Nowe opony Nokian Snowproof P

Skandynawski producent opon wysokiej klasy NokianTyres wprowadza nowy model UHP z myślą o środkowoeuropejskich zimach. Opracowane, by zapewnić spokój ducha kierowcom samochodów osobowych, nowe opony NokianSnowproof P stanowią usportowione i nowoczesne rozwiązanie wyróżniające się wysokimi parametrami prowadzenia i niezawodną przyczepnością w zimie.

Doskonale sprawdzają się podczas nagłych zmian pasa ruchu czy na pokrytych błotem pośniegowym bocznych drogach. Opracowana przez NokianTyres nowa koncepcja Alpine Performance zapewnia najwyższej klasy bezpieczeństwo codziennej jazdy dzięki zaawansowanym właściwościom trakcyjnym, krótszej drodze hamowania i pewności pokonywania zakrętów.

Z ankiety przeprowadzonej przez NokianTyres wśród konsumentów wynika, że niemal 60% kierowców w Europie Środkowej uważa specjalne opony zimowe za najważniejszy element bezpiecznego wyposażenia samochodu w miesiącach zimowych. Niemal 70% respondentów uznaje przyczepność i prowadzenie w warunkach zimowych za najcenniejsze cechy opony, podczas gdy bezpieczeństwo w sytuacjach ekstremalnych, na przykład na drodze pokrytej śniegiem czy breją, znalazło się w pierwszej trójce. Kierowcy samochodów o wysokich osiągach zwracają szczególną uwagę na przyczepność na suchej nawierzchni, precyzyjne prowadzenie przy dużej szybkości oraz komfort jazdy. *

„Bezpieczeństwo i zrównoważone właściwości jezdne stanowią zawsze główne założenie naszego podejścia do rozwoju produktów. Naszą misją jest zapewnianie klientom bezpiecznej i przewidywalnej jazdy każdego dnia zimy. Podczas opracowywania nowego produktu zimowego klasy Ultra High Performance zwracaliśmy szczególną uwagę na zwiększenie przyczepności na drogach ośnieżonych i mokrych” — mówi Marko Rantonen, menedżer ds. rozwoju w NokianTyres.

Nowa opona zimowa UHP to naturalne rozwinięcie oferty opon zimowych NokianTyres na rynku środkowoeuropejskim. Opona NokianSnowproof P jest oferowana w kategoriach prędkości H (210 km/h), V (240 km/h) oraz W (270 km/h), a wszechstronny wybór rozmiarów obejmuje 55 produktów od 17 do 21 cali. Nowe opony NokianSnowproof P będą dostępne w sprzedaży jesienią 2020 r. Szeroka oferta opon zimowych NokianTyres do samochodów osobowych i SUV-ów obejmuje także modele NokianSnowproof, Nokian WR D4 oraz Nokian WR SUV 4. Właściciele nowoczesnych modeli samochodów znajdą w niej niemal 200 rozmiarów do wyboru.

Opony NokianSnowproof P zostały opracowane przez NokianTyres — wysuniętego najdalej na północ producenta opon i twórcę pierwszych opon zimowych na świecie. Firma szczyci się ponad setką patentów na technologie bezpieczeństwa zimowej jazdy i zajmuje poczesne miejsce wśród światowych liderów w dziedzinie bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju.

Alpine Performance — precyzyjne wyczucie auta i zaawansowana przyczepność zimą

 Nieoczekiwane zmiany zimowej pogody stały się charakterystyczne dla całej Europy. Warunki ekstremalne stają się bardziej typowe: zima bywa łagodna lub nie ma jej wcale, ale potrafi też zaskoczyć nagłymi opadami śniegu i marznącego deszczu. Warunki drogowe bywają zdradliwe — z dnia na dzień woda i topniejący śnieg mogą zamarznąć, przez co nawierzchnia staje się śliska i niebezpieczna.

Pogoda może być nieprzewidywalna, ale opony nie. Nowa koncepcja Alpine Performance zastosowana w Nokian Snowproof P to wyjątkowe połączenie niezawodnej przyczepności zimą oraz przewidywalnego i zrównoważonego wyczucia auta. Składa się na nią zoptymalizowana rzeźba bieżnika, specjalnie dostosowana, gęsta lamelizacja oraz nowa mieszanka Alpine Performance.

Największe różnice w porównaniu z poprzednim modelem Nokian WR A4 widać w rzeźbie bieżnika. Przejście od asymetrycznego do kierunkowego i symetrycznego wzoru bieżnika zapewnia przewidywalne i kontrolowane zachowanie się samochodu w każdych warunkach oraz zwiększa ogólne bezpieczeństwo użytkowania tej opony.

