Rolls-Royce – jedyna w swoim rodzaju róża

Gdy w tym roku zmuszeni jesteśmy do pozostania w domach podczas gdy wokół nas rozgościła się wiosna – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej naszą uwagę zwraca niezwykłość otaczającej przyrody. Wiosna to czas nadziei i optymizmu, pełen śpiewu ptaków oraz upojnych zapachów i pełnych koloru kwiatów.

Chwilę przed rozpoczęciem pierwszego w ponad stuletniej historii wirtualnego Chelsea Flower Show (to najsławniejszy w Wielkiej Brytanii, a może i na świecie, pokaz kwiatów i założeń ogrodowych), Rolls-Royce postanowił skupić się na tym, co znajduje się blisko domu – temu, co tworzone zostało na indywidualne zamówienie i na słynnych różach, które szykują się do  się  rozkwitu.

Dziedziniec “Home of Rolls-Royce”, czyli siedziby marki w Goodwood (hrabstwo West Sussex), jest jedynym miejscem na świecie, gdzie rośnie ten niezwykły kwiat – Phantom Rose. Dzięki przeszklonym ścianom budynku mogą ją podziwiać zarówno pracownicy składający samochody, jak i pracujący na miejscu designerzy.

  • Gatunek róży wyhodowany, specjalnie dla Rolls-Royce’a przez sławnego brytyjskiego ogrodnika Philipa Harknessa, rośnie wyłącznie w siedzibie marki w Goodwood, w hrabstwie West Sussex
  • Róża zadebiutowała jako temat wiodący wyjątkowej pracy zaprezentowanej w “Galerii” – specjalnie zaprojektowanym fragmencie deski rozdzielczej, który pod taflą szkła kryje specjalnie stworzone na to miejsce dzieło sztuki w modelu Phantom
  • Róża stała się inspiracją dla niezwykłego zamówienia Bespoke, składającego się z ponad miliona przeszyć haftu zdobiącego jedynego w swym rodzaju Phantoma

Brytyjski ogrodnik Philip Harkness, wielokrotnie nagradzany za swoje róże, stworzył Phantom Rose specjalnie marki Rolls-Royce. Rodzinna firma Harkness Roses zajmuje się różami od 1879 roku, budując bogatą ogrodniczą rodzinną tradycję na światowej scenie ogrodniczej. Wystarczy wspomnieć, że przez ostatnie pół wieku róże Harknessów wygrywały złoty medal na większości imprez Chelsea Flower Show!

Phantom Rose rośnie na specjalnie zaprojektowanej rabacie obrzeżonej lawendą, ciągnącej się wzdłuż oczek wodnych położonych tuż przy – nagradzanej za design – fabryce im. Sir Nicholasa Grimshawa.

Południowoafrykańska malarka Dr Esther Mahlangu namalowała unikalny obraz do Galerii Rolls-Royce Phantoma

Phantom Rose to kwiat zwiewny, o kremowej barwie, zniewalającej woni i bogato kwitnący dokładnie pięćdziesięcioma listkami. Herkness – któremu jej wyhodowanie zajęło osiem lat – opisuje ją jako kwintesencję angielskiego stylu ogrodniczego. Jak sam przyznaje, nie żałuje jednak ani chwili spędzonej nad tą pracą: “Róża potrafi przykuć uwagę na wielu płaszczyznach. To piękny obiekt, który stymuluje nasze zmysły pięknym zapachem, delikatną fakturą płatków, ale też nagłym ukłuciem kolca. Dotyka naszych emocji, bywa wyznaniem miłości i pojawia się w najpiękniejszej poezji”.

W 2017 roku róża została odzwierciedlona w wyjątkowej pracy umieszczonej w “Galerii” modelu Phantom. The Gallery jest pokryta litą taflą szkła rozciągającą się na szerokość flagowego modelu marki. Wgłębienie pod nią tworzy intymną i kameralną przestrzeń dostępną dla właścicieli samochodu.

“Róża miała wyrazić wytworność, elegancję i urok Rolls-Royce’a. Powstał niezwykle czysty, ale też pełny biały kwiat: zmysłowy, ale mocny z wyglądu z czarującym aromatem i niezwykłą odpornością na zimę” powiedziała Sina-Maria Eggl, projektantka Rolls-Royce Bespoke.

Gałązki róży zostały wysłane do oczekujących ich artystów ze znanej manufaktury porcelany Nymphenburg, w Bawarii, w południowych Niemczech. Tam została przebadana w różnych stadiach rozwoju od pączka do pełnego rozkwitu zanim jej piękno odwzorowali ręcznie rzemieślnicy tworząc kwiaty z najdelikatniejszej białej i czarnej porcelany, jaka kiedykolwiek została stworzona przez firmę.

Ostatnimi czasy Phantom Rose stała się główną inspiracją dla projektanta z działu Bespoke, Ieuana Hatheralla. To wówczas, gdy na zamówienie szwedzkiego przedsiębiorcy i wielbiciela kwiatów, powstał haft z ponad milionem przeszyć. Motyw z Phantom Rose występuje w całym wnętrzu tego unikalnego samochodu, a kwiat sportretowany jest w różnych stadiach rozwoju

Ieuan Hatherall powiedział: “Odnajduję boskie piękno w różanym ogrodzie, gdy jest on w pełnym rozkwicie. Klient chciał właśnie stworzyć to samo poczucie zachwytu. W spokojnym wnętrzu Phantoma obfitość kwiatów ma wznosić morale i oddawać hołd nieskończonemu pięknu natury.”

Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego w historii wirtualnego Chelsea Flower Show (18-23 maja) Rolls-Royce opublikował pełną wersję wywiadu z osobą, która zamówiła samochód Phantom Rose. Kliknij tu aby obejrzeć film.

Źródło: Rolls-Royce, Auto Fus Group