Jawa w stylu retro zauroczyła Indie

Legendarna marka czeskich motocykli znana jest na całym świecie. W latach 1960-1996 w indyjskim Mysore motocykle na na licencji producenta z czeskiego Tyńca produkowała spółka Ideal Jawa (India) Ltd. W pierwszym okresie była to Jawa, a od 1973 roku pod nazwą Yezdi.

Z Indii motocykle z przestarzałym dwusuwowym silnikiem eksportowano do ponad 60 krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jednak z czasem coraz mniej konkurencyjne motocykle zostały wyparte z rynku przez nowocześniejsze Hondy i Yamahy. Jawa miała wszędzie swoich wielu miłośników, z których część nawet do dzisiaj ma te legendarne motocykle w swoim garażu.

W 2018 roku decyzję o powrocie legendy w nowym wydaniu podjął koncern Mahindra&Mahindra z Indii, którego spółka-córka Classic Legends Private Limited posiada prawa do marki.

Jawa w stylu retro reprezentowana będzie przez trzy modele – Classic 300, Forty Two oraz customowego Peraka. Produkowana w Indiach Jawa napędzana jest chłodzonym cieczą singlem o pojemności 293 cm3, z podwójnym wałkiem rozrządu w głowicy. Jednostka generuje 27 KM mocy i 28 Nm momentu obrotowego i współpracuje z 6-biegowa przekładnią. Natomiast Jawa Perak otrzyma jednocylindrowy   silnik o pojemności skokowej  334 cm3 i mocy 30 KM.

Jawa 90th Anniversary Edition

W Indiach dwa pierwsze modele są bezpośrednimi rywalami modelu Royal Enfield Classic 350 i Bullet 350. Model standard dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych, a Forty Two w sześciu.

Już po rozpoczęciu zapisów na nowe Jawy retro okazało się, że w Indiach zapotrzebowanie na te motocykle jest znacznie większe, niż to pierwotnie przewidywał producent. Planowano bowiem wyprodukowanie rocznie 90 tys. takich motocykli. W założeniu miały być one przeznaczone jedynie na rynek miejscowy, ale ze względu na nadspodziewane zainteresowanie, podjęto decyzję o eksporcie. Do Czeskiej Republiki Jawa retro powinna trafić jeszcze pod koniec 2020 roku, a w dalszej kolejności także do innych krajów europejskich. Duże zainteresowanie miłośników tej marki jest także w Polsce i należy mieć nadzieję, że Jawy retro będą w 2021 roku dostępne również w naszym kraju.