Nissan uruchomił produkcję respiratorów w zakładach w Barcelonie

Szpital św. Pawła (Hospital de Sant Pau) w Barcelonie, firma inżynierska QEV Technologies oraz Nissan i centrum technologiczne Eurecat opracowały respirator Q‑Vent, którego będą mogły używać szpitale na całym świecie.

Przystępna, uniwersalna i niezawodna konstrukcja jest zgodna z międzynarodowymi specyfikacjami, co oznacza, że urządzenie będzie można dostarczać krajom rozwijającym się, które walczą z COVID‑19.

Respirator Q‑Vent uzyskał już autoryzację Hiszpańskiej Agencji ds. Leków i Produktów Leczniczych (AEMPS) oraz został przetestowany w obiektach Instytutu Badawczego przy Szpitalu Świętego Pawła — IIB Sant Pau (Barcelona), ze znakomitymi wynikami. Pierwsze 20 egzemplarzy zostanie podarowane lokalnemu wydziałowi zdrowia CatSalut, do wykorzystania na oddziałach intensywnej terapii oraz na potrzeby prowadzenia bieżących badań klinicznych pod kątem optymalizacji sprzętu.

Od początku epidemii podjęliśmy wyzwanie opracowania niskokosztowego przenośnego systemu, który mógłby dotrzeć do wszystkich zakątków świata, a zwłaszcza do tych krajów wschodzących, w których epidemia COVID-19 grozi ogromnymi szkodami, a większość pacjentów nie może liczyć na dostęp do respiratorów. Dzięki wspólnemu wysiłkowi oraz dążeniu do celu okazało się to możliwe” — wyjaśnia Miguel Valldecabres, dyrektor generalny QEV Technologies.

Szpital św. Pawła popiera tę inicjatywę walki z COVID‑19. Uważamy, że należy koniecznie pomagać krajom wschodzącym, które mają mniejsze możliwości ekonomiczne niż my w Europie. Dlatego też wspieramy projekt QEV Technologies, którego celem jest przystosowanie respiratora do użytku na oddziałach intensywnej terapii na całym świecie” — powiedział dr José M. Guerra, koordynator naukowy projektu, lekarz na oddziale leczenia arytmii Szpitala św. Pawła oraz koordynator Grupy Badawczej ds. Kardiologii Klinicznej i Translacyjnej przy Instytucie Badawczym tego ośrodka.

Produkcja respiratorów Q‑Vent rozpoczęła się kilka dni temu w fabryce zespołów napędowych Nissana w Barcelonie. Zakłady mogą produkować do 180 urządzeń dziennie, w zależności od zamówień.

Eurecat odpowiada za doradztwo przy projektowaniu podzespołów oraz produkcji niektórych z nich, a także za zarządzanie włączaniem szpitali w proces badań klinicznych.

Źródło: Nissan