Webasto dostarcza stacje ładowania do ciężarówek marki Scania

Scania rozpoczyna sprzedaż w całej Europie ciężarówek z napędem plug-in hybrid, oferowanych opcjonalnie wraz ze stacjami ładowania Webasto. Klienci mają do wyboru łatwą w obsłudze ładowarkę Webasto Pure oraz inteligentną Webasto Live. Klienci Scanii będą mogli skorzystać także z usługi montażu oferowanej przez Webasto.

Webasto jest partnerem systemowym marki Scania, która wprowadza na rynek nowy model hybrydowej ciężarówki z funkcją ładowania akumulatora (plug-in hybrid). Aby zapewnić nabywcom optymalną infrastrukturę ładowania, w momencie zakupu nowego samochodu klienci mogą zamówić także ładowarki Webasto Pure lub Webasto Live. Oba urządzenia mają moc 22 kW i są wyposażone w kabel o długości do 7 metrów, a za ich instalację odpowiadają wykwalifikowani elektrycy. Kompleksowa usługa Webasto obejmuje także wstępną analizę terenu, na którym ładowarki mają być zamontowane. W jej ramach specjalista Webasto sprawdza warunki na miejscu, w tym dostępne przyłącza do sieci energetycznej.

Ładowarki Webasto Live kompatybilne z Systemami Zarządzania Energią (EMS)

Aby eksploatacja ciężarówek z napędem plug-in hybrid była jak najbardziej korzystna i ekologiczna, powinno się je ładować z sieci energetycznej. Dzięki temu mogą ruszać z miejsca oraz poruszać się z niewielką prędkością, na przykład w korku, w bezemisyjnym trybie elektrycznym. Hybrydowe ciężarówki Scanii wykorzystują system hamowania rekuperacyjnego, który odzyskuje energię kinetyczną i magazynuje ją w baterii. Hamowanie rekuperacyjne zwiększa wydajność pojazdu, ale nie jest wystarczające do długotrwałego napędzania ciężarówki w trybie elektrycznym. Dlatego aby samochód mógł ograniczyć emisję spalin w mieście, warto przed opuszczeniem bazy w pełni naładować baterię trakcyjną przy pomocy profesjonalnej stacji ładowania.

Stacja Webasto o mocy 22 kW pozwoli naładować baterię samochodu Scanii w 20 minut. Ciężarówka może korzystać także z dodatkowych doładowań w czasie użytkowania, na przykład podczas przerw spowodowanych załadunkiem i rozładowaniem towaru.

Korzystanie z konwencjonalnego gniazdka elektrycznego nie jest rekomendowane, gdyż nie są one dostosowane do długotrwałego ładowania samochodów elektrycznych. Może to doprowadzić do przegrzania gniazdka, co grozi pożarem.

Busworld 2019 – najnowsze technologie Webasto

Stacje ładowania Webasto są kompatybilne ze wszystkimi samochodami elektrycznymi, wyposażonymi we wtyczkę Type 2. Jest łatwa w użyciu i praktyczna ze względu na przymocowany na stałe kabel.

Co więcej, stacja Webasto Pure otrzymała w sierpniu 2019 roku ocenę „Very good” niemieckiego automobilklubu ADAC. Zdecydowały o tym w szczególności jej niezawodność, bezpieczeństwo i łatwość w użyciu.

Inteligentna stacja ładowania Webasto Live umożliwia zarządzanie przez sieć komórkową przy pomocy aplikacji Webasto LiveApp lub strony Webasto Charging. Za pośrednictwem sieci LAN i WLAN można połączyć ze sobą wiele stacji, tworząc dynamiczny system zarządzania ładowaniem pojazdów. Ładowarki umożliwiają uwierzytelnianie przez smartfona lub chipy RFID (Radio-Frequency Identification, identyfikacja przez fale radiowe). Co więcej możliwa jest także najnowocześniejsza metoda uwierzytelniania w systemie Plug & Charge (ISO 15118).

Źródło: Webasto