Holandia wprowadziła na autostradzie ograniczenie do 100 km/h

Od 16 marca 2020 roku na większości odcinków holenderskich autostradach wprowadzono ograniczenia prędkości do 100 km/h, zamiast dotychczasowo obowiązujących 120 km/h lub 130 km/h. Obowiązują one w określonych godzinach.

Pierwsze tablice z nowymi ograniczeniami pojawiły się na holenderskich autostradach już w czwartek, by do poniedziałku można było je umieścić we wszystkich niezbędnych lokalizacjach. Pod tablicami z ograniczeniem do 100 km/h pojawiły się także tabliczki z informacją o obowiązujących godzinach 6-19. To oznacza, ze od 19.00 do 6.00 będzie można po tych autostradach przemieszczać się nadal jak dotychczas z prędkością 120-130 km/h.

Holenderskie informacje drogowe ostrzegają kierowców korzystających z nawigacji satelitarnych, które mogą przez pewien okres pokazywać dotychczasowego ograniczenia. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 20 km/h grozi kara 174 euro.

Holandia ma wyjątkowo gesta sieć autostrad i należy do największych producentów płodów rolnych w Europie. Kraj ten ma przy tym stosunkowo mało terenów zielonych. Decyzja rządu o ograniczeniach ma spowodować zmniejszenie emisji szkodliwych spalin.