Wyjazd na wakacje samochodem – o czym należy pamiętać?

Długo wyczekiwany po okresie kwarantanny czas wakacyjnych wyjazdów w końcu nadszedł. Z uwagi na bezpieczeństwo, o wiele więcej Polaków w tym roku zdecyduje się na podróże krajowe, by zobaczyć lokalne atrakcje turystyczne – i większość zrobi to samochodem. Jeszcze przed pandemią aż 76% Polaków wybierało samochód na środek transportu podczas podróży krajowych.

Co zrobić, żeby uniknąć frustracji za kierownicą i problemów podczas podróży do celu? Jak wyposażyć auto? Przede wszystkim sprawdź opony. To one są jedynym punktem styku auta z drogą i to od ich stanu i jakości zależy to, czy samochód zahamuje w awaryjnej sytuacji i czy nie wpadnie w poślizg.

Eksperci oponiarscy radzą jak odpowiednio przygotować się letnich podróży:

Zanim ruszysz w drogę, koniecznie sprawdź ciśnienie w oponach – jest to jeden z najważniejszych parametrów zapewniających bezpieczeństwo na drodze. Dzięki temu zaoszczędzisz na paliwie, a jednocześnie poprawisz przyczepność i kierowalność samochodu oraz skrócisz drogę hamowania i zmniejszysz szum opon w kabinie. Nie ma jednego prawidłowego ciśnienia dla wszystkich aut – właściwą wartość tego parametru ustala producent danego auta – informację na ten temat znajdziemy w instrukcji pojazdu lub na naklejce na środkowym słupku. Pomiar ciśnienia musi być przeprowadzony na zimnych oponach lub po jeździe nie dłuższej niż 2 km.

– Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem, gdy jego poziom jest o 30-40% za niski,może doprowadzić do krytycznego rozgrzania się wewnętrznych warstw opony i jej rozerwania w trakcie jazdy. Poziomu napompowania opony nie można ocenić„na oko” – w nowoczesnym ogumieniu „kapeć” zauważyć można, dopiero gdy ciśnienie jest o ok. 30% za niskie, a to już o wiele za późno – zwraca uwagę Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Skontroluj stan opon i felg – dokładnie obejrzyj każde koło lub pojedź do profesjonalnego serwisu oponiarskiego. Jeśli na oponie widoczne są spękania, przecięcia albo wybrzuszenia, oznacza to, że jest ona uszkodzona i naraża kierowcę oraz pasażerów na niebezpieczeństwo poważnego wypadku.Pamiętajmy, że podczas jazdy przy prędkości 140 km/h opona obraca się ponad 1000 razy na minutę. Każde uszkodzenie gumy w tej sytuacji stanowi zagrożenie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Przegląd stanu elementów samochodu w renomowanym warsztacie uspokoi Twoje nerwy przed wyjazdem – kondycja hamulców, układu kierowniczego i zawieszenia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dzięki solidnemu przeglądowi najważniejszych części unikniemy niespodziewanych awarii.

Zmierz głębokość bieżnika – powinna ona wynosić minimum 1,6 mm w przypadku braku tzw. wskaźników zużycia na oponie.Sprawdź rekomendacje producenta opon, do jakiej głębokości bieżnika są one bezpieczne. To ważny parametr – podczas jazdy w deszczu może pojawić się zjawisko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności po wjechaniu w wodę.Odpowiednio głęboki bieżnik zadba o dobrą przyczepność samochodu, także podczas letnich burz.

Renault – bezpieczne wakacje z kamperem

Nie zapomnij o kole zapasowym lub dojazdowym – ta opona też musi być w pełni sprawna. Sprawdź, czy nie ma uszkodzeń oraz zadbaj o odpowiednie ciśnienie. Jeśli nie masz kompresora w bagażniku, to na trasie trudno będzie je napompować – zapasowe ogumienie skróci czas postoju i szybciej dojedziesz do celu.

