Nowy Volkswagen Caddy – światowa premiera

Volkswagen Samochody Dostawcze zaprasza na światową premierę nowego Caddy California. Choć jest to niewątpliwie następca wielofunkcyjnego Caddy Beach, każdy najdrobniejszy szczegół tego samochodu został przemyślany, przeprojektowany i przebudowany na nowo. W ten sposób powstało perfekcyjne połączenie kompaktowego vana i inteligentnie zaprojektowanego kampera.

Jego nazwa mówi sama za siebie: California. Oznacza ona innowacyjne, szczegółowe rozwiązania, które z Californii budowanej na bazie Transportera T3, T4, T5, T6 i T6.1 uczyniły najbardziej udany samochód kempingowy na świecie. W roku 2019 Volkswagen Samochody Dostawcze przeniósł prezentowaną w Californii filozofię „wielofunkcyjnego narzędzia” do Grand Californii – dużego kampera zbudowanego na bazie Craftera. Teraz, w roku 2020, w segmencie kompaktowych samochodów kempingowych debiutuje nowy Caddy California, który podobnie jak Grand California w całości powstaje w polskiej fabryce Volkswagen Poznań. Od teraz dostępne są zatem trzy różne modele California – rodzina samochodów kempingowych na każdy budżet, każdą podróż i każdą przygodę.

Volkswagen Caddy California powstał na bazie Caddy piątej generacji. Jest zatem pierwszym kamperem wykorzystującym benefity modułowej platformy konstrukcyjnej dla samochodów z silnikiem montowanym poprzecznie (MQB): najnowsze rozwiązania techniczne i znaczny przyrost przestrzeni. Nowy kompaktowy kamper produkowany jest w Polsce, w fabryce Volkswagen Poznań. Zakłady te są jedynymi na świecie, w których od początku do końca budowane są modele Caddy i Crafter oraz bazujące na nich samochody kempingowe.

Volkswagen Grand California z numerem 2500

Caddy California o długości 4501 mm pojawi się na rynku jeszcze przed końcem tego roku, natomiast wersja z większym rozstawem osi – o długości 4853 mm, w roku 2021. Samochód zachwyca przemyślanymi do ostatniego szczegółu rozwiązaniami. Wśród nich jest np. nowe rozkładane łóżko. Dzięki talerzowym sprężynom i wysokiej jakości materacowi, jego konstrukcja zapewnia tak samo wysoki komfort snu jak łóżka w T6.1 California i Grand California.

Łóżko jest bardzo duże. Jego wymiary to 1980 x 1070 mm. Po złożeniu zmniejsza się jednak do jednej trzeciej długości. Podczas gdy w poprzednim modelu drugi rząd siedzeń był częścią konstrukcji łóżka, teraz już tak nie jest. Dlatego przed podróżą siedzenia w drugim rzędzie można bardzo łatwo wyjąć. Również w tym obszarze Caddy California zapewnia znacznie więcej miejsca do przechowywania.

Nowa mini kuchnia sprawia, że ten kompaktowy kamper jest jeszcze bardziej wszechstronny

Opcjonalna mini kuchnia w Caddy California to nowa funkcja, atrakcja i unikalna cecha w tej klasie samochodów kempingowych. Umieszczona jest z tyłu, po lewej stronie przestrzeni ładunkowej, pod łóżkiem, a po otwarciu tylnej klapy można ją łatwo wysunąć. Podniesiona klapa tylna zapewnia również ochronę przed deszczem podczas gotowania. Nowa kuchenka wysuwana jest z tylnej części pojazdu, daje więc stojącemu na zewnątrz gotującemu optymalny dostęp do niej i możliwość gotowania na stojąco. Mini kuchnia składa się z dwóch części. W górnej części znajduje się jednopalnikowa kuchenka gazowa z osłoną przed wiatrem i poręczną półką. Natomiast w dolnej, wysuwanej części znajduje się pojemnik na sztućce oraz dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń i prowiantu. W tylnej części kuchni znajduje się bezpiecznie zamykana, wentylowana skrzynia na butlę gazową (ciężar wypełnienia butli ok. 1,85 kg). Z mini kuchnią na pokładzie, Caddy California została zaszczycona homologacją jako samochód kempingowy.

Po raz pierwszy z panoramicznym dachem o powierzchni 1,4 m2

Caddy California może być opcjonalnie skonfigurowany z dużym panoramicznym dachem. W nocy szklany dach o powierzchni 1,4 m2 daje wspaniały widok na gwiazdy, a w dzień zalewa wnętrze światłem. Volkswagen Samochody Dostawcze dodatkowo udoskonalił praktyczny system toreb do przechowywania, które mogą pomieścić przedmioty o wadze do pięciu kilogramów z każdej strony. Torby te zawiesza się na bocznych oknach w tyle pojazdu. System zasłon również został udoskonalony. Jasne zasłony na przednich szybach bocznych i na szybie tylnej, są zabezpieczone magnesami wszytymi w materiał. Natomiast tylne okna boczne są zasłonięte przez torby do przechowywania. W przypadku przedniej szyby i panoramicznego, szklanego dachu, oprócz magnesów stosowane są jeszcze inne mocowania.

