Toyota Motor Europe planowo rozpoczęła produkcję nowego Yarisa we Francji

Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) uruchomiła produkcję nowej generacji Toyoty Yaris w zakładzie w Valenciennes. Czwarta odsłona najpopularniejszego samochodu Toyoty w Europie to pierwszy subkompaktowy model zaprojektowany na platformie GA-B z serii Toyota New Global Architecture. Bardzo sztywna, modułowa platforma TNGA stanowi solidną podstawę, której nowy Yaris zawdzięcza dynamiczne, pewne prowadzenie, odporną konstrukcję i bezpieczeństwo oraz atrakcyjny design.

TMMF jest czwartą fabryką samochodów Toyoty w Europie, do której została zaimplementowana technologia produkcji oparta na koncepcji TNGA. Obecnie w tej technologii pracują zakłady TMMK w Turcji, gdzie produkowana jest Toyota C-HR oraz Corolla Sedan, TMUK w Burnaston w Wielkiej Brytanii, montujący Corollę Hatchback i Corollę TS Kombi, oraz Toyota Motor Russia, w której powstaje Camry i RAV4. W technologii TNGA pracują także dwa zakłady TMMP na Dolnym Śląsku, w których są produkowane m.in. komponenty do napędów hybrydowych czwartej generacji, w tym nowoczesne silniki Dynamic Force oraz przekładnie hybrydowe.

Nowa inwestycja we Francji to kolejne działanie wzmacniające strategię Toyota Motor Europe, by produkować samochody blisko ich miejsca sprzedaży i maksymalizować możliwości produkcji dzięki nowym technologiom i dobrej organizacji pracy. Strategia produkowania blisko rynków zbytu dotyczy także głównych komponentów do samochodów, czego najlepszym przykładem jest produkcja nowego silnika 1.5 TNGA do Yarisa 4. generacji w Toyota Motor Manufacturing Poland.

Kolejne inwestycje i przygotowania do uruchomienia produkcji nowego crossovera

Przygotowanie fabryki w Valenciennes do produkcji samochodów w technologii TNGA kosztowało 300 milionów euro, czyli równowartość połowy początkowej inwestycji, dzięki której powstał ten zakład. Do wszystkich hal wprowadzono nowy sprzęt i nowe technologie, znacząco poprawiając przy tym ergonomię i efektywność pracy. Jedną z największych zmian było dodanie 3500 m2 powierzchni, na której zbudowano nowe linie produkcji części z kompozytów oraz warsztat lakierniczy. Dzięki temu komponenty z tworzyw sztucznych do samochodów mogą powstawać na miejscu. Władze TMMF zapowiadają, że do końca 2020 roku liczba pracowników zakładu wzrośnie do 3600 osób, a docelowo osiągnie poziom 4800 zatrudnionych.

„Rozpoczynając produkcję czwartej generacji Yarisa, robimy pierwszy krok do osiągnięcia ambitnego celu zwiększenia możliwości produkcyjnych naszej fabryki do 300 000 samochodów rocznie. Przyczyni się do tego zupełnie nowy subkompaktowy crossover Yaris Cross. Będzie to już drugi montowany przez nas model, którego produkcja ruszy w połowie 2021 roku. Uruchomienie linii montażowej Yarisa Cross będzie się wiązało z inwestycją kolejnych 100 milionów euro” – powiedział Luciano Biondo, prezydent i CEO fabryki TMMF.

Pierwszy subkompaktowy model na platformie TNGA

Toyota Yaris to kluczowy model, któremu w ogromnej mierze Toyota zawdzięcza swój sukces w Europie. Yaris niezmiennie cieszy się wśród europejskich kierowców dużą popularnością i doskonałą reputacją innowacyjnego auta. W 2019 roku Yaris odpowiadał za ponad 20% sprzedaży Toyoty w Europie (224 368 egz.).

Toyota – ewolucja zelektryfikowanych napędów

Od samego początku, tj. od pierwszej generacji debiutującej w 1999 roku, Yaris jest na wskroś europejskim samochodem, zaprojektowanym z myślą o europejskim rynku i produkowanym w regionie. Nowy Yaris otrzymał zupełnie nowe nadwozie o zwartych wymiarach i dynamicznej sylwetce, z przestronnym wnętrzem. Sztywną konstrukcję, nisko położony środek ciężkości i świetne właściwości jezdne zawdzięcza platformie TNGA.

Zaawansowane rozwiązania technologiczne napędu hybrydowego czwartej generacji przekładają się na większe wykorzystanie trybu EV podczas jazdy i ograniczenie o 20% emisji CO2 oraz zużycia paliwa w porównaniu z Yarisem Hybrid obecnej generacji. Nowy Yaris zużywa średnio 3,7 l/100 km i emituje 85 g/km CO2 wg WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure).

Nowa Toyota została tak zaprojektowana, by stać się najbezpieczniejszym małym samochodem na świecie, i otrzymała wiodące w segmencie systemy bezpieczeństwa czynnego i biernego. Obejmują one najnowocześniejszą wersję pakietu Toyota Safety Sense, która zawiera zaawansowane funkcje zapobiegania kolizjom lub ograniczania ich skutków w wielu różnych sytuacjach na drodze. Ponadto nowy Yaris wyróżnia się na rynku centralną poduszką powietrzną między kierowcą i pasażerem, która po raz pierwszy trafia do samochodu segmentu B.

Środki bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID-19

Po pięciu tygodniach wstrzymania produkcji w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 i wynikającymi z tego obostrzeniami wprowadzonymi przez francuskie władze, Toyota Motor Manufacturing France powróciła do pracy 22 kwietnia. Początkowo poziom produkcji był niższy w porównaniu do pełnych możliwości fabryki, ponieważ zarząd spółki skoncentrował się na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom i współpracownikom, zgodnie z procedurami zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny i zachowania dystansu społecznego. Uruchomienie produkcji nowego Yarisa wiąże się z zachowaniem takiego samego poziomu skrupulatności w przestrzeganiu procedur bezpieczeństwa.

Źródło: Toyota