Steinhof – polski producent haków holowniczych, obchodzi 60-lecie istnienia

Steinhof z 230 pracownikami, 3 oddziałami, 2 profesjonalnymi serwisami samochodowymi o łącznej powierzchni ponad 15 000 m2, jest jednym z największych producentów haków holowniczych w Europie oraz jednym z największych producentów klocków hamulcowych w Polsce.
Gdy w 1960 roku Stanisław Steinhof wraz z kilkoma pracownikami zaczynał produkcję w przydomowym warsztacie, jego celem było stworzenie firmy z polskim kapitałem, która odniesie sukces. W 1981 roku otworzono drugi oddział firmy, specjalizujący się w produkcji haków holowniczych. Na początku lat 90-tych firmę przejął syn Pana Stanisława, Marek Steinhof, który rozwinął rodzinne przedsiębiorstwo do ogromnej skali.
W 1997 roku zdecydowano o przeniesieniu siedziby firmy na ulicę Przemysłową w Tarnowie. Od tamtego roku funkcjonują w tym mieście dwa nowoczesne zakłady produkcyjne: produkcja klocków hamulcowych oraz produkcja haków. Obecnie spółka zatrudnia 230 osób, posiada trzy oddziały, 2 serwisy samochodowe (także dla aut ciężarowych) z ponad 15 000 m2 powierzchni użytkowej i jest jednym z największych producentów haków holowniczych w Europie oraz jednym z największych producentów klocków hamulcowych w Polsce.
„Jubileusz 60 lat funkcjonowania na rynku to dla nas ogromna radość, którą dzielimy się razem z pracownikami, klientami oraz parterami biznesowymi Steinhof. Od tamtej pory przebyliśmy długą drogę, ale dzięki pasji, determinacji i odpowiednim decyzjom stworzyliśmy firmę z polskim kapitałem, będącą jednym z liderów w swojej branży. Mamy ambitne plany rozwojowe w najbliższych latach. Chcemy wprowadzać nowe zastosowania do oferty, inwestować w nowoczesne technologie i szukać kolejnych rynków zbytu, by rozwijać firmę i promować polskie produkty zagranicą” – komentuje Monika Majchrowicz, dyrektor ds. rozwoju w firmie Steinhof.
W 2000 roku Steinhof uzyskuje Certyfikat Zarządzania Jakością ISO 9000:2000. W tym roku firma po raz pierwszy bierze udział w targach motoryzacyjnych Automechanika Frankfurt w charakterze wystawcy, gdzie pojawiała się nieprzerwanie przez 20 lat. W tym roku plany te pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Kluczowe w historii firmy były także lata 2015-2017, w czasie których rozbudowano park maszynowy i wdrożono innowacyjne technologie produkcyjne. W 2016 roku spółka otrzymała nagrodę Inteligentnego Rozwoju za nowo wdrożony projekt; rozwój linii produkcyjnej w asortymencie klocków hamulcowych. W 2019 roku Steinhof wprowadza do oferty automatycznie wypinaną kulę W-10, która na nowo definiuje jakość w branży i zwiększa atrakcyjność oferty haków w obliczu rosnących wymagań klientów w zakresie estetyki i wygody użytkowania.

Volkswagen ID.3 w wersji limitowanej 1ST już dostępny do zamawiania

Chociaż polska firma jest najbardziej znana z produkcji haków, równie ważne są klocki hamulcowe do samochodów osobowych i ciężarowych. Klocki powstają z bezazbestowych, odpowiednio dobranych mieszanek materiałów ciernych pochodzących wyłącznie od sprawdzonych i certyfikowanych dostawców. Tłoczywo wykorzystywane do ich produkcji zostało skomponowane przez niemieckich specjalistów wyłącznie dla produktów marki Steinhof. Technologia produkcji oparta jest na zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Park maszynowy to kilkadziesiąt pras o sile nacisku do 800 ton. Każdy etap procesu technologicznego kontrolowany jest przez specjalistyczne laboratorium oraz nadzorowany przez wewnętrzny ośrodek badań i rozwoju.

Źródło: Steinhof