Jeep 4×4 Day pod hasłem „Trail Rated”

Czwarty dzień czwartego miesiąca to coroczne święto kultowej amerykańskiej marki i terenowej jazdy. Tegoroczne wydarzenie koncentruje się na „TrailRated” – systemie certyfikacji marki, który wyróżnia najsprawniejsze w swojej gamie samochody terenowe. Przed uzyskaniem oznakowania TrailRated, każdy model Jeepa TrailRated musi zaliczyć próby w pięciu rygorystycznych kategoriach: właściwości trakcyjne, głębokość brodzenia, zwrotność, artykulacja zawieszenia i prześwit. W 2020 roku marka będzie świętować 4×4 Day bez wychodzenia z domu za pośrednictwem kanałów społecznościowych Jeepa, z hashtagami#4x4Day i #stayofftheroad. 

4 kwietnia przypada Jeep® 4×4 Day, coroczne święto kultowej marki oraz wolności jazdy w terenie.Teraz, w piątym roku, Jeep 4×4 Day odbywa się czwartego dnia czwartego miesiąca i cieszą się nim właściciele oraz entuzjaści Jeepa na całym świecie.

Święto jest wyrazem uznania dla „wynalazku” jakim jest SUV Jeepa oraz 80 lat ewolucji i innowacji, podczas których marka stała się synonimem off-roadowych przygód i prawdziwej wolności, ducha przygody i zdolności do pokonywania każdego rodzaju przeszkody.

W tym roku Jeep 4×4 Day koncentruje się na motto „Jedź,  gdzie chcesz i rób, co chcesz” towarzyszącemu marce ze znaczkiem „TrailRated”, zarezerwowanym dla najbardziej off-roadowych modeli z gamy Jeep.Przed zdobyciem oznakowania „TrailRated” każdy model Jeepa poddawany jest bezwzględnej próbie testującej jego osiągi w pięciu kluczowych kategoriach – właściwości trakcyjne, głębokość brodzenia, zwrotność, artykulacja zawieszenia i prześwit.Dopiero, gdy model Jeep przejdzie bezbłędnie wszystkie testy, może ubiegać się o miejsce wśród najsprawniejszych modeli terenowych na rynku.

Nawet dziś, kiedy nasze pragnienie przygody jest ograniczone trudną sytuacją, w której przyszło nam żyć, marka świętuje 4×4 Day, dając okazję do zacieśnienia relacji ze społecznością i podzielenia się pozytywnym nastawieniem z innymi użytkownikami.W kanałach społecznościowych marka Jeep stworzy swoim fanom możliwości podjęcia szeregu wirtualnych wyzwań do wykonania w domu, w czystym stylu Jeepa. Można się o nich dowiedzieć na facebookowej stronie Jeep Europe oraz na Instagramie – dostępnymi pod linkami:https://www.facebook.com/JeepOlllllllOpeople/https://www.instagram.com/jeepeurope/pod hashtagami#4x4Day i #stayofftheroad.

Co oznacza certfikat „TrailRated”? Od Argentyny po Zambię i w każdym innym miejscu certyfikat „TrailRated” marki Jeep to znacznie więcej niż tylko znaczek. To metodologia, gwarancja oraz rozpoznawalny standard udowodnionych możliwości terenowych. Samochody Jeep z oznakowaniem TrailRated poddawane są serii szczegółowych testów stworzonych specjalnie po to, aby udowodnić doskonałe możliwości off-roadowe na najbardziej wymagających szlakach świata.  Proces testowania rozpoczyna się w dziale badawczo-rozwojowym Jeepa, kontynuowany jest w lodowatych temperaturach w północnym Michigan, a kończy się wśród głazów RubiconTrail – najtrudniejszym terenie testowym na świecie. Znaczek „TrailRated” potwierdza, że samochód został tak zaprojektowany, aby skutecznie przejść testy w pięciu kategoriach, aby spełnić najwyższy poziom wymagań przewidzianych dla samochodów terenowych.