Inteligentne rozwiązania doskonałe na camping

Nowe otwory wentylacyjne ze zintegrowaną siatką przeciw owadom na drzwi kierowcy i pasażera – bezpiecznie utrzymywane w miejscu przez boczne szyby i ramę drzwi – podczas postoju na polu biwakowym optymalizują klimat we wnętrzu auta. Nowy system z płynnie przyciemnianymi diodowymi lampkami emitującymi światło o barwie ciepłej bieli, zapewnia możliwość indywidualnego ustawienia jasności światła nad łóżkiem. Dobre oświetlenie tyłu pojazdu przy otwartej klapie tylnej dają dodatkowe lampy diodowe. Dwa krzesła kempingowe i stół kempingowy – klasyka lekka i praktyczna – można szybko schować do przeprojektowanej torby pod łóżkiem.

Dołączany namiot czyni z Caddy California naprawdę rodzinnego kampera

Kolejna nowość: nowy, modułowy system namiotowy1, który można połączyć z Caddy California. Ponieważ namiot ten jest układem właściwie wolnostojącym, może być również używany oddzielnie, bez połączenia z autem. W razie potrzeby namiot można powiększyć poprzez dodanie kabiny sypialnej. W taki sposób tworzy się wystarczająco dużo miejsca dla rodziny i całego jej wyposażenia kempingowego. Dwie osoby śpią w tym przypadku w Caddy California, a dwie w nowym namiocie. Dzięki pneumatycznej konstrukcji jest on szybki i niezwykle łatwy do postawienia. Duże okna, które można otworzyć w całości, zapewniają dopływ światła w ciągu dnia.

Rozbudowane systemy infotainment najnowszej generacji

Dzięki zbudowaniu tego samochodu na platformie MQB, możliwe było zamontowanie w nim najnowszych rozwiązań technicznych i elektronicznych. Nowy „Digital Cockpit” (opcjonalna, w pełni cyfrowa tablica wskaźników i zegarów), radio i systemy infotainment z nawet 10-calowymi wyświetlaczami, dają kierowcy i pasażerowi na przednim fotelu wiele możliwości korzystania z nich. Połączenie „Digital Cockpit” i najwyższej wersji systemu nawigacji Discover Pro z 10-calowym wyświetlaczem, kreuje zupełnie nowe, cyfrowe środowisko: „Innovision Cockpit”. Za pośrednictwem jednostki connectivity online (OCU) ze zintegrowanym systemem eSIM, systemy infotainment mają dostęp do mobilnych usług i funkcji online „Volkswagen We”. Dzięki temu, nowy Caddy California jest zawsze połączony z siecią.

Półautomatyczna jazda i manewrowanie pojazdem

Wśród technicznych nowości, w które wyposażono Caddy California, są najnowszej generacji systemy wsparcia kierowcy, takie jak Travel Assist – system pozwalający na częściowo zautomatyzowaną jazdę w pełnym zakresie prędkości. Inna nowość: Trailer Assist – również pozwalający na częściowo zautomatyzowane, a przez to niezwykle ułatwione manewrowanie pojazdem z przyczepą. W nowym Caddy California dostępnych będzie w sumie dziewiętnaście różnych systemów wsparcia kierowcy.

Zrównoważone środowiskowo jednostki napędowe i opcjonalny napęd na cztery koła

Silniki montowane w Caddy California – nowe turbo diesle TDI – są zrównoważone środowiskowo. Dzięki podwójnemu katalizatorowi SCR i dzięki podwójnemu wtryskowi AdBlue, emisja tlenków azotu (NOx) jest znacznie ograniczona w porównaniu z poprzednim modelem. Na początku silniki TDI będą dostępne w dwóch wersjach mocy: 55 kW (75 KM) i 90 kW (122 KM). Wydajność silników TDI dodatkowo poprawia nowa stylistyka zewnętrzna Caddy California. Dzięki niej, wartość cw została obniżona do 0,30 (poprzedni model: 0,33), co stanowi nowy punkt odniesienia dla tego segmentu pojazdów. Ważną rzeczą dla każdego, kto lubi biwakować poza utartymi szlakami jest to, że podobnie jak w przypadku Caddy Beach, Caddy California będzie również dostępny z napędem na wszystkie koła (4MOTION), co jest świetną alternatywą dla standardowego napędu na przednią oś.

Odkrywaj kampery online na wirtualnej wystawie

Począwszy od 4 września 2020 roku, Volkswagen Samochody Dostawcze rozpoczyna prezentację nowego Caddy California – po raz pierwszy dla szerszej publiczności – na wirtualnym stoisku wystawowym.

1) Namiot jest częścią oferty Volkswagen Accessories i w sprzedaży pojawi się w terminie późniejszym.

Źródło: Volkswagen