Nowy wzór bieżnika ze specjalnie dostosowanymi wzdłużnymi i poprzecznymi rowkami maksymalizuje powierzchnię styku między oponą a drogą, co zwiększa przyczepność oraz tak istotną precyzję kierowania. Zoptymalizowany obszar kontaktu zapewnia równomierne zużycie podczas jazdy, a nowa matryca wspierająca bloki bieżnika umożliwia przewidywalne prowadzenie po nawierzchni. Opona zapewnia stabilne wyczucie auta na drodze oraz szybką reakcję układu kierowniczego zarówno przy dużej szybkości, jak i w trudnych warunkach zimowych.

„Zmiana pasa na pokrytych breją autostradach czy włączanie się do intensywnego ruchu z oblodzonego skrzyżowania bywają trudnym wyzwaniem. Zgodnie z naszym podejściem do rozwoju produktów nowe opony NokianSnowproof P maksymalizują bezpieczeństwo w każdych warunkach drogowych i zapewniają kontrolę oraz niezawodność w całym zakresie przyczepności. Nową koncepcję Alpine Performance opracowaliśmy specjalnie po to, by zapewnić konsekwentne wrażenia z jazdy po suchych autostradach, pokrytych breją miejskich ulicach oraz ośnieżonych górskich drogach. Zapewnia ona niezbędną przyczepność oraz kontrolę podczas dynamicznej jazdy i w zmieniających się warunkach zimowych” — wyjaśnia Rantonen.

Bezpiecznie po topniejącym śniegu

Opony NokianSnowproof P sprawdzają się w każdych warunkach zimowych i wyróżniają niezawodnością na drogach mokrych, pokrytych breją i śniegiem. Topniejący śnieg należy do czynników sprawiających największe trudności, szczególnie gdy występuje między pasami na ruchliwych autostradach. W celu wyeliminowania niebezpiecznej poślizgowości na topniejącym śniegu nowy bieżnik ma gęstą lamelizację oraz połączone rowki, które skutecznie usuwają wodę i breję spomiędzy opon i nawierzchni drogi. Polerowane rowki przyspieszają też usuwanie wody, zwiększają bezpieczeństwo i pomagają podczas prowadzenia samochodu w deszczu, a ponadto nadają oponie elegancki wygląd.

Nowa mieszanka gumy Alpine Performance dodatkowo poprawia parametry opony na mokrej nawierzchni i sprawdza się w szerokim zakresie temperatur. Opony NokianSnowproof P spisują się świetnie podczas trudnych i mroźnych zimowych dni, ale wyróżniają się też w łagodniejszych warunkach pogodowych. Nowy, specjalnie dostosowany skład chemiczny bieżnika zwiększa przyczepność na mokrej nawierzchni bez pogarszania jakichkolwiek zimowych właściwości opony. Dzięki modelowi i najnowocześniejszemu składowi chemicznemu bieżnika sportowe opony NokianSnowproof P mają niski opór toczenia, a także doskonałą odporność na zużycie w różnych warunkach.

Wielopłaszczyznowe chwytaki śniegowe SnowClaws między blokami bieżnika i na barkach opon zapewniają zrównoważoną przyczepność na lodzie i śniegu, szczególnie podczas hamowania i przyspieszania. Ząbkowane wzory Brake i Acceleration Booster na blokach bieżnika zwiększają z kolei przyczepność wzdłużną opony.

Ekstremalne bezpieczeństwo dzięki wszechstronnym testom

 Ulepszona przyczepność opon NokianSnowproof P na śniegu i pośniegowej brei to efekt czteroletnich prac rozwojowych. Z badań wynika, że topniejący śnieg należy do najniebezpieczniejszych i budzących największe obawy czynników podczas jazdy zimą. Połączenie brei, poduszki wodnej na nawierzchni drogi oraz potencjalnego lodu stwarza zagrożenie nawet dla doświadczonych kierowców. Wyjątkowa metoda testowania poślizgowości na błocie pośniegowym stosowana na torze testowym w Nokii umożliwiła długoterminowy rozwój właściwości związanych z tym czynnikiem.

