Czy kobiety to słaba płeć za kierownicą – dane liczbowe przełamują stereotypy

Jazda znacznie poniżej dopuszczalnej prędkości, kierowanie samochodem jedynie od czasu do czasu i tylko na niedalekich odcinkach – to najpopularniejsze stereotypy o kobietach za sterami samochodu. Tylko co na ten temat mówią liczby? Eksperci systemu Yanosik przyjrzeli się swoim użytkownikom z podziałem na płeć i na tej podstawie scharakteryzowali sylwetkę pań za kółkiem. 

“Kobieta za kierownicą” – to hasło często wywołuje wiele niekoniecznie dobrych skojarzeń. Korzystając ze statystyk zebranych w systemie dla kierowców Yanosik sprawdziliśmy, czy stereotypy mają odzwierciedlenie w danych. Jak się okazuje w 2019 r. panie jeździły nieznacznie szybciej od mężczyzn osiągając średnią prędkość 121 km/h na autostradach, gdzie prędkościomierze panów wskazywały średnio 120 km/h. Podobną zależność widać na drogach ekspresowych. Tutaj średnia prędkość wśród kobiet kierowców wynosiła 108,8 km/h, a mężczyzn 108,2 km/h. Różnice są więc minimalne – komentuje Magda Zglińska, Yanosik.

Kobiety to długodystansowcy?

Pod lupę specjalistów trafiły również odległości pokonywane przez użytkowników aplikacji. W 2019 r. średni dzienny dystans trasy wśród kobiet wynosił 82,2 km, natomiast mężczyźni pokonywali średnio 88,2 km. Różnica pomiędzy nimi jest ponownie niewielka. Statystyki łamią więc powszechny stereotyp utożsamiający panie z kierowaniem auta jedynie od święta. Co więcej, średni styl jazdy u pań w aplikacji Yanosik wynosi 6,83 a u panów 7,14, gdzie maksymalna skala to 10. Zarówno jedna, jak i druga strona prowadzi auta stosunkowo bezpiecznie, a rozbieżności pomiędzy płciami są po raz kolejny nieznaczne.

Najpopularniejsze auta wśród kobiet

Jakimi samochodami najczęściej jeżdżą panie? Wśród dowodów rejestracyjnych dodanych, do aplikacji Yanosik, przez kobiety najczęściej widnieją auta tj. Volkswagen Golf, Audi A4 oraz Opel Astra. Z kolei Panowie, najczęściej skanują dowody z Volkswagenem Passatem oraz (podobnie jak kobiety) z Audi A4 i Volkswagenem Golfem. W tym przypadku na uwagę zasługuje fakt, że panie są w posiadaniu “nowszych” aut. Średni wiek samochodów, których właścicielami są kobiety wynosi 14 lat, natomiast auta płci przeciwnej średnio mają 17 lat.

Płeć piękna płaci więcej za OC?

Specjaliści z systemu Yanosik sprawdzili również ceny ubezpieczeń z podziałem na płeć. – Dane nie pozostawiają złudzeń. Kobiety za polisę OC płacą średnio o około 50 zł więcej niż męska część kierowców. Oferty OC trafiające do mężczyzn kosztują średnio 591 zł, z kolei panie za taką polisę płacą przeciętnie około 640 zł  komentuje Magda Zglińska, Yanosik.

Czy zatem stereotypy mają odniesienie do rzeczywistości? Według statystyk pochodzących z systemu Yanosik, wyniki kobiet za kierownicą są bardzo zbliżone do rezultatów prezentowanych przez mężczyzn. Na uwagę zasługuje również fakt, że niezależnie od płci należy zachować zdrowy rozsądek na drodze.

Źródło: Yanosik