Abarth – wirtualny flashmob dla uczczenia 70-lecia powstania legendarnego układu wydechowego

W dniu 4 maja 1950 r. podczas 32. edycji Salonu Samochodowego w Turynie, Carlo Abarth zaprezentował „wydech Abarth”, prawdopodobnie najbardziej znany element wchodzący w skład słynnych zestawów tuningowych, które rozsławiły markę spod znaku Skorpiona na całym świecie.

Obecnie, tę samą wizję osiągów głoszoną przez założyciela marki, rozumianą, jako badania i rozwój nad nowatorskimi rozwiązaniami, można spotkać w zaawansowanych technologicznie układach wydechowych „Record Monza” montowanych w modelach Abartha najnowszej generacji.

  • 4 maja 1950 r.: podczas 32. edycji Salonu Samochodowego w Turynie, dokładnie 70 lat temu, marka spod znaku Skorpiona  przedstawiła swój pierwszy układ wydechowy Abarth, który szybko stał się legendą
  • Cała społeczność Abartha świętuje ten wyjątkowy jubileusz, tworząc wirtualny flashmob w doskonałym stylu marki
  • Wizja założyciela marki zaowocowała nowoczesnymi układami wydechowymi Record Monza, a od 2008 r. do dzisiaj, w układzie wydechowym wprowadzono szereg innowacji, których wspólnym mianownikiem jest niepowtarzalny, głęboki dźwięk

Abarth świętuje ten wyjątkowy jubileusz również w mediach społecznościowych, zapraszając swoją społeczność do udziału w wirtualnym flashmobie. Marka, wzywając „do boju” w stylu Abartha, oddaje głos swojej społeczności: użytkownicy muszą dodać relację na Instastory, pod hashtagiem #TheRumbleLipChallenge, symulując głosem brzmienie wydechu swojego samochodu. Wyzwanie dla prawdziwych Abarthisti.

70 lat od powstania marki Abarth, w Turynie nazwano ulicę imieniem Carlo Abartha.

Społeczność Abartha jest jednym z filarów marki spod znaku Skorpiona: obecnie istnieją 83 oficjalne kluby, prawie dwa razy więcej niż w 2016 r., oraz społeczność „The Scorpionship”, działająca od czterech lat w regionie EMEA, mająca ponad 114 000 subskrybentów. Ta grupa entuzjastów i fanów wspiera markę w tych trudnych czasach, pokazując, że jesteśmy zjednoczeni, nawet jeśli dzielą nas duże odległości.

Układ wydechowy Abarth: od sportowych triumfów po sukces rynkowy

W 1949 roku, Carlo Abarth założył firmę Abarth & C., i kierując się genialną intuicją, rozbudził zainteresowanie wyścigami u szerokiej publiczności. W ten sposób powstały zestawy tuningowe przeznaczone dla samochodów produkowanych seryjnie, zwiększające ich moc, maksymalną prędkość i przyspieszenie.

Charakterystycznym elementem słynnych zestawów tuningowych jest układ wydechowy, który z biegiem lat stał się prawdziwą ikoną „stylu Abartha”. Jego oficjalny debiut miał miejsce 4 maja podczas Salonu Samochodowego w Turynie i natychmiast stał się sukcesem.

Pierwsze prototypy obejmowały prosty, ale innowacyjny system zapewniający wyraźną przewagę pod względem osiągów i niepowtarzalny, głęboki dźwięk. W ciągu kilku lat firma Abarth & C. stała się znana na całym świecie: w 1962 r., zatrudniając 375 pracowników, wyprodukowała 257 000 układów wydechowych, z których 65% trafiło na eksport.

Sukces był natychmiastowy i niezwykły. Pierwszych 50 sztuk zostało wyprodukowanych dla Fiata „Topolino”. Można je było zamontować w różnych modelach Fiata – od 600 do 1100, od 1400 do 1500 – jednak prawdziwy sukces nadszedł wraz z ikoną Fiata: legendarną 500, Carlo Abarth zakochał się w niej, co doprowadziło do powstania pierwszego Fiat-Abartha 595, który zaczął wygrywać na wszystkich torach, a jednocześnie słynne „zestawy tuningowe Abartha” do tuningowania 500 stały się przedmiotem pożądania dla ogółu społeczeństwa.

Nowe układy wydechowe „Record Monza”, oferujące niepowtarzalny dźwięk

Od czasu premiery nowego Abartha 595 w 2008 roku, dzięki marce do łask powrócił sportowy wydech Abarth, który odtwarza klasyczny dźwięk aut z logo Skorpiona. Przede wszystkim, podwójna chromowana rura wydechowa przejęła design z wersji wyścigowej 595 Assetto Corse, potwierdzając, że wyścigi są idealnym laboratorium do testowania rozwiązań, które pewnego dnia mogą zostać wykorzystane w samochodach cywilnych.Zgodnie z tą samą filozofią projektowania, w 2009 roku marka Abarth wprowadziła na rynek układ wydechowy „Record Monza”, którego nazwa stanowi wyraźny hołd dla rekordu prędkości osiągniętego przez Carlo Abartha na legendarnym włoskim torze, kiedy to w 1965 roku, w wieku 57 lat, uzyskał rekordowe przyspieszenie na ćwierć mili. Potężny dźwięk tego układu był wynikiem idealnego połączenia technologii Dual Mode z czterema końcówkami rur wydechowych i śmiałego designu.

Technologia Dual Mode jest zapewniona poprzez zastosowanie dwudrożnego zaworu sterowanego mechanicznie umieszczonego przed rurą wydechową, który umożliwia zmianę drogi przepływu spalin w zależności od ich ciśnienia.W 2011 roku nadszedł czas układu „Record Modena”, którego główną cechą jest potężny i agresywny dźwięk wydawany przez wysokowydajny wydech oparty na najlepszych technologiach, jak system Dual Mode oraz na atrakcyjnym i sportowym wzornictwie.

Abarth 595 esseesse

Zdecydowanie bardziej stłumiony  i ponury dźwięk wydobywa się z systemu Akrapovič z dwoma rurami, wyposażonym w aktywny elektroniczny zawór aktywowany za pomocą przycisku Sport.W 2018 roku zadebiutował nowy Abarth 595 i jego układ wydechowy „Record Monza Attivo” ze specjalną funkcją aktywnego zaworu sterowanego umieszczonym na desce rozdzielczej przyciskiem Sport: o ile wcześniej otwarcie zaworu wydechowego uzależnione było od ciśnienia spalin, od tego momentu kierowca mógł oddziaływać bezpośrednio i wybierać pomiędzy „gentleman driver” a głębszym i mocniejszym odgłosem, typowym dla Abartha.

Rezultatem jest mocny i agresywny dźwięk, idealne połączenie technologii i designu. Układ wydechowy „Record Monza Attivo” jest teraz oferowany standardowo w modelach 595 Competizione, 595 Pista i 695 70° Anniversario.

Źródło: FCA