TrailRated to wiodąca w branży metodologia opracowana przez Nevada Automotive Test Center (NATC) oraz Jeep R&D Team, która mierzy obiektywnie możliwości terenowe wszystkich samochodów marki Jeep. Zapewnia ona powtarzalny, spójny i wiarygodny pomiar sprawności danego pojazdu, dzięki połączeniu testów w naturalnych i kontrolowanych warunkach terenowych oraz ocenie bazującej na symulacji komputerowej.

Dzisiaj, dział badawczo-rozwojowy Jeepa stale ulepsza funkcjonalności i osiągi swoich pojazdów z napędem na cztery koła. Doświadczenie marki w połączeniu z innowacjami technologicznymi sprawiają, że samochody Jeep z emblematem TrailRated stają się punktem odniesienia w zakresie osiągów terenowych. Nawet nowe modele Jeepa z napędem hybrydowym typu plug-in – Renegade i Compass 4xe, które wkrótce zostaną wprowadzone na rynek – zostały opracowane zgodnie z tą metodologią. W efekcie, już w chwili premiery, zarówno wersja Off-Road serii specjalnej First Edition, jak i wersje Trailhawk obydwu modeli 4xe będą posiadać prestiżowy emblemat TrailRated.

Obecnie wersja Trailhawk  Jeepa Renegade, Compassa, Cherokee i Grand Cherokee,  a także wszystkie modele Jeepa Wrangler, dumnie prezentują odznakę TrailRated.

Emblemat TrailRated  potwierdza wyniki testów w pięciu kategoriach:

NAPĘD

Samochody Jeep 4×4 z emblematem TrailRated® wyposażone są w różne układy napędu na cztery koła, zapewniające wystarczającą trakcję i możliwości, aby poradzić sobie w najcięższym terenie na świecie. Trakcja TrailRated oznacza utrzymanie pod kontrolą ruchu samochodu na śniegu, piasku czy w błocie. Testy przyczepności przeprowadza się w „dzikich terenach”, na śliskich drogach (mokre, zabłocone, ośnieżone) oraz stromych podjazdach. Wskaźnik przełożenia pełzającego (crawl ratio) jest kluczowym wyznacznikiem wyróżniającym przyczepność i możliwości Jeepów 4×4 ze znaczkiem TrailRated. 

GŁĘBOKOŚĆ BRODZENIA

Jeepy 4×4 TrailRated wyposażone są w dodatkowe uszczelnienie układów elektrycznych i nadwozia oraz wysoko umieszczony wlot powietrza, aby pomóc w przeprawie przez potoki oraz zalane tunele, których inni nie są w stanie pokonać. 

ZWROTNOŚĆ

Jeepy 4×4 oznaczone TrailRated umożliwiają przejechanie przez ciasne zakręty, uniknięcie sytuacji awaryjnych i uszkodzeń nadwozia dzięki precyzyjnemu układowi kierowniczemu oraz zoptymalizowanemu rozstawowi osi, które pozwalają na precyzyjne i pewne prowadzenie w każdych warunkach. Im mniejszy promień skrętu, tym większy potencjał samochodu do pokonywania ciasnych luk. 

ARTYKULACJA ZAWIESZENIA

Utrzymanie kół na powierzchni drogi pozwala na ciągłą jazdę. Gdy jedno lub więcej z nich unosi się, elastyczne zawieszenie pozwala na dłuższe utrzymanie kontaktu pozostałych kół z nawierzchnią, zapewniając za każdym razem maksymalną możliwą przyczepność. Zawieszenia TrailRated poprawiają możliwości terenowe poprzez zwiększanie elastyczności, wykrzyżowania osi oraz skoku zawieszenia, zapewniając przyczepność opon do podłoża, nawet na stromych powierzchniach. 

PRZEŚWIT

Jeepy 4×4 są testowane pod kątem możliwości pokonywania przeszkód na podstawie kryteriów takich jak: prześwit, kąt natarcia, kąt rampowy i kąt zejścia, aby zagwarantować możliwość pokonywania kłód, skał i nierównego terenu.

Źródło: FCA