Najdroższe auta, które zaginęły bez wieści

Samochody giną nie od dzisiaj. Często jednak te najdroższe przepadają gdzieś bez wieści. Brytyjska spółka Select Car Leasing stworzyła mapę najbardziej znanych przypadków, które wydarzyły się w latach 1912-2014.

Za największy przypadek kradzieży auta w Europie uznano Bugatti Type 57 SC. W latach trzydziestych XX wieku wyprodukowano tylko takie cztery egzemplarze, ale do nabywcy dotarły jedynie trzy. Ten czwarty Ettore Bugatti chciał ukryć przed niemieckimi nazistami. Auto zostało wysłane pociągiem do Bordeaux, ale na miejsce już nie dotarło. Na ten temat powstały różne legendy, ale do dzisiaj auto się nie odnalazło.

Bardzo drogie byłoby dzisiaj Ferrari 375 MM. Powstała seria 26 egzemplarzy, a jeden z nich kupił włoski przemysłowiec i kolekcjoner Enrico Wax. Auto zaparkowało w swoim garaży na terenie Genui, z którego w 1953 roku nagle zniknęło. Do dzisiaj nie wiadomo, co z nim się stało.

Ciekawa historia dotyczy Horcha 855 Spezial, który zniknął w 2014 roku w Kijowie. Auto należało do ówczesnego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowicza, który w 2014 roku został pozbawiony władzy i uciekł do Rosji. Istnieje prawdopodobieństwo, iż ktoś sobie tego cennego Horcha przywłaszczył.

Na europejskiej części mapy znajdują się takie auta jak m.in. Cord Speedster, Plymouth Fury, Amilcar CGSS i koncept BMW Garmisch Bertone.

125 lat Skody | Skoda Sagitta – czeski projekt taniego auta dla ludu

Drugim najcenniejszym autem na tej liście jest Duesenberg SJ-506 z lat trzydziestych minionego stulecia. Pojazd napędzany ośmiocylindrowym silnikiem z kompresorem w 1934 roku został zaprezentowany w Paryżu, skąd trafił do Emila Beghaina i w następnym roku pojawił się na starcie legendarnego wyścigu Le Mans. Kolejnym etapem była Algieria, z której właściciel i jego cacko musieli się wyprowadzić w 1962 roku, gdy ogłoszono niezależność od Francji. Jaki był ich dalszy los, tego nie wiemy.

Także kilka interesujących i cennych pojazdów zginęło bez wieści w USA. To przede wszystkim Porsche 550 Spyder, w którym zginął słynny amerykański aktor James Dean. Wrak zakupił George Barris, który najpierw sprzedał część elementów, a później wrak wypożyczył policji do kampanii związanej z bezpieczeństwem. W 1960 roku podczas transportu z Miami do Los Angeles pojazd nieoczekiwanie zniknął.

Sławnego właściciela miał także zaginiony Shelby GT500. Należał bowiem do Jima Morrisona, piosenkarza zespołu The Doors. Został ukradziony po wypadku własciciela w 1969 roku. Według świadków, Morrison po tym zdarzeniu udał się do pobliskiego baru po pomoc, ale gdy wrócił na miejsce zdarzenia, auta już tam nie było.

Na wschodnim wybrzeżu w 1997 roku zniknął Aston Martin DB5, który znany był z udziału w filmie Goldfinger z Jamesem Bondem. Został ukradziony z hangaru lotniska na Florydzie.

Koncept Oldsmobile Golden Rocket wzbudzał duże zainteresowanie swoim nietypowym designem. Zaginął w 1963 roku.

Na mapie USA znalazły sie jeszcze takie auta jak: Buick Wildcat, Chevrolet Waldorf Nomad, Cadillac La Espada czy Bettencourt-Zupan Coupe.

Należy jeszcze wspomnieć o dwóch takich autach jak: Chrysler Norseman i Renault Type CB Coupe De Ville, które znalazły się na dnie Oceanu Atlantyckiego po katastrofie legendarnego Titanica. Co prawda te auta nie zostały ukradzione, ale także ich obecne miejsce nie jest dokładnie znane.

Źródło: Select Car Leasing