Hyundai wznowił produkcję w Czechach, ale wstrzymał w Korei

To wyjątkowo trudny okres dla producentów samochodów. W ciągu 10 pierwszych dni kwietnia 2020 r. Hyundai odnotował spadek sprzedaży o 18,6 proc., zmniejszył eksport samochodów o 7,1 proc. i komponentów aż o 31,8 procent.

Z tego powodu podjęto decyzję o wstrzymaniu produkcji w trzech południowokoreańskich zakładach w okresie od 23 do 29 kwietnia 2020 r. Natomiast europejska fabryka w czeskich Noszowicach po trzytygodniowej przerwie od 14 kwietnia wznowiła produkcję. W pierwszym okresie przewidziano dwie zmiany. Pracownicy zatrudnieni na trzeciej zmianie nadal pozostaną w domach i otrzymają 70 proc. średniego wynagrodzenia.

Ze względu na pandemię przewidziano specjalne obostrzenia. Kilka razy dziennie teren fabryki będzie dezynfekowany, ograniczono do minimum bezpośrednie kontakty pracowników, a w kantynach zamontowano miniboksy rozdzielające przebywające tam osoby.

Produkcję przerwali także inni producenci mający swoje fabryki w Czeskiej Republice. Skoda Auto przedłużyła przerwę do 27 kwietnia, a kolińska Toyota Peugeot Citroën planuje wznowienie produkcji 17 kwietnia.