SKODA AUTO z rekordem wniosków patentowych w 2019 roku

W 2019 roku SKODA AUTO złożyła 94 wnioski patentowe, co jest wynikiem dwa razy wyższym od zanotowanego w 2017 roku. Liczba zgłoszeń patentowych producenta od lat stale rośnie, ponieważ marka dynamicznie się rozwija i proponuje kierowcom coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, dzięki którym korzystanie z samochodów SKODY staje się jeszcze bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Nowe patenty z zakresu produkcji zwiększają dodatkowo jej jakość, precyzję oraz szybkość, dzięki czemu klienci otrzymują auta odznaczające się wysoką klasą.

SKODA AUTO w 2019 roku zastrzegła 94 nowe pomysły, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2017 roku. Marka plasuje się na pierwszej pozycji wśród firm w Czechach i zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wszystkich złożonych wniosków patentowych, tuż po Politechnice Czeskiej w Pradze.

Innowacyjne idee SKODA AUTO powstają w działach Rozwoju Technicznego oraz Produkcji. Dzięki coraz to nowszym pomysłom SKODA nieustannie poszerza swoje portfolio patentów, wzorów użytkowych i praw konstrukcyjnych, a także umacnia pozycję jednego z największych liderów technologicznych.

SKODA wyprodukowała 3 miliony silników EA211

– Kreatywność naszych pracowników przy tworzeniu innowacji jest częścią DNA SKODA AUTO. Z każdym złożonym przez nas nowym wnioskiem patentowym dodajemy kolejny rozdział do historii SKODY jako nowoczesnego i innowacyjnego producenta samochodów – podkreśla Christian Strube, członek zarządu SKODA AUTO ds. Rozwoju Technicznego.

Patenty ułatwiające codzienność

Składając oficjalne wnioski patentowe, firma chroni swoją własność intelektualną przed niezgodnym z prawem użyciem oraz zabezpiecza unikalny program sprzedaży i przewagę konkurencyjną. Oprócz innowacji technicznych SKODA chroni również typowe dla marki funkcje zwiększające komfort podróżowania. Jako chroniony wzór użytkowy zarejestrowano na przykład SKODĘ Scooter, hulajnogę stanowiącą praktyczne rozwiązanie na miarę współczesnej mobilności, którą po złożeniu można przewozić w przestrzeni na koło zapasowe wybranych modeli.

Lista chronionych wynalazków obejmuje również szczególnie łatwe do czyszczenia dywaniki tekstylne wykonane ze specjalnych włókien, na których zabrudzenia są prawie niewidoczne. SKODA opatentowała także model użytkowy podświetlanych klamer do pasów bezpieczeństwa, które ułatwiają zapinanie w ciemności.

Ponadto producent samochodów złożył w czeskim Urzędzie Patentowym wniosek dotyczący innowacyjnej metody zabezpieczenia bagażu. Dzięki elastycznemu elementowi do mocowania pudełka, walizki i inne przedmioty będą lepiej zabezpieczone niż dotychczas. Element można umieścić w dowolnym miejscu bagażnika, by zapobiec uszkodzeniu bagażu podczas podróży. W razie potrzeby urządzenie da się łatwo rozmontować i przymocować do podłogi bagażnika za pomocą specjalnych rzepów.

Innowacyjne rozwiązania produkcyjne

SKODA składa również wnioski dotyczące nowych rozwiązań technologicznych, usprawniających produkcję samochodów. Jednym z nich jest system kamer służący do precyzyjnego dopasowywania części karoserii przed spawaniem. Ponieważ nowoczesne urządzenia pomiarowe umożliwiają optymalne ustawienie karoserii od samego początku, proces spawania jest szybszy, a czas potrzebny do mechanicznego dopasowania części skrócony. Cztery kamery określają położenie karoserii samochodu i dają możliwość szybkiej regulacji toru robotów spawalniczych.

Stwarzanie nowych, użytecznych patentów to jeden z celów SKODA AUTO. Potwierdza to rosnąca liczba wniosków składanych do Urzędu Patentowego. Rozwój oraz innowacyjność marki od lat wpływają na ułatwianie codziennego użytkowania samochodów kierowcom i pasażerom.

Źródło: Skoda Auto