniem pojazdów.

Ta, organizowana już po raz piąty, kampania ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, iż niepoprawne oświetlenie samochodu ma nie tylko negatywny wpływ na komfort jazdy, ale może też prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach. Z raportu przygotowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika bowiem, że największy wskaźnik osób zabitych dotyczy właśnie wypadków w porze nocnej, które miały miejsce na nieoświetlonych drogach – w co czwartym takim zdarzeniu ginie człowiek. Dla porównania, skutkiem śmiertelnym kończy się co trzynasty wypadek w porze dziennej.

Yanosik – o czym powinien pamiętać kierowca jesienią

Powyższe dane dotyczą jazdy nocnej, jednak nie da się ukryć, że jesienią i zimą zmrok zapada już około godziny 16. O tej porze ruch na drogach jest całkiem spory, więc oślepiające reflektory czy źle ustawione światła stają się jeszcze bardziej niebezpieczne. Mamy tego świadomość, dlatego też akcję Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” nieprzypadkowo organizujemy w tych miesiącach, kiedy to odpowiednie oświetlenie ma dla kierowców największe znaczenie – mówi komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W trakcie kampanii policjanci skupią się na edukowaniu kierowców oraz kontroli oświetlenia w samochodach. Ponadto kierujący będą mogli za darmo sprawdzić ustawienie świateł w aucie. Do akcji przyłączyło się bowiem ponad 1200 stacji kontroli pojazdów, w których w dniach: 24.10, 7.11 i 21.11 diagności zweryfikują np. stan lamp czy poprawne działanie żarówek. O tym, gdzie konkretnie będzie można sprawdzić światła, kierowcy dowiedzą się m.in. z aplikacji Yanosik.

Jesteśmy twórcami aplikacji, z której miesięcznie korzysta ponad 2 mln kierowców. Jej podstawowym zadaniem jest ostrzeganie kierujących pojazdami o niebezpiecznych sytuacjach występujących na drogach. Mamy jednak świadomość, że zagrożenie może spowodować sam kierowca np. poprzez nieodpowiednio ustawione oświetlenie w aucie. Dlatego już po raz kolejny, zdecydowaliśmy się przyłączyć do akcji Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”.  Za pośrednictwem aplikacji Yanosik będziemy informować kierujących o możliwości bezpłatnego sprawdzenia świateł oraz kierować ich do najbliższej stacji kontroli pojazdów, która bierze udział w kampanii. Tym, co ogromnie nas cieszy, jest fakt, że punktów tych do akcji zgłosiło się już ponad 1200, a ich liczba nadal rośnie. Jest ich już sześciokrotnie więcej niż w roku ubiegłym – opowiada Julia Rachwalska z firmy Yanosik.

O tym, że wielu kierowców powinno skorzystać z możliwości bezpłatnej wizyty w stacji kontroli pojazdów, mogą świadczyć dane dotyczące oświetlenia samochodu zebrane przez Instytut Transportu Samochodowego.

Z naszych informacji wynika, że nawet 80% pojazdów poruszających się po polskich drogach może mieć źle ustawione światła. Jeśli są za wysoko – oślepiają innych kierowców, jeśli zbyt nisko – niedostatecznie oświetlają jezdnię. Aby mieć pewność, że znajdują się one w odpowiednim położeniu, warto skorzystać z porad specjalistów. Akcja Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” jest do tego doskonałą okazją – komentuje Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Działania prowadzone w ramach akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” potrwają do 15 grudnia 2020. Poza firmą Neptis S.A. partnerami przedsięwzięcia są również: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a także firma Screen Network S.A. dysponująca wysokiej jakości ekranami LED rozlokowanymi na terenie całego kraju.

Źródło: Yanosik