Warszawa wprowadza wyższe kary za brak biletu parkingowego

Koniec parkowania bez wniesienia stosownej opłaty! Po wielu zapowiedziach warszawscy radni zdecydowali się podwyższyć karę do 250 zł. Kierowca może liczyć na jej obniżenie do 170 zł, jeżeli dokona płatności w przeciągu siedmiu dni.

Za wyższą karą głosowało 38 radnych, 18 było przeciw, a jedna osoba postanowiła się wstrzymać od głosu. Dotychczas niesforni kierowcy mogli oczekiwać tylko 50 zł kary i często przy wielogodzinnym parkowaniu im się to bardziej opłaciło. Przykładowo, 10 godzin parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie kosztowało 31,80 zł. Jednak od niedawna ulice stolicy patrolują mobilne patrole i dokonują szybkiej elektronicznej kontroli. Nowe przepisy będą obowiązywać od 7 września 2020 roku.

Ranking 2020 – jakie miasta są najbardziej przyjazne kierowcom?

Natychmiast po ogłoszeniu decyzji warszawskich radnych rozpoczęła się wielka internetowa dyskusja, w której głownie zarzucano Prezydentowi m.st. Warszawy niedotrzymanie obietnic wyborczych. Niestety, przeciwnicy nie doczytali do końca, czego ta uchwała dotyczy. Zawsze warto czytać ze zrozumieniem. Parkowanie na terenie Warszawy nie podrożało, ale dla zdyscyplinowania niesfornych kierowców, podniesiono pięciokrotnie karę za brak wniesienia stosownej opłaty parkingowej.

Opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia, w godzinach 8:00-18:00. Opłatę za postój pojazdu należy wnieść niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu.

Obowiązują następujące stawki za postój:

  • pierwsza godzina – 3,00 zł
  • druga godzina – 3,60 zł
  • trzecia godzina – 4,20 zł
  • czwarta i kolejne godziny – po 3,00 zł

Opłata minimalna za postój wynosi 0,50 zł, co jest równoważne 10 minutom postoju. Nie ma możliwości opłacenia krótszego czasu postoju.

Opłaty za poszczególne godziny postoju sumują się, np. opłata za 3 godziny postoju wynosi 10,80 zł (tzn. 3,00 zł za pierwszą godzinę + 3,60 zł za drugą godzinę + 4,20 zł za trzecią godzinę postoju).

Możliwe jest wnoszenie opłat za odcinki czasu krótsze niż godzina, z zachowaniem warunku opłaty minimalnej (0,50 zł).

Opłaty za postój można wnosić:

  • za pomocą systemu płatności mobilnych
  • w parkomacie

Płatności mobilne – aplikacje mobiParking i MoBilet

Kierowcy mogą korzystać z usług dwóch operatorów:

W celu wnoszenia opłat za postój za pomocą systemu płatności mobilnych, należy najpierw założyć konto w mobiParking lub MoBilet oraz „podpiąć” kartę płatniczą lub zasilić je środkami. Rozpoczęcie i kończenie parkowania realizowane jest za pomocą jednego ze sposobów:

Szczegółowa instrukcja korzystania z systemu komend głosowych IVR oraz SMS dostępna jest tutaj.otwiera się w nowej karcie

Przed skorzystaniem z usługi mobiParking i moBilet, należy czytelnie oznaczyć pojazd (do wyboru):

Źródło: ZDM