Wzory bieżnika, struktury i mieszanka gumy to efekt najnowocześniejszych osiągnięć fińskich specjalistów, którzy spędzili tysiące godzin na modelowaniu komputerowym, porównaniach laboratoryjnych i autentycznym testowaniu w zróżnicowanych warunkach. Prace badawczo‑rozwojowe obejmowały testy w arktycznych warunkach Laponii, w fińskim centrum testowym NokianTyres„Białe Piekło” w Ivalo. Właściwości nowego produktu w kontakcie z mokrą i suchą nawierzchnią zostały zoptymalizowane nie tylko w królestwie lodu i śniegu, ale też na kilku środkowoeuropejskich torach testowych w Niemczech, Austrii oraz Hiszpanii.

Specjaliści NokianTyres mieli też przyjemność kontynuować współpracę z mistrzem świata F1 Miką Häkkinenem.

„Jego doświadczenie w dziedzinie opon wykorzystaliśmy po raz pierwszy podczas prac nad modelem NokianPowerproof do samochodów osobowych. Współpracę kontynuowaliśmy podczas testów wewnętrznych NokianPowerproof SUV, a teraz także w testach naszej nowej opony zimowej NokianSnowproof P” — wyjaśnia Marko Rantonen.

Zdaniem Häkkinena NokianSnowproof P to doskonałe połączenie wysokich parametrów i przyjemności prowadzenia samochodu. Przede wszystkim jednak ceni on sobie bezpieczeństwo i łatwość jazdy na co dzień.

„Opona sprawuje się niezawodnie przy zarówno dużej, jak i małej szybkości na śliskich drogach. Precyzyjne i łatwe prowadzenie odczuwa się nawet w warunkach ekstremalnych. Niezależnie od tego, co szykuje nam zima, opony NokianSnowproof P znacznie zwiększają pewność podczas jazdy, a to przekłada się na jej płynność i bezpieczeństwo” — mówi Häkkinen.

 NokianSnowproof P — opanuj zimowe drogi

  • Konsekwentna efektywność i wysokiej klasy przyczepność zimą
  • Niezawodne i precyzyjne prowadzenie przy dużej szybkości
  • Niski opór toczenia zmniejszający zużycie paliwa i emisję spalin

Główne innowacje:

Koncepcja Alpine Performance. Znakomita przyczepność i niezawodne prowadzenie zimą. Zoptymalizowany wzór bieżnika maksymalizuje powierzchnię styku między oponą a drogą, co zwiększa przyczepność, przewidywalność prowadzenia oraz precyzję kierowania zimą. Specjalnie dostosowana lamelizacja zapewnia doskonałą przyczepność wzdłużną i poprzeczną, umożliwiając bezpieczną i kontrolowaną jazdę. Materiał Alpine Performance został przygotowany na zimę, a ponadto sprawdza się znakomicie w łagodniejszych warunkach pogodowych w szerokim zakresie temperatury. Nowamieszanka bieżnika zwiększa przyczepność na mokrej nawierzchni bez zmniejszania jakichkolwiek zimowych właściwości opony. Niski opór toczenia sprzyja oszczędzaniu paliwa i ograniczaniu emisji spalin.

SnowClaws: zrównoważona przyczepność na lodzie i śniegu. Chwytaki śniegowe SnowClaws skutecznie przywierają do powierzchni podczas jazdy na miękkim śniegu, oferując wysokiej klasy przyczepność podczas hamowania i przyspieszania.

Brake i Acceleration Booster: specjalne wzory bieżnika zwiększające przyczepność na śniegu. Ostry, przypominający piłę wzór booster zwiększa przyczepność wzdłużną potrzebną podczas hamowania i przyspieszania.

Specjalne rowki zmniejszające poślizgowość na wodzie i topniejącym śniegu. Dostosowane specjalnie rowki przyspieszają usuwanie topniejącego śniegu i wody, skutecznie gromadząc i szybko odprowadzając wodę z opony oraz nawierzchni. Polerowane rowki przyspieszają też usuwanie wody, zwiększają bezpieczeństwo i pomagają podczas prowadzenia samochodu w deszczu.

 Matryca wspierająca bloki bieżnika zapewnia konsekwentne i przewidywalne prowadzenie po nawierzchni. Opona umożliwia stabilne i łatwe kierowanie zarówno przy dużej szybkości, jak i w trudnych warunkach zimowych.

* Ankieta dotycząca opon zimowych 2019. Dane pochodzą z ankiety online przeprowadzonej przez NokianTyres we współpracy z firmą badawczą YouGov między grudniem 2018 r. a styczniem 2019 r. Pytania zadano grupom respondentów z pięciu krajów (w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech i Czechach) liczącym od 500 do 2000 osób.

Źródło: Nokian Tyres