Fiat Concept Centoventi otrzymuje od Car Design News tytuł „Najlepszy samochód koncepcyjny 2019”

W ubiegły piątek odbyła się ceremonia wręczenia „Car Design Awards 2019” w ramach corocznego plebiscytu organizowanego przez stronę internetową Car Design News. Fiat Concept Centoventi otrzymał w nim tytuł „Najlepszy samochód koncepcyjny”. Zdaniem jury, które składa się z 18 dyrektorów ds. designu od tylu samych znanych na całym świecie producentów samochodów, ten rewolucyjny samochód „wyróżnia się innowacyjną koncepcją modułową i niezwykłym zastosowaniem kolorów i materiałów”.

Olivier François, prezes Fiat Brand Global, powiedział: „Zdobycie tej nagrody sprawia, że jestem niezwykle dumny, a opinia tak wybitnego, cenionego na arenie międzynarodowej jury, podkreśla znaczenie designu projektu Centoventi. Taka jest wizja Fiata elektrycznej i demokratycznej mobilności przyszłości, opartej na ponad 120-letniej historii marki. Fiat Concept Centoventi powstał jako czysta karta, którą można zapełnić według upodobań i wymagań Klientów: i faktycznie, Centoventi został zaprojektowany tak, by można go było zmieniać z największą swobodą i wyobraźnią pod względem kolorów, konfiguracji wnętrza, konfiguracji dachu, systemu multimedialnego, a nawet gamy oferowanych akumulatorów modułowych.

  • Fiat Concept Centoventi laureatem nagrody „Car Design Award” w kategorii „Najlepszy samochód koncepcyjny”
  • Według międzynarodowego jury, ten rewolucyjny samochód „wyróżnia się innowacyjną koncepcją modułową i niezwykłym zastosowaniem kolorów i materiałów”
  • Jury Car Design News (CDN) składa się z 18 dyrektorów Centrów Stylu znanych na całym świecie producentów samochodów
  • W puli osiągnięć Concept Centoventi znajdują się już „Red Dot Award 2019″ oraz nagroda specjalna jury „Trophées Argus 2020″

To właśnie to stanowi jedną z mocnych stron tego konceptu: nie trzeba już dłużej czekać na zakup nowego samochodu, mając teraz świadomość, że każdy dzień jest dobry na zmianę konfiguracji auta. Centoventi potwierdza przesłanie Fiata, że „mniej znaczy więcej”, oznaczające eliminację z samochodu wszystkiego, co zbędne i skomplikowane, zdając się na wyobraźnię i życzenia Klienta. Centoventi jest autem minimalistycznym, a dzięki temu, że tak łatwo można go dostosować do swoich potrzeb, jest absolutnie „cool”.

Nowy Fiat 500 „la Prima” w wersji hatchback

Na Międzynarodowym Salonie Samochodowym Genewa 2019, w projekcie Fiat Concept Centoventi marka podjęła temat elektromobilnoścj, oferując innowacyjny model biznesowy: to zasadniczo „czyste płótno”, pełne możliwości, które można pomalować zgodnie z gustami i potrzebami Klienta w dowolnym czasie lub dniu, nie tylko w momencie zakupu. Produkowany w jednej wersji kolorystycznej nadwozia, które może być „pomalowane” za pomocą programu „4U”; Klient ma do wyboru 4 rodzaje dachu, 4 zderzaki, 4 rodzaje kołpaków i 4 folie zewnętrzne. Akcesoria wewnętrzne są wymienne i mogą być montowane w konfiguracji typu „plug-and-play”, począwszy od zestawu wskaźników po różnorodne schowki oraz fotele i foteliki dziecięce,  bezpośrednio przez Klienta.

Nadwozie można okleić folią zewnętrzną w różne wzory, zderzaki spersonalizować, a jeśli chodzi o dach, do wyboru są różne opcje umożliwiające zmianę wyglądu samochodu w zależności od pory roku lub własnych preferencji. Modułowy jest nawet zasięg: innowacyjna architektura akumulatorów oznacza możliwość zwiększenia zasięgu, zgodnie z konkretnymi potrzebami Klienta, od 100 do 500 km, dzięki czemu samochód jest idealny zarówno do codziennej jazdy w mieście, jak i na weekend w górach lub nad morzem.

Klaus Busse, dyrektor Działu Projektowania FCA na region EMEA, powiedział: „Sukces Centoventi odzwierciedla wspaniałą współpracę między projektantami Centrum Stylu Fiata i naszymi inżynierami mającą na celu zrealizowanie wizji dyrektora generalnego marki. Zdobyty tytuł to wielki zaszczyt dla całego zespołu, zwłaszcza, że został przyznany przez prestiżowe jury CDN, składające się z międzynarodowych szefów designu, grupy osób żyjących w teraźniejszości, oceniających jednakże przez pryzmat przyszłości, którą sami pomagają tworzyć”.

Od 1999 roku, Car Design News (CDN) jest wiodącym źródłem informacji dla projektantów samochodów na całym świecie, dostarczając bezcennych informacji, porad i spostrzeżeń zarówno studentom, jak i dyrektorom projektowym: strona internetowa Car Design News jest odwiedzana przez ponad 500 000 użytkowników każdego roku. Witryna cieszy się ogromnym autorytetem, gdyż swoje artykuły publikują tam znani autorzy i analitycy branży, którzy tworzą również coroczną publikację Car Design Review, ekskluzywny almanach trendów w projektowaniu i mobilności, zawierający komentarze ekspertów i prognozy na przyszłość adresowane do międzynarodowej społeczności projektantów motoryzacyjnych.

Ogłoszenie zwycięzców w dwóch kategoriach: „Najlepszy produkowany samochód” i „Najlepszy samochód koncepcyjny” oznacza między innymi rozpoczęcie dystrybucji Car Design Review, do 1200 najważniejszych osób w branży motoryzacyjnej.

Źródło: FCA