Specjalna wersja McLarena 720S Le Mans z okazji 25-lecia legendarnego zwycięstwa

McLaren Automotive specjalną wersją modelu 720S coupé świętuje jedno z największych osiągnięć marki w motorsporcie: zwycięstwo, podczas pierwszej próby, w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Z 50 wyprodukowanych pojazdów tylko 16 trafi do salonów w Europie.

Model 720S Le Mans został stworzony dla uczczenia 25. rocznicy zwycięstwa McLarena F1 GTR #59 (numer startowy 59) podczas tego sławnego wyścigu długodystansowego. Samochód prowadzony przez zespół w składzie: JJ Lehto, Yannick Dalmas oraz Masanori Sekiya przekroczył linię mety 18 czerwca 1995 roku. W pierwszej piątce znalazły się także trzy inne McLareny F1 GTR. Zwycięstwo to zapewniło McLarenowi miejsce w historii motorsportu jako triumfatorowi aż trzech ważnych zawodów: oprócz klasyka z Le Mans były to Mistrzostwa Świata Formuły 1 oraz Indianapolis 500.

Przenosząc supersamochód, jakim jest 720S, na nowy poziom ekskluzywności, każdy z egzemplarzy wersji Le Mans wyposażono w tabliczkę z logiem “McLaren 25 Anniversary Le Mans”. Numer VIN każdego z aut zaczyna się natomiast od numeru 298, bo tyle okrążeń legendarnego toru pokonał zwycięski F1 GTR – o jedno więcej, niż najbliższy z rywali.

Klienci mogą wybierać pomiędzy kilkoma kombinacjami kolorów nadwozia i wnętrza, a każdy egzemplarz wersji Le Mans posiada następujące cechy:

Na zewnątrz:

 • Wybór dwóch kolorów nadwozia: McLaren Orange lub Sarthe Grey
 • Lakierowanie w kolorze Ueno Grey dolnych elementów bocznych powierzchni, tylnego zderzaka i dołu przedniego zderzaka
 • Logo “McLaren 25 anniversary Le Mans” na dole karoserii w okolicach tylnego koła
 • Wlot powietrza na dachu w błyszczącym czarnym kolorze, z tylnymi elementami z poliwęglanu
 • Wykonane z włókna węglowego otwory wentylacyjne w przednich błotnikach
 • Unikalne, 5-szprychowe obręcze kół LM, odzwierciedlające design tych w F1 GTR numer startowy 59, z grawerunkiem “Le Mans”
 • Lakierowane na złoty kolor zaciski hamulców
 • Elementy karoserii w kontrastowej, błyszczącej czerni​​

We wnętrzu:

 • Wybór dwóch czarnych wnętrz z alcantary: z akcentami w kolorach McLaren Orange lub Dove Grey
 • Wyścigowe fotele z włókna węglowego
 • Znacznik “12 o’clock steering wheel” powiązany z kolorystyką we wnętrzu
 • Tabliczka z logo “McLaren 25 anniversary Le Mans”
 • Zagłówki foteli z haftowanym logo “McLaren 25 anniversary Le Mans”
 • Dywaniki z “McLaren 25 anniversary Le Mans”​

W pełni funkcjonalny wlot na dachu kieruje dodatkową porcję powietrza chłodzącego układ napędowy i pomaga w odprowadzać ciepło – to świetne rozwiązanie dla szczególnych obciążeń jazdy na torze. Wykonane z włókna węglowego otwory wentylacyjne w przednich błotnikach zmniejszają siłę unoszącą wytwarzaną przez obracające się przednie koła, a przy okazji redukują wagę pojazdu.

Właściciele 720S Le Mans będą mogli doświadczyć zdumiewających osiągów zapewnianych przez zamontowany centralnie, 4-litrowy silnik M840T McLarena o mocy 720 KM. Podwójnie doładowana V8-ka zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w 2,9 sekundy, a do 200 km/h – w 7,8 sekundy. Prędkość maksymalna auta to 341 km/h. Zbudowana z włókna węglowego konstrukcja samochodu, Monocage II, oraz zawieszenie, Proactive Chassis Control II, sprawiają, że to z jednej strony najlżejszy samochód w swoim segmencie, a z drugiej – że ma nieporównywalne możliwości prowadzenia.

McLaren GT – cała prawda o wyjątkowych, zaawansowanych technologicznie materiałach wnętrza

Tak jak w przypadku każdego innego McLarena 720S, na życzenie klienta jubileuszowa wersja może zostać wyspecyfikowana w ramach MSO Defined oraz MSO Bespoke. Błyszczące wykończenie elementów z włókna węglowego o widocznym splocie obejmuje dyfuzor, górne zewnętrzne części drzwi, spojler, dachowy wlot powietrza oraz pokrywę silnika. Ponadto w ofercie znajdują się gotowe trzyelementowe zestawy takiego wykończenia: wlotów powietrza na masce, lusterek przy drzwiach oraz wlotów powietrza przy tylnych błotnikach lub przedniego splittera, dolnej części tylnego zderzaka oraz dachowego i przedniego wlotu powietrza.

Aby dodatkowo podkreślić związek z motorsportem i z myślą o wykorzystaniu podczas jazdy na torze, samochód może zostać wyposażony w sześciopunktowe szelki wyścigowe z tytanowym mocowaniem pochodzące z oferty MSO Defined. Z tej samej kolekcji są dostępne satynowe wykończenie otworów nawiewowych, przedłużone manetki zmiany biegów i wykończenia progów z brandingiem McLarena, a także dwa opcjonalne zestawy satynowego wykończenia elementów wnętrza wykonane z włókna węglowego o widocznym splocie.

McLaren 720S Le Mans jest dostępny w Polsce od 357 775 euro. Pierwsze samochody dotrą do klientów we wrześniu 2020 roku. Zainteresowane osoby mogą zamawiać samochód w McLaren Warszawa.

Źródło: McLaren, Auto Fus