Nowa Toyota Yaris straci najmniej w segmencie B

Nowa Toyota Yaris ma najwyższą wartość rezydualną w klasie miejskich aut. Dane pochodzą z najnowszej analizy firmy Info-Ekspert, specjalizującej się w badaniach polskiego rynku motoryzacyjnego. Toyota Yaris czwartej generacji trafi do salonów jeszcze w tym roku, a obecnie trwa przedsprzedaż nowego modelu.

Toyota Yaris najlepiej utrzymuje wartość po zakupie

Portal analityczny Info-Ekspert ocenił, że Toyota Yaris nowej generacji zachowa aż 62,4 procent początkowej wartości po 36 miesiącach i przebiegu 60 000 km. Samochody z tego segmentu mogą mieć wartość rezydualną nawet o około 10 punktów procentowych niższą od nowej Toyoty. To pokazuje, że różnice między kwotami, jakie można uzyskać przy sprzedaży samochodu w zależności od marki i modelu mogą być znaczące. Wartość rezydualna wpływa zarówno na całkowity koszt użytkowania samochodu, jak i na wysokość rat leasingowych. W przeprowadzonym badaniu uwzględniono wersję Yarisa z silnikiem 1.0 o mocy 72 KM z wyposażeniem Active.

„W Polsce od lat zakup modeli Toyoty utożsamiany jest z gwarancją wysokiej jakości, długoletnią bezawaryjną eksploatacją oraz niską utratą wartości. Postrzeganie Toyoty na naszym rynku to jej ogromny atut, który ma odzwierciedlenie w wartościach rezydualnych. Poprzednie generacje Yarisa cieszyły się dużą popularnością wśród klientów, charakteryzowały się bardzo niską utratą wartości, a egzemplarze z polskiej sieci błyskawicznie znajdowały nabywców na rynku wtórnym, osiągając wysokie wartości transakcyjne. Oferta czwartej generacji Yarisa jest jeszcze bardziej atrakcyjna (zmodernizowany design, przestronna przestrzeń pasażerska, nowe układy napędowe oraz mnogość systemów z zakresu bezpieczeństwa i komfortu), dzięki czemu po trzech latach i przebiegu 60 000 km nowy Yaris zachowa ponad 62% swojej początkowej wartości, co jest najlepszym wynikiem w segmencie B” – powiedział Dariusz Wołoszka, Kierownik Działu Wartości Rezydualnych.

Toyota sprzedała na świecie 15 milionów hybryd

Info-Ekspert zajmuje się badaniami rynku motoryzacyjnego w Polsce od 28 lat. Szacując wartości rezydualne, analitycy organizacji biorą pod uwagę wiele czynników wpływających na utratę wartości, m.in. opinię o marce i modelu, politykę cenową i rabatową producenta, popyt na konkretny model, cykl życia pojazdu, rodzaj nadwozia, ofertę silnikową oraz kompletację wyposażenia.

Nowa Toyota Yaris najbezpieczniejsza w klasie

Toyota Yaris, która debiutuje na rynku w tym roku, to czwarta generacja miejskiego hatchbacka, opracowanego z myślą o europejskich kierowcach. Nowy model powstał na platformie TNGA, która zapewnia solidną, sztywną konstrukcję, nisko położony środek ciężkości i pewne prowadzenie. W architekturze TNGA został opracowany także napęd hybrydowy 4. generacji o mocy 114 KM, oparty na 3-cylindrowym silniku 1,5 l Dynamic Force. W gamie napędów znajdują się także dwa silniki benzynowe – 1,0 l o mocy 72 KM, współpracujący z manualną, 5-stopniową skrzynią biegów oraz opracowana specjalnie do tego modelu jednostka 1,5 l o mocy 121 KM, sparowana z 6-stopniową skrzynią manualną lub automatyczną CVT.

Nowy Yaris to najbezpieczniejszy samochód w segmencie B, standardowo wyposażony w pakiet Toyota Safety Sense 2. generacji. Składają się na niego obok układu wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS) z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów, układu rozpoznawania znaków drogowych (RSA) i automatycznych świateł drogowych (AHB) także nowe zaawansowane systemy – układ zapobiegania kolizjom na skrzyżowaniach, asystent utrzymania pasa ruchu (LTA), inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC), system automatycznego powiadamiania ratunkowego (eCall) i system wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS). Nowością są także poduszki powietrzne między kierowcą i pasażerem w pierwszym rzędzie siedzeń.

Źródło: Toyota