Nissan dostarcza sprzęt ochronny dla pracowników opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii

Eksperci Nissana odpowiedzialni za łańcuch dostaw pomagają dostarczyć setki tysięcy przyłbic ochronnych pracownikom z pierwszej linii frontu walki z wirusem.

  • Zakłady w Sunderland będą dostarczać NHS do 100 000 przyłbic ochronnych tygodniowo
  • Akcja inspirowana pomysłem dwóch braci z brytyjskiego Centrum Technicznego Nissana, którzy zaproponowali wykorzystanie drukarek 3D

Zespół wolontariuszy zbudował linię kompletacji części w strefie montażu końcowego zakładów produkcyjnych Nissana w Sunderland, na której odbywa się sortowanie tysięcy elementów przyłbic pakowanych następnie w zestawy po 125 sztuk i wysyłanych bezpośrednio do National Health Service, czyli instytucji odpowiedzialnej za opiekę zdrowotną w Wielkiej Brytanii.

Do końca zeszłego tygodnia fabrykę opuściło ponad 77 000 przyłbic, a od tego tygodnia do odbiorców będzie trafiać nawet po 100 000 sztuk tygodniowo.

W pierwszej fazie projektu zespół odebrał setki kartonów z elementami przyłbic od ochotników z całego kraju, którzy produkują ten sprzęt ochrony indywidualnej na własnych drukarkach 3D.

Adam Pennick, dyrektor ds. produkcji w firmie Nissan, powiedział: „To wspaniale, że dostarczając te przyłbice, możemy mieć swój udział w pomaganiu NHS. Nasi pracownicy są ekspertami w dziedzinie logistyki i utrzymują sprawne funkcjonowanie łańcucha dostaw. Oczywiście nie brakuje nam też ochotników do pracy przy tym projekcie”.

Inspiracją dla przedsięwzięcia był pomysł czterech braci. Dwaj z nich — Anthony i Chris Grilli — są inżynierami w Centrum Technicznym Nissana w Cranfield w Bedfordshire. Produkcję na drukarkach 3D zainstalowanych w domach braci Grilli udało się uruchomić dzięki środkom zebranym w akcji crowdfundingowej.

Anthony Grilli powiedział: „Mieliśmy możliwość wsparcia podejmowanych na szczeblu krajowym wysiłków na rzecz zwiększenia produkcji środków ochrony indywidualnej dla medyków pracujących na pierwszej linii i po prostu postanowiliśmy pomóc. Szybko uruchomiliśmy produkcję elementów na drukarkach 3D w domu. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wpłacili pieniądze za pośrednictwem naszej strony crowdfundingowej w internecie”.

Nissan przekazał środki na zakup wtryskarki, która pozwoli zwiększyć liczbę produkowanych części pozyskiwanych obecnie od firm z Lancashire, Coventry i Gateshead. Wtryskarka umożliwia szybsze wytwarzanie niezbędnych plastikowych elementów i zwiększa moce produkcyjne.

Przyłbica składa się z trzech części: elastycznej opaski na głowę, ramki i przezroczystej osłony na twarz. Części te są wysyłane do Nissana, który zajmuje się pakowaniem gotowych do montażu zestawów dostarczanych do centrum zaopatrzeniowego NHS. Przyłbice są wysyłane w tej formie na życzenie NHS, aby ograniczyć do minimum ryzyko uszkodzenia w transporcie oraz umożliwić dostarczanie jednorazowo jak największych partii.

Wszyscy czterej bracia Grilli nadal drukują przyłbice na drukarkach 3D w swoich domach i dostarczają je lokalnym ośrodkom opieki i hospicjom.

Źródło: Nissan