Dostosuj opony do sezonu letniego – jazda na oponach zimowych przy letnich temperaturach nie jest ani bezpieczna, ani ekonomiczna. Zbyt miękka mieszanka gumowa opon zimowych przy wysokich temperaturach znacząco wydłuża drogę hamowania i pogarsza przyczepność na zakrętach. Opony zimowe latem dużo szybciej się zużywają i mają znacznie większe opory toczenia,od których zależy spalanie naszego samochodu.Gumy całoroczne sprawdzają się w jeździe po mieście na krótkich trasach, ale nie na rozgrzanych jezdniach autostrad – nie zapewnią takiej przyczepności latem, jak opony letnie.Uwzględnij to i dostosuj prędkość jazdy.Droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich. Ponadto warto pamiętać, że ubezpieczyciele mogą zmniejszyć wypłatę odszkodowania, jeśli kierowca spowodował wypadek na oponach niedostosowanych do warunków.

Pamiętaj, by nie przeciążyć auta. Nie możemy zabrać ze sobą nieskończonej ilości ciężkich walizek – samochód i opony mają swoje granice wytrzymałości, także maksymalnego obciążenia. Zalecenia producenta pojazdu dot. obciążeń można znaleźć w instrukcji auta. W samochodach innych niż sedan nie polecamy układać bagaży powyżej linii tylnych siedzeń, bo przy awaryjnym hamowaniu nawet mała torba zmienia się w niszczący taran. Chyba, że mamy na wyposażeniu siatkę lub kratkę oddzielającą bagażnik od kabiny. Zasada jest taka, że najcięższe walizki pakujemy na dół możliwie najgłębiej w bagażniku.

Nie jedź zmęczony – doskonale przygotowany samochód może okazać się bezużyteczny, jeśli zmęczony kierowca będzie reagować za kierownicą z takim opóźnieniem, jak po wypiciu alkoholu.Poruszając się autem przy prędkości 100 km/h nie możemy pozwolić sobie na najmniejszą chwilę nieuwagi. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie awaryjnie zahamować, Podczas jazdy zachowaj właściwą odległość od samochodu przed tobą – dobra zasada to zachowanie odległości 3 sek. jazdy od poprzedzającego samochodu.

Zadbaj o odpowiednie wyposażenie awaryjne – bardzo przydatna na wyjeździe może okazać się apteczka, koc, latarka i trójkąt ostrzegawczy.Zabierz ze sobą także podstawowy komplet narzędzi oraz linkę holowniczą.Lepiej dmuchać na zimne – nigdy nie wiadomo co może się przytrafić podczas jazdy. Często bywa tak, że pojawia się mała usterka, którą można usunąć przy użyciu śrubokręta, lecz nie mamy go pod ręką.Ważny przegląd oraz posiadanie ubezpieczenia OC pozwoli uniknąć wiele nieprzyjemności w przypadku nieplanowanego zdarzenia. Pamiętaj, by przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, czy przez zaplanowany okres podróży ubezpieczenie i przegląd będą ważne. Pamiętajmy też kilku butelkach napojów i coś do przegryzienia. Kiedy na autostradzie będzie kilkugodzinny korek, siedzenie w samochodzie bez wody lub jedzenia jest ciężkie do wytrzymania.

Unikaj kontaktu z innymi osobami – by działać prewencyjnie i ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa, staraj się nie zatrzymywać w kilku sklepach po drodze do celu Twojej podróży. Przezorny zawsze ubezpieczony. Zatrzymując się na stacji paliw, zawsze załóż plastikowe rękawiczki na obie ręce, zanim przystąpisz do tankowania paliwa. Pamiętaj też wziąć zapas żelu odkażającego do rąk. Dzięki temu w podróży uda się zachować bezpieczeństwo sanitarne w czasie epidemii.

W tym roku wakacje dla wielu Polaków będą wyglądać inaczej niż zwykle. Duża część nas wybierze się samochodem nad polskie morze, jeziora czy góry. Sytuacja pandemii koronawirusa jest już dostatecznie stresująca – nie powinniśmy dokładać listy problemów nerwów związanych z niepewnością kondycji naszego auta. Dla naszego własnego zdrowia przed wyjazdem sprawdźmy opony i podstawowe układy – hamulcowy, kierowniczy i oświetlenie. Opony są jedynym elementem łączącym pojazd z drogą i jednocześnie jego drugim – a w samochodach z turbo trzecim – najszybciej obracającym się elementem mechanicznym.Systemy bezpieczeństwa i czujniki czerpią informacje z koła,dlatego jakość i bardzo dobry stan opon jest niezwykle ważny. Zastosowanie tych kilku podstawowych reguł realnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa kierowców i ich rodzin podczas letnich wypraw – podkreśla Piotr Sarnecki.

Źródło: PZPO