BYD przestawił linie produkcyjne z samochodów na maski

Nieoczekiwanie największym na świecie producentem masek ochronnych przed koronawirusem COVID-19 stał się chiński BYD. Ten koncern głownie słynął dotychczas z produkcji pojazdów z napędem elektrycznym i baterii do nich.

Po rekordowo krótkim okresie przygotowań w Shenzen uruchomiono największą na świecie taśmę produkcyjną, która już obecnie wytwarza 5 mln masek i 300 tys. pojemników z płynem do odkażania. Nad projektem uruchomienia masowej produkcji masek ochronnych pracowało w chińskim koncernie prawie 3 tys. inżynierów BYD. W ciągu mniej niż dwóch tygodni stworzyli projekt linii produkcyjnych i samej maski. Zwykle zajmuje to dwa miesiące. Postarano się przy tym, by maski powstawały z wykorzystaniem materiałów, do których firma ma cały czas nieograniczony dostęp. Od 8 marca 2020 r. taśma pracuje przez 24 godziny na dobę. Postarano się przy tym, by maski powstawały z wykorzystaniem materiałów, do których firma ma cały czas nieograniczony dostęp.

Wspomniany zespół inżynierów potrzebował też sześciu dni, by uruchomić produkcję płynu do odkażania – teraz produkuje 300 tys. butelek dziennie.

Dzięki ich wysiłkom Chińczykom udało się do 22 lutego 2020 r. osiągnąć produkcję prawie 55 mln masek na dobę, co dla porównania z 1 lutym tego roku stanowi 2,8 krotny wzrost.