Honda e i Honda Fireblade w centrum ekspozycji prestiżowego Muzeum Red Dot Design

Honda e, elektryczny samochód nowej generacji oraz motocykl klasy superbike, Honda CBR1000RR-R Fireblade SP, zostały wyeksponowane w historycznym Muzeum Red Dot Design, na jednej z najbardziej znaczących wystaw współczesnej stylistyki na świecie. Honda e zajmuje również eksponowane miejsce na specjalnej wystawie „Kamieni Milowych Współczesnej Stylistyki”, jako jeden z 76 najlepszych produktów roku 2020 i stylistyczny drogowskaz międzynarodowego wzornictwa.

Wysoko oceniony kompaktowy pojazd elektryczny Hondy – Honda e – otrzymał nagrodę „Red Dot: Best of the Best 2020” za przełomową stylistykę produktu. Jest to najwyższe wyróżnienie prestiżowego międzynarodowego konkursu „Red Dot”, zarezerwowane dla najlepszych produktów w każdej kategorii. Honda e otrzymała również wyróżnienie Red Dot 2020 w meta-kategorii „Inteligentnych Produktów”, a CBR1000RR-R Fireblade SP otrzymał nagrodę Red Dot za wybitny design w kategorii motocykli.

Honda Civic Type R Limited Edition z nowym rekordem na torze Suzuka

Oba pojazdy są ważną częścią specjalnej wystawy prezentującej lata 2020/21 w znanym na świecie Muzeum Red Dot Design w Essen w Niemczech.

Peter Zec, dyrektor generalny i założyciel Red Dot Design Award, powiedział: „Honda e to nie tylko samochód – to coś znacznie więcej. Honda e otrzymała nagrodę Red Dot: Best of the Best, ponieważ jury od pierwszego wejrzenia było zachwycone tym samochodem. Nie było wątpliwości, że od początku zasługiwał on na tę nagrodę.

Honda szuka rozwiązań na przyszłość i stawia czoła wyzwaniom mobilności w mieście, prowadząc fantastyczne prace badawczo-rozwojowe. Uważam, że Honda e to swego rodzaju zmiana paradygmatu: nie mówimy tylko o elektromobilności, mówimy o nowych rozwiązaniach w cyfrowym świecie, a Honda e idealnie wpisuje się w tę scenerię. Łącząc dom z mobilnością, jest naprawdę inteligentnym produktem i wykracza daleko poza naszą wyobraźnię. W obecnej chwili nie znam żadnego innego samochodu, który mógłby to zaoferować.”

Od unikalnych wklęsłych czarnych paneli i charakterystycznych przednich i tylnych świateł LED, po czyste linie i gładko ukształtowane powierzchnie, które optymalizują wydajność aerodynamiczną pojazdu, Honda e na nowo definiuje tożsamość małego pojazdu dostosowanego do nowej ery mobilności w mieście. Elementem tej wymagającej filozofii projektowania samochodu jest system kamer bocznych, który zastępuje konwencjonalne lusterka boczne – pierwszy w segmencie samochodów kompaktowych.

Makoto Iwaki, Dyrektor Kreatywny modelu Honda e dodał: „Honda e została zaprojektowana, aby stworzyć nowe relacje między ludźmi, społeczeństwem i samochodem, przy jednoczesnym uwzględnieniu wizji przyszłości Hondy. Będziemy wciąż dokładać wszelkich starań, aby urzeczywistnić tę wizję z pomocą Honda Design. Jestem szczęśliwy z powodu otrzymania tej prestiżowej nagrody i jednocześnie niezwykle dumny, że Honda e znajduje się w Muzeum Red Dot Design, aby świat mógł ją docenić i się nią cieszyć. Bardzo wszystkim dziękuję.”

Nowa Honda e to pierwszy w pełni elektryczny seryjny samochód Hondy, oferowany na rynku europejskim. Ten model odgrywa kluczową rolę w zobowiązaniu Hondy dotyczącym zelektryfikowania do 2022 roku całej gamy modeli samochodów dostępnych na rynku europejskim.

CBR1000RR-R Fireblade SP, który zdobył nagrodę Red Dot 2020 w kategorii motocykli, to najnowszy jednoślad Hondy noszący emblemat Fireblade. Nowy model 2020 został opracowany pod hasłem „Born to Race” („Stworzony do wyścigów”), z naciskiem na osiągi na torze i nową, radykalną stylistykę.

Jurorzy Red Dot przez kilka dni sprawdzali granice możliwości i testowali osiągi supermotocykla, oceniając też jego funkcjonalność i wygląd.

Peter Zec skomentował: „Jeżeli myślę o Hondzie, pierwszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl, są motocykle. Fireblade zasługuje na nagrodę Red Dot, ponieważ bardzo się spodobał jury – mamy naprawdę szalonych sędziów, którzy rzucili motocyklowi wyzwanie, włącznie z zawodnikiem wyścigów motocyklowych. Motocykl prezentuje nie tylko dobry design, ale również doskonałe osiągi, co jest głównym powodem, dla którego otrzymał nagrodę Red Dot.”

W swojej ocenie jurorzy pochwalili CBR1000RR-R Fireblade SP za inspirowany wyścigami projekt, dobrze wyważone linie i aerodynamiczną stylistykę. Jurorzy chwalili również radość z jazdy, której dostarcza i wyjątkowe osiągi podczas testów. Minimalistyczna powierzchnia czołowa, agresywnie wygięte owiewki boczne i wydłużone dolne osłony, a także różnorodne dyfuzory, szczeliny i kształty kanałów powietrznych, łączą się, tworząc najlepszy w swojej klasie współczynnik oporu powietrza. Aerodynamiczne „skrzydełka” stosowane w maszynie wyścigowej Hondy – RC213V, startującej w serii MotoGP, łączą przyciągającą wzrok formę z bezkompromisową funkcjonalnością, istotnie zwiększając docisk oraz stabilność i zapewniając kontrolę nad najmocniejszym rzędowym czterocylindrowym silnikiem, jaki kiedykolwiek stworzyła Honda.

Satoshi Kawawa, dyrektor generalny działu projektowania motocykli, dodał: „CBR1000RR-R Fireblade SP został opracowany z myślą o zwycięstwach w wyścigach dowolnej kategorii – od wyścigów klubowych po międzynarodowe zawody. Jego konstrukcja i stylistyka są wyrazem jednej filozofii – każdą część i każdy detal projektowano z myślą o prędkości, osiągach i dobrych właściwości aerodynamicznych. Jesteśmy zaszczyceni, że motocykl został wyróżniony tak prestiżową nagrodą”.

Coroczna nagroda Red Dot w kategorii Product Design wyróżnia doskonałość w projektowaniu produktów międzynarodowych firm. Zwycięzców wybiera jury złożone z 40 międzynarodowych ekspertów, którzy testują, oceniają i dyskutują na temat każdego zgłoszonego produktu. Muzeum Red Dot Design mieści największą na świecie wystawę współczesnej stylistyki w dawnej kotłowni Zollverein, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która była niegdyś częścią kopalni węgla.

W czerwcu, na dwóch nowych wystawach specjalnych „Kamienie milowe we współczesnym wzornictwie” i „Design na scenie” prezentowane były tegoroczne produkty nagrodzone Red Dot Award: Product Design, w tym Honda e i CBR1000RR-R Fireblade SP. Wszystkie eksponaty to laureaci konkursu Red Dot 2020 cechujący się wyjątkowymi walorami stylistycznymi.

Źródło: Honda