Genewa – salonowy kryzys organizatorów

Już wiemy, że jeden z najbardziej prestiżowych salonów motoryzacyjnych się nie odbędzie. Jego organizatorzy popadli w tarapaty finansowe, a większość liczących się producentów nie wyraziło dalszego zainteresowania uczestnictwem w tej imprezie. Dalsze losy Genewa Motor Show pozostają pod wielkim znakiem zapytania.

Kierownictwo Genewa Motor Show już oficjalnie potwierdziło, że nie odbędzie się przyszłoroczna edycja, ale także i następne. Prawa do organizacji mogą być sprzedane GIMS – właścicielowi terenów targowych w Genewie i być może podjęte zostaną działania w reanimacji imprezy w marcu 2022 roku. Wszystko jednak zależy od zainteresowania producentów, a ci w ostatnich czasach wola inwestować w lokalne akcje promocyjne.

Obecne straty wyliczono na 11 mln franków szwajcarskich. Organizatorów nie przekonała nawet rządowa pożyczka 16,9 mln franków, której jednym z warunków była spłata 1 mln franków do czerwca 2021 roku. Takie rozwiązanie uznano za trudne do zrealizowania.

Audi i Bayern Monachium ruszają na „Audi Digital Summer Tour”

Nie tylko Genewa ma problemy. Wcześniej z organizacji motoryzacyjnych imprez targowych wycofał się Frankfurt, a także niejasna jest przyszłość paryskiego salonu.

W tej sytuacji pojawia się szansa dla organizatorów znacznie mniejszych targów motoryzacyjnych jak m.in. Poznań Motor Show, które ze względu na pandemię przesunięta zostały na kwiecień 2021 roku.

 

 

Fot. Vít Hlaváček